Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabobony i przesądy. Czytaj skąd się wzięły

Mateusz Bielski
Czarny kot, kiedyś kojarzony jako atrybut czarownic, teraz jest jednym z głównych symboli pecha
Czarny kot, kiedyś kojarzony jako atrybut czarownic, teraz jest jednym z głównych symboli pecha
Dotyczą wszystkiego: nauki, zdrowia, ślubów i pogrzebów. Niektóre są śmieszne, niektóre straszne. Skąd się tak naprawdę wzięły?

Nazwa zabobon pochodzi od tzw. bobonienia - niewyraźnego, mrukliwego sposobu wypowiadania słów przez wróżbitów w trakcie obrzędów kultowych.

Wymysł, w który wierzymy
Zdaniem o. prof. Józefa Bocheńskiego (autora książki "Sto zabobonów") zabobon to wierzenie, które jest w wysokim stopniu fałszywe, a mimo to uważane za prawdziwe.

Badania przeprowadzone przez OBOP dowiodły, że niemal 60% Polaków wierzy w przesądy. W tej liczbie większość to kobiety - do wiary w przesądy przyznaje się 65% pań. Mężczyzn jest jednak niewiele mniej, bo 51%. Co ciekawe, większość z nas wierzy bardziej w te znaki losu, które przynoszą szczęście niż te pechowe.

Od czarownic i Rzymian
Genezy przesądów są różne. Podkowa ma przynosić szczęście, ponieważ podobno czarownice boją się koni. Powieszenie w domu (na ścianie lub drzwiach) podkowy ma nas ochronić przed złą mocą czarownic.

Z kolei pechowy piątek trzynastego może pochodzić od systemu liczbowego starożytnej Babilonii, gdzie opierano się na liczbie 12 (tyle było miesięcy, znaków zodiaku i godzin dnia oraz nocy). Kolejna po dwunastce liczba powodowała więc, że porządek zostawał zaburzony, pojawiał się chaos i nieszczęście.

Przechodzenie pod drabiną z kolei jest złe, ponieważ kiedyś wierzono, że na czubku głowy człowieka mieszka opiekuńczy duch. Kiedy przechodzimy pod drabiną, siłą rzeczy, go denerwujemy lub strącamy.

Splunięcie trzy razy przez lewe ramię zostało po Starożytnych Rzymianach, którzy wierzyli, że ślina ma niezwykłą moc. Spluwali więc, jako symbol czci, oddawanej bóstwom - np. przed pojedynkiem.

Garść przesądów
I na koniec kilka znanych przesądów z rodzimych stron.

Jeśli coś zostawimy w odwiedzanym miejscu np. na wczasach, to z pewnością tam wrócimy. Nie wolno bielizny ubrać na lewą stronę, bo wtedy cały dzień nieszczęście. Wysypana sól to pewna awantura. Nie pożycza się igieł i spinek, bo będzie kłótnia nie z tej ziemi. Jeśli już się pożyczy, należy dać za to choć grosik. Nie nosi się krzyżyków tylko medaliki, krzyżyki wróżą ciężkie życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna