Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za rok będzie nowy "dworek"

Paweł Chojnowski [email protected]
Właśnie tak będzie się prezentował budynek Ośrodka Edukacji Ekologicznej, nawiązujący stylem do dworku Lutosławskich – siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie
Właśnie tak będzie się prezentował budynek Ośrodka Edukacji Ekologicznej, nawiązujący stylem do dworku Lutosławskich – siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie
Obok muzeum przyrody powstanie Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Odzyskuje blask

Odzyskuje blask

Kończący się właśnie remont w ramach projektu "Przywrócenie dawnego blasku dworowi ziemiańskiemu poprzez renowację Muzeum Przyrody w Drozdowie" obejmował wymianę wszystkich okien w dworku (za 236 tys. zł), renowację tarasu wschodniego i budowę pod nim magazynu (koszt - 334 tys. zł) oraz wymianę małej architektury w tutejszym parku: lamp, ławeczek itp. Muzeum zakupiło też hale namiotowe do organizowania imprez w parku (za 85 tys. zł).

Właśnie kończy się remont siedziby muzeum w Drozdowie, ale na tym nie koniec. Plany dyrekcji na przyszłość są bardzo ambitne.

Zupełnie nowy budynek, utrzymany jednak w stylu zabytkowego dworku Lutosławskich, ma powstać już we wrześniu przyszłego roku. Stanie w miejscu, gdzie obecnie mieści się obskurna kotłownia muzeum. Będzie to Ośrodek Edukacji Ekologicznej, z dużą salą konferencyjno-dydaktyczną i poddaszem użytkowym. Obiekt o powierzchni 181 mkw. wpisze się idealnie w otoczenie.

Budynek za pół mln zł
- Chcemy w nim prowadzić lekcje muzealne przy użyciu sprzętu multimedialnego, warsztaty przyrodnicze dla grup nawet 60-osobowych - tłumaczy Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie. - Na poddaszu znalazłby się zaś magazyn zbiorów przyrodniczych.

Obok powstaną poletka z roślinami, ziołami do przeprowadzania praktycznych lekcji.
Obecnie powstał już plan funkcjonowania ośrodka, do grudnia ma być gotowy projekt, a budowa ruszy w marcu. Szacowany koszt to pół miliona złotych. Pieniądze pochodzić będą z funduszy unijnych (RPO WP).

Dotknąć przyrody
Już teraz placówkę odwiedzają liczne grupy szkolne. Przyjeżdżają tu z całego regionu, a także z woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Po rozbudowie muzeum stanie się jeszcze prężniej działającym ośrodkiem edukacyjnym.

W ubiegłym roku do użytku została oddana ścieżka edukacyjna "Ostoja Drozdowska" (za ponad 382 tys. zł), gdzie zwiedzający mogą poznawać przyrodę i to w sposób bardzo interaktywny. Można posłuchać głosów ptaków, pobawić się w rozpoznawanie śladów zwierząt.

- Chcemy opracować nowy scenariusz wystaw w samym muzeum, postawić na eksponaty interaktywne - dodaje dyrektor.

To jeszcze nie koniec
Po zakończeniu częściowego remontu dworku i wybudowaniu Ośrodka Edukacji Ekologicznej, w planach jest jeszcze kompleksowy remont wnętrz i elewacji siedziby muzeum, a także rewitalizacja malowniczego parku (m.in. pogłębienie tutejszego stawu). Ale to już plany na lata 2014 - 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna