MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za 15 milionów złotych autobusy PKS Nova mają kursować na 35 liniach do końca 2021 roku. Jeśli zgodzi się sejmik województwa podlaskiego

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Ta wiadomość powinna ucieszyć mieszkańców wielu miejscowości w województwie podlaskim. Jest duża szansa, by od nowego roku autobusy PKS Nowa - mimo sytuacji pandemicznej - kursowały na 35 liniach. Muszą się tylko na to zgodzić radni sejmikowi. Będzie to kosztowało województwo podlaskie 15 mln złotych, ale większość pokryje dotacja od wojewody.

Sprawdź, czy do Twojej miejscowości ma szansę w przyszłym roku dojechać autobus PKS. PEŁNA LISTA POŁĄCZEŃ. Kliknij zdjęcie

Przypomnijmy. Od lipca 2019 r. obowiązuje ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zgodnie z nią ich organizator może otrzymać dopłatę do 1 wozokilometra nie większej niż 1 zł. Stawka ta został zmieniona po wybuchu epidemii wirusa SARS-CoV-2. Teraz do końca 2021 roku można się starać o zwiększenia dopłaty do wozokilometra nie większej niż 3 zł do dnia 31 grudnia 2020 roku. By ją uzyskać, województwo podlaskie, musi zawrzeć umowę z wojewodą podlaskim. Wcześniej jednak radni muszą zezwolić zarządowi województwa na zawarcie umowy z operatorem (PKS Nova) na bezpośrednie świadczenie usług.

Zobacz:Budżet województwa podlaskiego na 2021 rok. Zobacz, na co sejmik zamierza przeznaczyć pieniądze

Jak czytamy w projekcie uchwały na podstawie analizy przeprowadzonej w związku z panującą pandemią oraz wstrzymaniem przewozów przez przewoźników zostało wytyczonych 35 linii komunikacyjnych, dla których zasadne byłoby prowadzenie przewozów zbiorowych. Chodzi wyłącznie o linie komunikacyjne, które nie funkcjonowały co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy w lipcu 2019 r.

- Lub linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy, przebiegające przez co najmniej dwa powiaty - pisze w uzasadnieniu projektu uchwały wicemarszałek Marek Olbryś.

Utrzymanie przewozów na tych 35 liniach ma kosztować 15 mln. Pieniądze będą pochodzić z budżetu województwa na 2021 rok. Ale samorząd ma odzyskać 11 113 707 zł. To kwota, która pokryje dopłata od wojewody.

- Propozycja zarządu wsparcia 35 połączeń jest oczywiście z punktu widzenia zadbania o mieszkańców bardzo ważna - uważa Maciej Żywno, radny Koalicji Obywatelskiej. - Pytanie jest jednak takie, czemu w przypadku ostatnich pytań i interwencji o zawieszenie połączeń w powiecie białostockim otrzymaliśmy odpowiedź, że to zadanie i temat PKS Nova i samorządów lokalnych.

Chodzi o kursy, które zawieszono od 6 listopada 2020 roku w godz. 8.-14.00 oraz 20-24. Powodem były koronowirusowe obostrzenia, zwłaszcza w szkołach. Mniej autobusów jeździło więc z Białegostoku do: Gródka, Michałowa, Sokółki, Czarnej Białostockiej, Studzianek, Łap i Tykocina. W sumie władze PKS Nova musiały wtedy odwołać już około 30 proc. połączeń.

Zobacz:Z powodu koronawirusowych obostrzeń PKS Nova zawiesiła część kursów swoich autobusów (zdjęcia)

Maciej Żywno uważa, że na przykładzie tych 35 linii widać podwójną optykę zarządu województwa. - Czyli trochę tak ,,czasem nam się chce, a czasem nie" lub może z jakiś powodów zawieszone połączenia m.in. w gminie Czarna Białostocka, czy Wasilków nie nadają się do zainteresowania mówi radny

Jestem przekonany, że marszałek może znaleźć sposób na wsparcie i przywrócenie zawieszonych połączeń.

- W pandemii komfort możliwości dojazdu do lekarza, pracy, na zakupy powinien być ważniejszy, aniżeli wydawanie większych pieniędzy na promocję, koncerty komercyjne - dodaje były wojewoda i były wicemarszałek.

Decyzję o wyrażeniu zgody na zawarcie przez zarząd województwa umowy bezpośredniej z PKS Nova radni podejmą na poniedziałkowej sesji sejmiku.

Czytaj również: PKS Nova dostała pieniądze na wznowienie 21 tras autobusowych (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna