MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za internowanie dostał 25 tys. zł

Ireneusz Sewastianowicz [email protected]
Mirosław Basiewicz, były działacz opozycji, jako jedyny dostał maksymalne odszkodowanie
Mirosław Basiewicz, były działacz opozycji, jako jedyny dostał maksymalne odszkodowanie I. Sewastianowicz
Suwalszczyzna . Trzydziestu mieszkańców Suwalszczyzny ubiegało się o odszkodowanie za represje w stanie wojennym. Maksymalną kwotę - 25 tys. zł - otrzymał na razie tylko jeden.

Minął termin składania wniosków. Niemal w ostatniej chwili zdążył były rolnik z podsuwalskiej wsi. Zażądał... miliona złotych odszkodowania. Domaga się również, aby rozprawa odbywała się przy drzwiach zamkniętych i nawet wyrok pozostał niejawny.

- Te rozprawy są z zasady jawne - przypomina Jacek Przygucki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Represjonowani w stanie wojennym mieli rok, żeby upomnieć się o pieniądze. Do Sądu Okręgowego w Suwałkach wpłynęło w tym czasie 30 wniosków. Zakończono 10 spraw, w sześciu zasądzono odszkodowania, dwie oddalono, jedną przekazano do innego sądu. Jeden wyrok jest ciągle nieprawomocny.

Do Sądu Apelacyjnego odwołał się Józef Laskowski, działacz rolniczej Solidarności w 1981 r., obecny wójt Wiżajn. Dwudziestu wnioskodawców ciągle czeka na ostateczne rozstrzygnięcie. Terminy opóźniają się, gdyż często trzeba sięgać po dokumenty z Instytutu Pamięci Narodowej.

W sumie pokrzywdzonym w stanie wojennym Sąd Okręgowy w Suwałkach łącznie przyznał w formie odszkodowania 63 tys. 367 zł. Najwyższe zadośćuczynienie, przewidziane w ustawie, otrzymał jedynie Mirosław Basiewicz.

Sąd odmawia informacji o autorze wniosku o 1 mln zł. Z naszych ustaleń wynika, że domaga się tego były przewodniczący wojewódzkich struktur rolniczej Solidarności. W ośrodku dla internowanych spędził kilkanaście dni, później wyemigrował do USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna