Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za urodzenie ciężko chorego dziecka 4 tysiące złotych. Projekt ustawy "Za życiem" trafił do Sejmu

red
Projekt ustawy "Za życiem" trafił do Sejmu. Za urodzenie ciężko chorego dziecka 4 tysiące złotych
Projekt ustawy "Za życiem" trafił do Sejmu. Za urodzenie ciężko chorego dziecka 4 tysiące złotych Bartek Syta
Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy "Za życiem", który skierowano do Sejmu. W czwartek prace nad nim rozpocznie sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Projekt przewiduje m.in. jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

W projekcie znalazł się m.in. zapis o jednorazowym świadczeniu w wysokości 4 tysięcy złotych za urodzenie żywego dziecka, które jest ciężko i nieodwracalnie upośledzone lub cierpi na nieuleczalną, zagrażającą życiu chorobę, a schorzenia te powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Stwierdzeniem ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej, zagrażającej życiu choroby zajmować się będzie lekarz ze specjalizacją II stopnia lub z tytułem specjalisty w którejś z wymienionych dziedzin medycyny: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Będzie on zobligowany do wydania specjalnego zaświadczenia, w którym potwierdzi diagnozę.

Świadczenie może zostać przyznane matce lub ojcu dziecka, a także opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na wysokość dochodu. Aby takie świadczenie zostało przyznane, musi być spełniony warunek pozostawania pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Warunek ten musi być poświadczony zaświadczeniem wystawionym przez lekarza lub położną.

Projekt zakłada również, że do 31 grudnia 2016 roku Rada Ministrów przyjmie program "Za życiem" mający wspierać rodziny w trudnej sytuacji, czyli m.in. wychowujące niepełnosprawne dziecko. Zostanie on opracowany na podstawie osobnych przepisów. Będzie dotyczył: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, opieki w tym również opieki paliatywnej, rehabilitacji dzieci ze specjalnym zaświadczeniem, przyznawania wsparcia kobietom w ciąży i ich rodzinom w sytuacji, gdy dojdzie do ciąży powikłanej, a także pomocy w zakresie zabezpieczenia szczególnych potrzeb, np. mieszkaniowych.

W projekcie ustawy zapisano również prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych kobietom w ciąży oraz pacjentom do 18. roku życia zmagającym się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Aby móc korzystać z uprawnień, trzeba będzie posiadać zaświadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty z dziedziny: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii.

Znalazł się też zapis, który umożliwi poród w szpitalu III stopnia referencyjności, czyli np. w szpitalu klinicznym.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny prace rozpocznie 3 listopada.

Czytaj też: Nowa lista leków refundowanych. Dodano leki na padaczkę i depresję

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto