Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Niebieską Kartą przeciwko przemocy w rodzinie

redakcja
Wypełnienie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa.
Wypełnienie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Archiwum
Podejmowanie interwencji wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie odbywa się w oparciu o procedurę Niebieskiej Karty. Jest ona dowodem w sprawach sądowych. Nie ma wymogu, aby osoba dotknięta taką przemocą wyrażała zgodę na założenie karty.

Bywa, że problemy w rodzinie są na tyle poważne, że konieczne jest zwrócenie się do kogoś po pomoc. Może być tak na przykład wtedy, gdy ktoś w rodzinie jest agresywny, bije lub w inny sposób krzywdzi członków rodziny.

Niebieska Karta to nazwa procedury podejmowanej i prowadzonej w oparciu o przepisy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienia przemocy w rodzinie.

Wszystkie osoby, które w domu są:

- bite, kopane, okaleczane lub w inny sposób stosowana jest wobec nich przemoc fizyczna;

- straszone, poniżane, upokarzane, używane są wobec nich wulgarne słowa;

- zmuszane do uprawiania stosunków seksualnych;

- finansowo uzależnione od partnera, który nie pozwala pracować albo nie daje pieniędzy na zaspokojenie najważniejszych potrzeb rodziny (np. jedzenie, ubranie), powinny zgłosić się do najbliższego komisariatu policji lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Można również zgłosić się do gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, instytucji oświaty i ochrony zdrowia.

Oznacza to, że osobą wszczynającą procedurę Niebieskiej Karty może być:

- policjant,

-pracownik socjalny,

-lekarz,

-pielęgniarka,

-ratownik medyczny,

-nauczyciel,

-psycholog szkolny, gdy w toku swych czynności zawodowych, służbowych uzna iż stosowana jest przemoc w rodzinie.

Wszczęcie to następuje przez wypełnienie formularza Niebieska Karta - A przez osobę zgłaszającą problem przemocy w rodzinie.

Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.

Jakie informacje należy podać, aby Niebieska Karta została wypełniona?

Podczas wypełniania Niebieskiej Karty osoba przyjmująca zgłoszenie poprosi o podanie następujących informacji:

- imię, nazwisko osoby poszkodowanej oraz jej miejsce zamieszkania;

- jaki jest stosunek pokrewieństwa pomiędzy osobą poszkodowaną a sprawcą;

- miejsce zatrudnienia poszkodowanej osoby;

- dane kontaktowe.

Należy też krótko opowiedzieć, co się wydarzyło. Należy opowiedzieć, jak osoba poszkodowana była traktowana. Jeśli była bita, powinna pokazać (albo chociaż opisać), jakie odniosła obrażenia. Należy zwrócić uwagę, czy opisywane zajście zdarzyło się po raz pierwszy, czy też miało już miejsce wcześniej.

Po wypełnieniu Niebieskiej Karty trzeba ją podpisać. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby przed podpisaniem, dokładnie przeczytać, czy wszystkie informacje zostały dobrze zapisane.

Czy wypełnienie Niebieskiej Karty zastępuje zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

Wypełnienie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Niebieska Karta dokumentuje sytuację, pokazuje skutki i stanowi ważny dowód w sprawie karnej, jednak jeżeli osoba poszkodowana chce, aby sprawca został ukarany, potrzebne jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na szkodę tej osoby, chyba że policja lub prokurator zajmą się sprawą z własnej inicjatywy.

Po wypełnieniu Niebieskiej Karty sytuacja osoby poszkodowanej będzie stale nadzorowana przez policję lub pracownika socjalnego.

Co będzie dalej? Osobę dotkniętą przemocą w rodzinie zaprasza się na posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej. Tam analizuje się sytuację rodziny i wypełnia formularz Niebieska Karta - C. Grupa robocza opracowuje indywidualny plan pomocy rodzinie zawierający propozycje działań pomocowych.

Osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc również zapraszana jest na spotkanie grupy roboczej. Z jej udziałem wypełniany jest formularz Niebieska Karta - D. Jeśli ujawni się iż np. przemoc stosowana jest z powodu nadużywania alkoholu, wówczas osobę taką kieruje się do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Zakończenie procedury Niebieskiej Karty następuje, gdy ustanie przemoc w rodzinie i zostanie zrealizowany indywidualny plan pomocy oraz gdy grupa robocza rozstrzygnie o braku zasadności podejmowania działań. O zakończeniu procedury powiadamia się podmioty, które w niej uczestniczyły.

Procedura ta przeprowadzana jest niezależnie od innych postępowań, szczególnie postępowania karnego, cywilnego czy rodzinnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna