Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z fiskusem wyjdź na plus

Paulina Bronowicz
Małgorzata Wyszyńska i jej córka Monika (z prawej) już zabrały się za wypełnianie PIT-u za 2009 r. Niestety, nie skorzystają z żadnej ulgi.
Małgorzata Wyszyńska i jej córka Monika (z prawej) już zabrały się za wypełnianie PIT-u za 2009 r. Niestety, nie skorzystają z żadnej ulgi.
Różnorodne ulgi czekają na podatników

Pomoga w liczeniu

Pomoga w liczeniu

W tym roku warto rozliczać się samodzielnie, bez pomocy księgowych z naszego zakładu pracy. Tylko wtedy mamy bowiem możliwość wykorzystania wszystkich, przysługujących nam ulg, które będą miały wpływ na wysokość zwrotu podatku. Księgowi nie mogą bowiem odliczyć np. ulgi na dzieci. Jak informuje Ireneusz Wierzbowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży, wszyscy, którzy będą mieć problem z samodzielnym rozliczeniem PIT, mogą skorzystać z pomocy urzędników. Dzień otwarty US w Łomży zaplanowany jest na sobotę, 6 marca.

Warto sprawdzić, o co w tym roku możemy pomniejszyć swój podatek. Okazuje się bowiem, że odliczymy np. darowiznę na kościół.

Najważniejsze jest rozróżnienie ulg na te, które odlicza się od dochodu, i te, które odlicza się od podatku, podkreślają pracownicy łomżyńskiej skarbówki. Każdą z nich odejmuje się od konkretnych danych w PIT, a także w odpowiedniej kolejności.

Ulgi od dochodu np. wydatki na rehabilitację, darowizny kościelne czy internet odejmuje się jeszcze przed odliczeniem należnego podatku. Ulgę od podatku, czyli tzw. "na dzieci", oraz 1 proc. na organizacje pożytku publicznego odejmuje się dopiero na samym końcu rozliczania.

Odliczysz to, co dałeś na kościół

Na wiele ulg mogą liczyć osoby niepełnosprawne. Jeżeli inwalida w ciągu miesiąca wydaje na lekarstwa więcej niż 100 złotych, to różnicę między prawdziwymi wydatkami a ustalonym progiem 100 złotych może odliczyć od dochodu.

Od dochodu można także odliczyć wydatki poniesione na opłacenie przewodników osób niewidomych, utrzymanie psa-przewodnika i kupno paliwa do samochodu, którym niepełnosprawny dojeżdża na leczenie.

W każdym z tych wypadków roczna suma odliczenia nie może przekroczyć 2 tysięcy 280 złotych, a w przypadku wydatków na paliwo samochód musi być zarejestrowany na osobę niepełnosprawną, która może być także współwłaścicielem pojazdu.

W tym roku z ulgi mogą także skorzystać osoby, które zdecydowały się wesprzeć kościół. Wysokość darowizny można bowiem w całości odliczyć od podatku. Aby to udokumentować, należy od księdza wziąć pokwitowanie odbioru darowizny oraz sprawozdanie, na co zostanie przeznaczona. W zeznaniu należy wpisać adres i nazwę obdarowanej placówki.

Wciąż można korzystać z ulgi na internet. Maksymalnie można odpisać 760 zł.

Ulga na dzieci

W tym roku za opiekę nad dzieckiem rodzice mogą odliczyć w sumie 1112 zł 4 gr. Ulga przysługuje na dzieci do 18. roku życia, dzieci z przyznanym zasiłkiem pielęgnacyjnym, uczniów i studentów do 25. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna