Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za żołd dostali ziemię

(db)
W meczecie w Bohonikach koło Sokółki. Miejscowej gminie wyznaniowej przewodniczy Mirosława Korycka.
W meczecie w Bohonikach koło Sokółki. Miejscowej gminie wyznaniowej przewodniczy Mirosława Korycka. D. Biziuk
Sokóła. Dziś mija 328 lat od chwili, kiedy król Jan III Sobieski wydał w Grodnie przywilej, na mocy którego Tatarzy otrzymali nadania w ekonomiach grodzieńskiej, kobryńskiej i brzeskiej. Był to początek osadnictwa tatarskiego na ziemiach obecnego powiatu sokólskiego.

Ponieważ królewska kasa świeciła pustkami, więc Jan III Sobieski postanowił zapłacić żołd służącym mu Tatarom w nieco innej formie. Król nie miał gotówki, ale miał ziemię. Wyznawcy islamu otrzymali kilka wsi. Były to: Bohoniki, Drahle, Malawicze, Łużany, Kruszyniany i Nietupa.
- Nadane Tatarom ziemie były dosyć zniszczone przez toczące się wojny. Teren trzeba było ponownie zagospodarować. Mieszkająca w wymienionych wsiach ludność chłopska została stopniowo wysiedlona. Z Bohonik i Drahli przeniesiono ją do Nomik i Zaśpicz. Natomiast dotychczasowych mieszkańców Kruszynian i Łużan przeniesiono do wsi Sanniki - powiedział Artur Konopacki z Sokółki, doktorant Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku.
Potomkowie tatarskich osadników z XVII wieku żyją w Kruszynianach i Bohonikach do chwili obecnej. W miejscowościach tych znajdują się najstarsze w Polsce meczety i mizary (cmentarze). Najwięcej wyznawców islamu odwiedza te miejsca podczas świąt religijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna