Zabierzemy dzieci ze szkoły!

Dorota Naumczyk dnaumczyk@wspolczesna.pl
Nie zgadzamy się na połączenie szkół w zespół! - mówi Antoni Korzeniewski, przewodniczący Rady Rodziców w PG nr 1. Razem z matkami uczniów obu placówek złożył wczoraj protest w kuratorium.
Nie zgadzamy się na połączenie szkół w zespół! - mówi Antoni Korzeniewski, przewodniczący Rady Rodziców w PG nr 1. Razem z matkami uczniów obu placówek złożył wczoraj protest w kuratorium.
Białystok. Nasze dzieci będą miały gorsze warunki nauki! - denerwują się rodzice uczniów z SP nr 8 i gimnazjum nr 1. Magistrat chce połączyć te dwie placówki w zespół szkół nr 3.

Jak nikt nam nie pomoże, to pozabieramy dzieci z tych szkół i przeniesiemy gdzie indziej - zapowiada Antoni Korze-niewski, przewodniczący Rady Rodziców Publicznego Gimnazjum nr 1 w Białymstoku. Razem z rodzicami uczniów SP nr 1 prosił wczoraj o pomoc w utrzymaniu samodzielności obu szkół podlaską wicekurator oświaty.

Prezydent nie ma czasu

- Samorządowcy wymyślili, że połączą nasze placówki w zespół szkół, ale nikt nie wyjaśnił nam dlaczego - mówi Korzeniwski. - Pan prezydent ciągle nie może znaleźć czasu na spotkanie się z nami, przekłada umówione spotkania, więc szukamy pomocy, gdzie tylko możemy...

Rodzice uczniów z SP nr 8 obawiają się o bezpieczeństwie swoich dzieci: - W małej szkole łatwiej utrzymać dyscyplinę i chronić maluchy przed okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją ze strony starszych kolegów - wyjaśnia Krystyna Zajko, przewodnicząca Rady Rodziców w SP nr 8 w Białymstoku. - Pomysł magistratu jest sprzeczny z założeniami reformy oświaty, która nakazywała oddzielać uczniów podstawówek od gimnazjalistów!

Boją się gimnazjalistów

Matki uczniów tłumaczą, że SP nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza ma 56-letnią tradycję i wypracowany system wychowawczy, odmienny od tego, jaki stosuje się wobec starszej młodzieży gimnazjalnej.

Władze miasta zaś plany połączenia obu szkół w zespół tłumaczą względami organizacyjnymi: - Obie szkoły mieszczą się w jednym budynku, więc wszystkim będzie lepiej, kiedy pojawi się tam jeden zarządca - wyjaśnia Tadeusz Arłukowicz, wiceprezydent Białegostoku. - Jeden dyrektor lepiej rozplanuje lekcje wszystkich uczniów, by nie było sytuacji, że jedni codziennie kończą zajęcia o 14, a inni muszą siedzieć w szkole do wieczora. Wszyscy uczniowie będą też mieli równy dostęp do sali gimnastycznej, a nauczyciele będą mogli lepiej wykorzystać swoje umiejętności, bo dyrektor zespołu szkół może zaproponować im prowadzenie zajęć w obu placówkach.

Prezydent zapewnia, że obie szkoły nadal będą mogły prowadzić odrębną politykę oświatową.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

Jestem zdecydowanie przeciwna łączeniu Szkoły Podstawowej nr 8 i Gimnazjum nr 2 w Zespół Szkół. Każda z tych szkół ma swoją autonomię i wysoki poziom. Dzieci i młodzież oraz rodzice zagiegają o umieszczenie dziecka w tych szkołach. Chyba wszystkim zależy na wysokim poziomie specjalizacji nauczycieli oraz dobrym wykształceniu i bezpieczeństwie dzieci i młodzieży.

G
Gosc

Pracuję w podstawówce nr 8. Jako nauczyciel nie mogę zgodzić się z tym co zamierza zrobić pan prezydent. Po wielu latach wspólnego bytowania w jednym budynku udało nam się definitywnie rozdzielić dwie placówki, które nie mogą razem funkcjonować. Założeniem reformy było wydzielenie młodzieży o najbardziej trudnym okresie rozwojowym w życiu człowieka.
Pan prezydent twierdzi, że uczniowie będą bezpieczniejsi, bo jeden dyrektor lepiej tego dopilnuje - bzdura, lepsze warunki do nauki, więcej sal do dyspozycji itd.
Więc pytam pana prezydenta dlaczego nie potrafi wysłuchać argumentów rodziców, nauczycieli, dlaczego nie może znależć czasu, by przybyć na umówione spotkanie???
Niestety musimy prowadzić rozmowę poprzez media co nie jest najlepsze. Wiadomo, że media podają fakty wycinkowo, wybiórczo.
Panie prezydencie, czy pan wie o ktorej kończą zajęcia uczniowie SP nr 8 ? - o 14.20 wyjątkowo o 15.10. Podobnie PG nr 1. Czy pan posłał by swoje dziecko z kl. I-szej by usiadło w ławkach gdzie siedzą gimnazjaliści? Czy panu wiadomo coś o ergonomii? Czy pan wie, że w jednej sali stoją ławeczki dostosowane do wzrostu uczniów???
Wiem jak to było kiedy była szkoła ośmio klasowa. Nauczanie początkowe - wówczas - przeżywało gehennę. Odżyliśmy kiedy powstało gimnazjum, ale były problemy do momentu całkowitego rozdziału. Teraz mamy idealnie. Kształcenie znajduje się w wydzielonej części budynku. Nie wchodzą do nas nawet klasy IV-VI. Sale są dostosowane tylko do potrzeb dzieci klas I-III. A może młodzież z gimnazjum będzie potrzebowała sali więc pani dyrektor pozwoli je wykorzystać po zajęciach dzieci. Wiem jak wygladały sale kl. I-III kiedy wchodziły tam starsze dzieci, nawet nie w wieku gimnazjalnym. Prace plastyczne , czy techniczne maluchów były nagminnie niszczone. Teraz możemy my nauczyciele zostać po zajęciach w sali i przygotować potrzebne nam pomoce na następny dzień, czy nową dekorację, możemy popracować z dziećmi, które potrzebują pomocy nauczyciela.
Proszę nie utrudniajcie nam pracy!

Nauczyciele np. kształcenia zintegrowanego może mają rozwijać się, tworzyć zespoły samokształceniowe z nauczycielami chemii z gimnazjum, prawda, a może wspólnie rozwiązywać problemy wychowawcze???
Wiadomo, że dyrekcja i pedagog gimnazjum z wytężoną siłą pracują, by w porę zareagować, by rozwiązywać problemy często w zarodku. Kiedy ten dyrektor będzie miał czas dla dzieci z podstawówki, gdzie te problemy są może mniejsze, ale to wszystko na miarę ucznia w tym okresie rozwojowym. Bedzie to odbywało się kosztem naszych dzieci.
Państwo radni obiecywali na spotkaniu z dyrektorami i przedstawicielami Rad Pedagogicznych i rodzicami, że chcecie Państwo wysłuchać naszych argumentów i nic wbrew woli rodzicow i nauczycieli nie będziecie robić,że będzie spotkanie z radami pedagogicznymi, z rodzicami. Tylko słowa, słowa...
Większość szkół mówiło zgodnym głosem NIE łączeniu. Wysłychano tylko wybranych szkół. Więc dlaczego swoje ambicje chcecie realizować kosztem naszych dzieci???
Czy to musi być decyzja grupy politycznej? A gdzie człowiek, gdzie Wasi wyborcy?
Jeszcze raz apeluję, NIE ŁĄCZCIE NAM SZKÓŁ!!!
nauczycielka SP nr 8

o
ojciec dziecka szkoły Nr 8

Pan wice prezydent podajęc argumenty o celu polączenia szkoły mydli oczy wszystkim zainteresowanym tu chodzi o pięniącze a nie o dobro naszych dzieci Wstyd mi że głosowałam na taką władzę i bardzo proszę o to aby pan zechciał mam rodzicom patrząc w oczy to powiedziec . to czysta kpina .Nie powinien pan piastowac tego stanowiska z takimi poglądami jakie pan posiada.Co za władza , ktora nie słucha swych wyborców. Po co wam te krzyże w gabinetach jak wam nie wstyd krzywdzic małe dzieci. To co robicie to czysta obłuda po co było dzielic, może władza nie ma co robic i szuka zajęcia. Ale ten kierunek coście sobie obrali nie przyniesie wam poparcia w następnych wyborach.Zajmijcie się dzurami na drogach, bezpieczeństwem w mieście a nie szkołami , szczególnie tymi gdzie jest wszystko w najlepszym porządku. Ci co podjęli taką decyzję zapewne nie wiedzą gdzie się ta szkoła mieści a co dopiero o tym do której trwają w niej zajęcia.

~rodzic~

Panie prezydencie ubiegając się o Urząd Prezydencki wiele nam pan obiecywał i my jako Społecznoś żeśmy panu zaufali . ale w obietnicach pańskich nie było mowy o tym , że będzie pan eksperymentował a jako królików doświadczalnych urzyje pan naszych dzieci. To nie tylko brak moralności z pana strony i pańskich pracownikow to po prostu skandal że władza oszczędności szuka w szkolnictwie. Czyżby pański urząd wychodził z założenia że najłatwiej jest rządzic społecznością miewykształconą bo w tym kierunku zmierzają pana posunięcia . Łączac szkoły pozbawia pan najmłodsze dzieci bezpieczeństwa, często słyszę że w dużych szkołach jest niebezpiecznie. Maluchom młodzież gimnazjalna zabiera pieniądze, zamyka w łazienkach i cząstuję papierosamy. Ja jako rodzic kategorycznie protestuję o połączeniu szkoly Nr 8 z gimnazjum. To jest nie do przyjęcia, żeby ktoś na górze nie mając zielonego pojęcia co się dzieje w szkolach posuwał się do tak drastycznych czynów . Apeluję do wszystkich , którym dobro dzieci nie jest obce by poparli protest rodziców ze szkoly podst. Nr 8. Jak widzimy władze nasze nie tylko obiecują ale i okłamują, a może przede wszystkim oklamują. Prz następnych wyborach należy brac pod uwagę nie tylko co władza dobrego zrobiła , ale również kogo skrzywdziła tym razem zaczęto od najmniejszych i całkowicie bezbronnych. Te krzyże w urzędach to totalna pomyłka.

m
matka

Co za władza w tym mieście? Po to my Was wybieramy, żebyście po półtora roku nie liczyli się z naszym zdaniem i dobrem naszych dzieci. Chcecie tworzyć kołchoz? Będziemy bacznie obserwować, którzy radni podniosą ręce przeciw naszym dzieciom. Na nasze poparcie już oni liczyć nie będą mogli.

J
J.M.

Nie chcę aby nasza szkoła podstawowa połączona była z gimnazjum m.in. dlatego że młodzież gimnazjalna okazując sobie uczucia (parki ) nie kryją się całując na korytarzach szkoły przed nauczycielami , a co dopiero przed małymi dziećmi z podstawówki .W dzisiejszych czasach to nie jest trzymanie się za ,,rączki,, tylko coś więcej .Więc nie chcę aby moje dziecko przedwcześnie naśladowało zachowanie starszych ... Poza tym niech nasi radni przypomną sobie argumenty ,którymi sugerowali się rozłączając gimnazjum i podstawówkę ... Chcę aby moje dziecko rozwijało się w takiej atmosferze jaką stworzyła pani dyrektor Anna Suchan jest spokojnie na korytarzach szkoły nie ma tłoku i nadmiernego hałasu ,który zle wpływa na koncentrację i naukę .Wiadomo ,że dzieci naśladują starszych ,oby nie za wcześnie zaczęły naśladować dojrzewającą młodzież..

G
Gość

WioTaM WsZyStKICh.... nie wiem kto to wymyslił budowac łaczona szkole... ale domyslam sie ze to ten powalony nasz prezydent miasta on chyba nie wie co sie bedzie dzialo podstawowka z gimnazjum... beda takie przepychanki ze szokk... jeden sklepik jedna biblioteka... jestem za tym zeby teggo nie budoiwali;/;/;/!!!!

G
Gość

nie zgadzam się rzeby nasze szkoły zostały połączone w zespół jestem uczniem SP 8 kiedy zburzą ściany z gimnazjum to dopiero będą kradzierze przepychanki i wielkie awantury!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dosłowna GŁUPOTRA GŁUPOTA prezydent miasta to totalnie olewa mówi że to głópota sam nich sobie łączy prezybent jest głupolem świrem nienormalnym człowiekiem wtręcz sabystoł niech się zajara guwniaż popierdzielony gnojek piżnięty nich sobie jebnie w ten pustyv łeb świni pieprznięta on huba spadł z księżyda głup jeden zostawcie nas w spokoju pier***nięci ludzie świry jedne

g
gg

Wg Tadeusza Arlukowicza “każde zmiany w oświacie budzą emocje. - Ale te wyjdą uczniom na dobre. Będą bezpieczniejsi, bo jednej osobie łatwiej jest zapanować nad porządkiem. Zyskają też lepsze warunki do nauki. Dyrektor będzie miał do dyspozycji więcej klas. Często jest tak, że gimnazja o godz. 14 są puste, a w podstawówkach panuje tłok do godz. 16.”

Panie Arlukiewicz nasze obie szkoly - Szkola Podstawowa nr. 8 I Gimnazjum nr 1 sa obecnie bezpieczne I maja juz doskonaly porzadek dzieki wytrwalej I ofiarnej pracy calego zespolu - dyrekcji, grona pedagogicznego, rodzicow I dzieci.
Tak wiec cel jaki pan sobie stawia “ latwiej zapanowac nad porzadkiem “ nie dotyczy naszej szkoly.
Co wiec chce pan osiagnac laczac obie nasze szkoly w jeden zespol? Jakie korzysci odniesie nasza spolecznosc???
Mysle ze inicjatywa o laczeniu szkol powinna zawsze wychodzic od spolecznosci, ktorej dotyczy.
Wladze powinny sugerowac rozwiazania tam gdzie istnieja problemy, a nie niszczyc to co sie sprawdzilo.
Prosze zostawic nasze szkoly w spokoju i zajac sie tymi szkolami ktore potrzebuja waszej pomocy,

Gdy tworzono PGR-y tez tak myslano, jak pan teraz. Centralne zarzadzanie. Ale idea sie nie sprawdzila.
Nie chcemy doswiadczen na naszych dzieciach!!!

u
um

Zgadzam się również z tym stwierdzeniem, że urzędnicy zapominają o swojej moralnej powinności. Zaraz po ich wybraniu zapominają o swoich obowiązkach, o odpowiedzialnym wydawaniu decyzji. Ciekawa jestem czy tak lekko by decydowali jeżeli w tych szkołach uczyłyby się ich własne dzieci, albo wnuki? Zapomieli już chyba że szkołą mniejszą łatwiej kierować i zarządzać niż dużą. W szkole mniejszej jest mniej przemocy. Dzieci czują się bardziej bezpieczne. Z ochotą przychodzą do szkoły. A poza tym zgodnie z założeniem reformy szkołę podstawową trzeba rozdzielić od gimnazjum. Może warto by było, aby Szanowni Radni zapoznali się z założeniami reformy i dopiero wtedy podjęli decyzję. A jeżeli szukają oszczędności to może zaczęli by od siebie.

J
J.A.M.

Urzędnicy zapominają o swojej moralnej powinności, jaką jest służba dla narodu. W każdym urzędniczym pokoju wiszą krzyże katolickie bądź prawosławne, a jakież to ma odzwierciedlenie w codzienności? Jak jesteśmy traktowani? To co przez lata zostało wypracowane przez pedagogów i rodziców naszej małej społeczności, ma być na jednym posiedzeniu przekreślone przez kilku radnych, tylko dlatego, że im tak wygodniej! Nie liczy się dla nich nasza wola, nasze odczucia, nasze pragnienia. A gdzież tu zasady moralne, etyczne, chrześcijańskie??? Czyż Białystok jest prywatnym folwarkiem urzędników, a my pracownikami folwarcznymi? Na miłość Boską! Opamiętajcie się! Jeżeli nam jest dobrze tak jak jest - zostawcie nas w spokoju i pozwólcie żyć! Żyjecie z naszych pieniędzy i macie nam pomagać, ułatwiać życie, a nie komplikować! A kto poniesie koszty zmian pieczątek, tablic, napisów, rejestracji w urzędach, bankach, tarcz, mundurków itd. itd. My, rodzice! Gdzie jest Wasz honor, drodzy pomysłodawcy? "Nie masz w państwie nic boleśniejszego ponad to, kiedy ludzie sprytni uchodzą za mądrych." Francis Bacon-angielski filozof i mąż stanu.

B
B

A dlaczego nikt nie pisze że bedzie to równie uciążliwe dla gimnazjalistów ?
Sam uczę się w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 w Białymstoku i bardzo często zdarzają się sytuacje gdy jakiś dzieciak skarży się nauczycielowi że niby został uderzony (itp.) przez gimnazjalistę co w rzeczywistości nie miało miejsca a gimnazjalista za to "beknie". Albo sytuacja pod sklepikiem gdy dzieciak się wpycha to nauczyciel milczy a gdy gimnazjalista "A co ty tu wyrabiasz już mi stąd". I wspomnę jeszcze o przerwach. Przerwy są w różnych godz. dla podstawówki i gimnazjum gdy gimnazjaliści mają przerwę nie mogą wchodzić na korytarz na parterze bo tam sie dzieci uczą, a gdy podstawówka ma przerwę może sobie biegać gdzie chce (a robi przy tym hałas nie do wytrzymania). Jak się uczyć w takich warunkach .

r
rr

Sama uczyłam się w szkole podstawówka + gimnazjum. I tu nawet nie chodzi o zastraszanie. Hałas, jaki powoduje taka duża grupa, jest po prostu ciężki do wytrzymania. Nawet jeśliby każdy mówił szeptem, to i tak szum byłby niesamowity. Po to chyba są podziały na żłobki, przedszkola, podstawówki, gimnazja, licea / technika aby każdy uczył się we własnej grupie wiekowej!

j
jola

JESTEM mamą córki która jest w podstawówce szk.nr8,nie wyobrażam sobie połączenia 2 szkół jak to radni chcą uchwalić,bezpieczeństwo dziecka już się nie liczy jeden sklepik,wejście,biblioteka już se wyobrażam co by było.Kradzieże itp.. codzienne przepychanki.Może nie obrazu zabierać dzieci ale będziemy walczyć o to a jak trzeba zostanę w szkole z innymi rodzicami będziemy okupować a pan prezydent miasta widać jak to totalnie olewa czy on w ogóle ma dzieci i sumienie. Zostawcie nasze szkoły w spokoju!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3