Z planowaniem na bakier

Materiał informacyjny przygotowany przez Fundację Citi Handlowy we współpracy z Fundacją THINK!
Polacy coraz częściej widzą konieczność odkładania pieniędzy, wynika z najnowszej edycji raportu „Postawy Polaków wobec finansów” przygotowanego przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga i Fundację THINK!

73% z nas deklaruje, ze warto oszczędzać, jednak prawie co piąty Polak (18% ) twierdzi, że nie ma to sensu i wszystkie pieniądze wydaje na bieżące potrzeby. Odsetek Polaków mających świadomość wagi oszczędzania rośnie. Jeszcze w 2013 odkładanie środków miało sens dla 61 %. Jednak tak wtedy jak i dzisiaj nasze deklaracje nie idą w parze ze stanem faktycznym. Co prawda 62% z nas, że odkłada pieniądze, ale jedynie 17 % robi to regularnie. Ponadto emerytura nadal nie jest dla nas priorytetem oszczędnościowym. Co z inwestycjami? Boimy się ryzyka, rezygnujemy więc z inwestowania, a środki trzymamy na nieoprocentowanych kontach osobistych.

Z czego może wynikać nasza niechęć do zabezpieczenia własnej przyszłości? Być może z faktu, że w kontekście finansów, także z planowaniem jesteśmy na bankier. A to niedobrze, bo jak mówi Maciej Pietraszkiewicz, dyrektor inwestycyjny Citi Handlowy: Planowanie to pierwszy krok do osiągnięcia finansowej równowagi. Niestety jak wynika z praktyki spora grupa Polaków nie dba nawet o kontrolę wydatków. Wielu nie widzi takiej potrzeby oraz nie rozumie jak ogromne znaczenie ma planowanie w finansach. W efekcie w Polsce mamy bardzo niską stopę oszczędności gospodarstw domowych (2,6% wobec 11% średniej dla UE). Mówiąc krótko bez ustawienia celu trudno o jego realizację.

Wydatków nie kontrolujemy choć im się przyglądamy

Jak wynika z badania, jedynie co czwarty Polak planuje większe wydatki w perspektywie półrocznej, a niewiele mniej (21%) w perspektywie jednego miesiąca. Równie swobodnie podchodzimy do kontroli wydatków. Prawie połowa z nas twierdzi, że kontroluje jedynie te większe, jak np. remont. Z kolei co trzeci z nas podkreśla, że bacznie przygląda się wszystkim wydatkom, ale niestety nie przekłada się to na oszczędności.

Emerytura? Wciąż liczymy na innych

Na szarym końcu naszych priorytetów znajduje się także emerytura. Jedynie 8% z nas oszczędza na poczet przyszłej emerytury. I chociaż odsetek oszczędzających na „czarną godzinę” jest dość wysoki (39%), to jednak i tak zdecydowanie zbyt mały byśmy mogli być spokojni o naszą "złotą jesień". Zatem w kontekście badania Fundacji Citi Handlowy, przyszłość większości Polaków nie rysuje się w różowych barwach. Dlaczego nie oszczędzamy z myślą o emeryturze, mimo tak wielu przesłanek, że powinniśmy? Mamy duże zaufanie do instytucji publicznych, liczymy na państwo i na to, że to ono zapewni nam finansową przyszłość, mówi Dorota Szostek – Rustecka, Prezes Zarządu Citi Handlowy

Panie lepiej kontrolują wydatki niż Panowie!

Warto podkreślić, że domowe finanse odgrywają coraz większą rolę w życiu Polaków. Rozmowy na te tematy podejmują w takim samym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Podobnie sprawa ma się z planowaniem wydatków, jednak, jeśli już chodzi o kontrolę, to wbrew obiegowej opinii to właśnie panie są mistrzami w tej dziedzinie. 32% kobiet podkreśla, że kontroluje nawet najdrobniejsze wydatki począwszy od żywności, skończywszy na biletach komunikacji miejskiej. Dla porównania - robi to tylko co czwarty przedstawiciel płci brzydkiej. Ponadto odsetek mężczyzn deklarujących, że oszczędzanie nie ma sensu jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku kobiet.

Zobacz, na co liczyli Polacy w 2018 roku
http://www.citihandlowy.pl/poland/kronenberg/polish/raport.htm

Badanie „Postawy Polaków wobec finansów” zrealizowano w ramach programu "Tydzień dla Oszczędzania - Program Rozwoju Przedsiębiorczości" prowadzonego przez Fundację Think! przy merytorycznym wsparciu Fundacji Citi Handlowy współfinansowanego ze środków Citi Foundation

Materiał oryginalny: Z planowaniem na bakier - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie