Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z wirusem na ustach

Agnieszka Zalewska
Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, w końcu bąbel – tak wygląda opryszczka
Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, w końcu bąbel – tak wygląda opryszczka
Opryszczką można łatwo się zarazić i co gorsze, kiedy nas już dopadnie, zostaje w organizmie na całe życie

Jeśli planujesz ciążę, a wiesz, że masz opryszczkę, bo czasem pojawia się na wardze - uważaj. Może być groźna dla dziecka.

Opryszczka pojawia się przede wszystkim na ustach, ale może występować na każdej części naszego ciała. Wywołuje ją herpes simplex - wirus, którego nosicielami jest większość z nas.

- Do zarażenia wirusem może dojść w różnych sytuacjach w życiu codziennym - mówi Barbara Popko-Kulikowska, dermatolog. - Herpes simplex przenosi się łatwo i szybko, drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z chorą osobą. Dlatego należy pamiętać o zachowaniu ostrożności w relacjach z człowiekiem, u którego pojawiły się pęcherzyki, czyli oznaki opryszczki.

Ukryty atak

Choroba pasożytuje w komórkach nerwowych i potrafi pozostać w uśpieniu przez wiele lat.

- Istnieją różne przyczyny ożywienia się wirusa - mówi dermatolog. - Na przykład ogólne osłabienie organizmu, gorączka, miesiączka, niedożywienie, stres czy przemęczenie.

Chorobę może również wybudzić z uśpienia wyziębienie organizmu, bądź przeciwnie - przegrzanie, np. podczas opalania.

Groźne wirusy

Są dwa typy tego wirusa, jeden (HSV-1) atakuje głównie jamę ustną i twarz, a drugi (HSV-2) - narządy płciowe.

HSV-1 najszybciej rozprzestrzenia się u dzieci i zazwyczaj atakuje jamę ustno-gardłową, mózg i opony mózgowo-rdzeniowe.

- Bardzo groźne może być przeniesienie wirusa z ust do oka - ostrzega lekarz. - Dzieje się tak, gdy dotkniemy ręką do miejsca zmienionego chorobą, a potem do gałki ocznej. W rezultacie może dojść do wirusowego zapalenia spojówki i rogówki.
W skrajnych przypadkach, może prowadzić nawet do uszkodzenia wzroku lub całkowitej jego utraty.

Wirus HSV-2 jest groźniejszy. Występuje w postaci małych bolesnych pęcherzyków, a z czasem owrzodzeń na narządach płciowych. Zarazić się nim można poprzez stosunek płciowy. Niestety łatwo tym wirusem zarażają się również niemowlęta podczas porodu - wystarczy, że ich mama podczas ciąży będzie miała opryszczkę. Wówczas lekarz podczas porodu decyduje się na cesarskie cięcie.
I co dalej?

Osoby będące nosicielami powinny bardzo uważać na siebie. Jeśli organizm jest osłabiony, to wirus częściej się uaktywnia.

- Profilaktyka jest bardzo prosta, wystarczy mniej się stresować, a więcej spać - mówi Barbara Popko-Kulikowska. - Pomocna jest również dieta bogata w witaminy i mikroelementy. Zimą należy ubierać się ciepło, a latem unikać długiego opalania się.
Nie ma skutecznego lekarstwa, które raz na zawsze zniszczyłoby wirus. W grę wchodzi wyłącznie profilaktyka i leki stosowane doraźnie. Kiedy wystąpią pierwsze objawy opryszczki, należy iść do lekarza, który zaleci stosowanie leków zawierających: pencyklowir, acyklowir, walacyklowir, famcyklowir, albo maść z cynkiem.

Przed nawrotem choroby chroni witamina C i cynk. Bogate w witaminę C są cytrusy i papryka, a w cynk mięso z kurczaka i owoce morza. Osoby zarażone HSV powinny unikać produktów zawierających argininę czyli czekolady, piwa, żelatyny, orzeszków ziemnych, rodzynek, płatków zbożowych i groszku zielonego. W momencie pojawienia się opryszczki na wardze warto w ogóle odstawić te produkty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna