MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa synagoga w Milejczycach po gruntownym remoncie wygląda wspaniale. Zobacz jak prezentuje się obecnie i jak wyglądała wcześniej

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Żydowska świątynia w Milejczycach
Żydowska świątynia w Milejczycach Piotr Łozowik
Zabytkowa synagoga w Milejczycach została oficjalnie otwarta po remoncie, który przeszła, w zeszłym roku. W obecnej formie świątynia jest prawdziwą ozdobą centrum dawnego miasta królewskiego. Zobacz jak prezentuje się synagoga obecnie i jak wyglądała w roku 2019, przed remontem. Różnica jest kolosalna!

Spis treści

Synagoga w Milejczycach

Żydowska świątynia w Milejczycach wybudowana została w 1927 roku, na miejscu drewnianej, wzniesionej w 1857 roku. Elewacja zewnętrzna wzbogacona była o elementy dekoracyjne takie jak:

  • glify, gzymsy,
  • gwiazdy Dawida,
  • niewielki wykusz na ścianie południowo-zachodniej.

Zobacz synagogę w Milejczycach:

Synagoga pełniła funkcję religijną do połowy 1941 r. kiedy to została zdewastowana przez Niemców. Po wojnie opuszczony budynek, po drobnych przeróbkach zaadaptowano na kino. W pomieszczeniach zarządu kahału umieszczono bibliotekę. Swoją siedzibę miał tutaj później gminny ośrodek kultury.

Starania o synagogę i remont

Samorząd Gminy Milejczyce od dawna dążył do zagospodarowania synagogi. W 2011 roku gmina podpisała umowę z warszawską Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, dotyczącą zamiany gminnej nieruchomości za synagogę. W zamian gmina przekazała fundacji działkę leśną koło Miedwieżyk. Wciąż jednak brakowało pieniędzy na remont.

Synagoga w Orli. Drzwi do świata, którego już nie ma

Na szczęście w zeszłym roku udało się zdobyć fundusze na renowację. Inwestorem jest Gmina Milejczyce, wykonawcą firma z Szepietowa. Inwestycja jest rozległa, a prace (również prowadzone pod nadzorem konserwatora) mają być zrealizowane do 29 września br. Warto zwrócić na detale, które z dużą starannością zostały odtworzone.

Żydowska świątynia na Podlasiu, rok 2023
Żydowska świątynia na Podlasiu, rok 2023 Piotr Łozowik

Milejczyce - miejsce wyjątkowe

Obecna wieś Milejczyce, kiedyś miasto królewskie, charakteryzyje się dużą ilością punktów wartych odwiedzenia. Prócz synagogi znajduje się tam drewniany kościół, dwie zabytkowe cerkwie, a także kilka starych cmentarzy.

  • Rzymskokatolicki kościół parafialny św. Stanisława z 1740 roku (drewniany)
  • Parafialna cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Barbary z 1900 (drewniana)
  • Cerkiew cmentarna pod wezwaniem św. Mikołaja z końca XIX w. (drewniana) położona na cmentarzu prawosławno-katolickim z XIX w.
  • Synagoga z 1927 roku
  • Kirkut żydowski
  • Cmentarz żołnierzy radzieckich z II wojny światowej (W centralnej części cmentarza znajduje się pomnik w formie betonowego podwyższenia z rzeźbą dwóch dłoni wydostających się spod ziemi.)

Żydzi w Milejczycach

Pierwsze wzmianki o Żydach w Milejczycach pochodzą z XVI w. Milejczyce, z racji otaczających sosnowych lasów i specyficznego klimatu, były miejscowością wypoczynkową dla Żydów z Warszawy i Białegostoku, a także Europy Zachodniej. W 1865 r. powstał kirkut, który kilkanaście lat temu został odtworzony.Jest na nim obecnie kilkadziesiąt płyt nagrobkowych. W Milejczycach istnieje getto od sierpnia 1941 do listopada 1942 r. Uwięziono w nim ok. 1250 Żydów. MIejscowi Żydzi zginęli w 1943 roku w Treblince.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna