MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za co trafiłbyś do piekła 500 lat temu? Nie do wiary, co kiedyś było najcięższym grzechem

JK
Pojęcie grzechu zmieniało się na przestrzeni stuleci wraz z postępującą kulturą i nauką. Siłą rzeczy - internetowy hejt nie mógł być uznawany za ciężkie przewinienie 5 wieków temu. Skoro zatem ewoluowało postrzeganie złych uczynków, podobnym zmianom podlegała kwestia pokuty i kary. Były one tym surowsze, im wyższa była ranga danego grzechu. Za najcięższe grzechy jedynym, co czekało człowieka po śmierci, było piekło. Za co można było tam trafić 1000, 500 i 100 lat temu?

Grzechy śmiertelne

Pojęcie grzechów śmiertelnych zmieniało się wraz z kolejnymi epokami. Choć zawsze u podstaw stał Stary Testament, to jednak najcięższe przewinienia, za które można było trafić do piekła, mocno ewoluowały na przestrzeni 2000 lat. I tak w średniowieczu do najcięższych grzechów należały:

  • Bluźnierstwo
  • Krzywoprzysięstwo
  • Zabójstwo
  • Cudzołóstwo

200 lat później, w trzecim tomie Catechismu Kościoła powszechnego (1577 r.), księdze poświęconej nauce o grzechu, wymienionych zostaje siedem grzechów głównych, wśród których autor, Hieronim Powodowski, wymienia trzy najgłówniejsze, z których wszystkie inne wyrastają. Są to pycha, łakomstwo i nieczystość (lubieżność).

Co ciekawe Dante w swoim wiekopomnym dziele Boska Komedia za najcięższy grzech uznaje zdradę. Najniższy, dziewiąty krąg piekielny przeznaczony jest właśnie dla zdrajców, których czeka niezwykle surowa kara. Na dnie piekła, w towarzystwie odrażającego Lucyfera cierpią zatopieni w lodowym jeziorze o nazwie Kocyt zdrajcy swych dobroczyńców – Judasz – zdrajca Jezusa, oraz Brutus i Kasjusz – zdrajcy Cezara.

RenesansZa wykładnię grzechów i kar za nie przewidzianych w renesansie uznawana jest Boska Komedia Dantego Alighieri (1472 r.).Dzieło opisuje m.in. 9
Renesans

Za wykładnię grzechów i kar za nie przewidzianych w renesansie uznawana jest Boska Komedia Dantego Alighieri (1472 r.).
Dzieło opisuje m.in. 9 kręgów piekielnych, w których ulokowani są grzesznicy - im niżej są ulokowani, tym cięższy grzech popełnili, a zarazem czeka ich tym sroższa kara.

I tak w kolejnych kręgach dusze odbywają pokutę za:

1 krąg: Brak chrztu
2 krąg: Pożądanie
3 krąg: Obżarstwo
4 krąg: Chciwość
5 krąg: Złość
6 krąg: Herezję
7 krąg: Przemoc
8 krąg: Wyłudzenie
9 krąg: Zdradę


Sandro Botticelli, La mappa dell'inferno

Jak widać pojęcie najgorszych uczynków zmieniało się w zależności od epoki - od jej moralności, od poglądów głoszonych przez duchownych, pisarzy i filozofów, od wielkich tekstów kultury i od rozwoju nauki. Za co można było trafić do piekła 1000, 500 i 100 lat temu? Sprawdź w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za co trafiłbyś do piekła 500 lat temu? Nie do wiary, co kiedyś było najcięższym grzechem - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna