Za nami XXXVI Sesja Rady Miejskiej w Czyżewie

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
W dniu 4 maja 2023 r. obradowała Rada Miejska w Czyżewie. W trakcie sesji została przedstawiona ocena zasobów pomocy społecznej w 2022 r. przez Pana Sekretarza Andrzeja Załuskę. Ponadto, Burmistrz Czyżewa poinformowała wszystkich obecnych, iż zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wdrożono obowiązek posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz potwierdzeń regularności wywozu.

W części informacyjno-sprawozdawczej sesji Burmistrz Czyżewa poinformowała, że Gmina Czyżew złożyła następujące wnioski o dofinansowania, tj.:

 • Wniosek o dofinansowanie zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu w ramach środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadanie pn. „Budowa drogi dla pieszych i rowerów przy ul. Apoznańskich w Czyżewie”.
 • Wniosek o dofinansowanie „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024” zadania pn. „Poprawa bezpieczeństwa na terenie Miasta Czyżew poprzez budowę monitoringu na terenie Parku im. Prof. Mariana Sokołowskiego, kąpieliska miejskiego w Czyżewie, hydroforni w Czyżwie”.
 • Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji w ramach programu NFOŚiGW w Warszawie na zadanie pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej z terenu gminy Czyżew”.

Złożone zostały wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład, a także do Funduszu z BGK na 1 mln zł na remont budynku byłej apteki w Czyżewie. Dodatkowo Gmina Czyżew otrzymała dofinansowanie w kwocie 850.000,0 zł w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego na zadanie Poprawa gospodarki wodno- kanalizacyjnej a szczególności przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w Czyżewie.

Powiadomiono również o wykonanych inwestycjach oraz tych w trakcie wykonywania i realizowanych projektach:

Wykonane inwestycje:
Zadanie pn. „Wykonanie podbudowy oraz usługi ułożenia kostki brukowej na placu przy świetlicy wiejskiej w Rosochatem Kościelnem” - Wykonawcą była firma BRUKERBUD Piotr Sienicki z Wysokiego Mazowieckiego za cenę 70.110,00 zł. Odbiór robót odbył się 20 kwietnia 2023 r.

Inwestycje w trakcie wykonywania:

 • Budowa przedszkola miejsko-gminnego z odziałem żłobka - Umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie.
 • Modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowej na terenie Gminy Czyżew wraz ze Stacją Uzdatniania Wody - Trwają prace projektowe.
 • Rozbudowa i przebudowa drogi gminnej, ulicy Niepodległości w Czyżewie wraz z budową i przebudową infrastruktury technicznej oraz budowa drogi gminnej łączącej ulicę Klonową z ulicą Przemysłową w Czyżewie wraz z budową i przebudową infrastruktury technicznej ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wartość dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego 2.131.697,0 zł. Wartość zadania 3.350.145,08 zł. W dniu 8 marca dokonano otwarcia ofert. Wpłynęła jedna oferta o wartości 3.748.714,19 zł firmy Inżynieria Lądowa Bracia Jurczuk s.c. Bielsk Podlaski. Umowa została podpisana w dniu 31 marca 2023 r.
 • Przebudowa dróg gminnych nr 108016B ul. Okrężna, Niepodległości oraz ul. Wesoła w Czyżewie. Zadanie dofinansowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 2.122.414,56 zł. Otwarcie ofert odbyło się 2 marca. Wpłynęły dwie oferty. Najkorzystniejszą ofertą była oferta firmy Inżynieria Lądowa Bracia Jurczuk s.c. Bielsk Podlaski o wartości 4.196.599,07 zł. Umowa została podpisana w dniu 31 marca 2023 r.
 • Utworzenie terenów rekreacyjnych – plac zabaw w miejscowości Siennica – Święchy. Otwarcie ofert odbyło się 15 marca. Wpłynęło 11 ofert. Umowa została podpisana 27 marca 2023 r. z wykonawcą Usługi Transportowo-Handlowe Rafał Rudnik ul. Ludowa 48/73, Wysokie Mazowieckie. Wartość zadania to 105.866,10 zł.
 • Inwestycje w przygotowaniu:
 • Budowa i przebudowa drogi gminnej w miejscowości Dmochy Rodzonki. Szacunkowa wartość zadania 3.537.357,6 zł, przyznano dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 2.528.022,87. Trwają czynności przygotowawcze.
 • Modernizacja Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem. W dniu 20 kwietnia Ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych. Otwarcie ofert odbędzie się 8 maja. W tym samym dniu ogłoszono również przetarg na sprawowanie kompleksowego nadzoru inwestorskiego i pełnienie funkcji inspektora nadzoru w ramach ww. zadania. Otwarcie ofert odbyło się w dniu 28 kwietnia. Wpłynęło 5 ofert, trwa ich sprawdzanie.

W związku z poniesionymi przez gminę dopłatą dla PGK w Zambrowie za odbiór odpadów od mieszkańców zaistniała konieczność ustalenia nowej stawki za odpady komunalne.

Zgodnie z § 2 pkt 1 i 2 ww. uchwały ustala się miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w wysokości 26,00 zł za jednego mieszkańca. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, ustala się miesięczną stawkę opłaty podwyższonej w wysokości 52,00 zł za jednego mieszkańca. Zgodnie z § 3 zwalnia się z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostownikach przydomowych w wysokości 2,00 zł miesięcznie za jednego mieszkańca.

Podjęto również uchwałę w sprawie szczegółowych warunków wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w formie stypendium Burmistrza Czyżewa.

Stypendium jest przyznawane 2 razy w roku tj. za klasyfikację półroczną i klasyfikację roczną w wysokości 600,00 zł. Stypendium może być przyznawane uczniom, którzy spełniają przynajmniej jedno z niżej wymienionych kryteriów:

 • W klasyfikacji odpowiednio półrocznej lub rocznej poprzedzającej przyznanie stypendium uzyskali średnią ocen, co najmniej:
  - w szkole podstawowej klasy IV-VI - 5,20,
  - w szkole podstawowej klasy VII-VIII - 5,00,
  - w szkole ponadpodstawowej – 4,80,
  - jeżeli w danej szkole żaden uczeń nie uzyskał wymaganej średniej ocen dla danego typu szkoły, stypendium może otrzymać uczeń lub uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią w szkole, nie mniejszą niż 4,75,
 • w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium byli laureatami olimpiad, konkursów związanych z przedmiotami objętymi szkolnym planem nauczania na szczeblu co najmniej wojewódzkim;
 • w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium byli laureatami olimpiad, konkursów przedmiotowych artystycznych na szczeblu co najmniej wojewódzkim organizowanych przez instytucje oświatowe;
 • w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium zdobyli w zawodach sportowych indywidualne medalowe miejsce (1-3) na szczeblu co najmniej wojewódzkim.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie