Zachor to okazja, by spróbować koszernej kuchni i potańczyć

  Zachor to okazja, by spróbować koszernej kuchni i potańczyć

  Anna Kopeć

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Zachor potrwa cztery dni. Na festiwal zapraszają (na zdjęciu od lewej): Barbara Olech, Marek Kulikowski, Izabela Cygańczuk i Lucy Lisowska

  Zachor potrwa cztery dni. Na festiwal zapraszają (na zdjęciu od lewej): Barbara Olech, Marek Kulikowski, Izabela Cygańczuk i Lucy Lisowska ©Andrzej Zgiet

  Festiwal Kultury Żydowskiej rozpoczyna się w sobotę. Potrwa cztery dni.
  Zachor potrwa cztery dni. Na festiwal zapraszają (na zdjęciu od lewej): Barbara Olech, Marek Kulikowski, Izabela Cygańczuk i Lucy Lisowska

  Zachor potrwa cztery dni. Na festiwal zapraszają (na zdjęciu od lewej): Barbara Olech, Marek Kulikowski, Izabela Cygańczuk i Lucy Lisowska ©Andrzej Zgiet

  Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” to święto, w czasie którego można bliżej poznać muzykę i tańce, kuchnię i znane osoby pochodzenia żydowskiego.

  - Impreza jest coraz bardziej rozpoznawalna, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Dzięki niej mówi się o Białymstoku na świecie - zapewnia Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, jedna z organizatorek.

  To już IX edycja tego wydarzenia. Otworzy ją wernisaż wystawy „Wizyta papieża Franciszka w Izraelu” w sobotę o godz. 12 w sali przy ul. Podleśnej 2.

  - Ekspozycję podarowała nam ambasada Izraela. Na wernisaż zaprosiliśmy duchownych katolickich i prawosławnych. Mówiąc o tym, że trzeba się łączyć i szukać tego co wspólne wydaje się nam, że Ziemia Święta jest takim miejscem, gdzie mamy wspólne korzenie - mówi Barbara Olech, kolejna z organizatorek festiwalu.

  Znakiem rozpoznawczym Zachora jest muzyka. W tym roku będzie mocno zróżnicowana.

  - Od wzniosłych pieśni z Polesia, przez pieśni artystów ze słynnej Piwnicy pod Baranami, aż po rockowy zespół z Izraela, który pokaże, że muzyka żydowska to nie tylko melodie klezmerskie i sefardyjskie, ale też ostry rock - mówi Barbara Olech.

  W programie jest także dość nietypowe jak na ten festiwal wydarzenie - koncert organowy w kościele św. Rocha. Usłyszymy utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który miał żydowskie korzenie, Fryderyka Chopina i Jehana Alaina. Wykona je Marek Kulikowski z Białegostoku i Matteo Imbruno - Włoch mieszkający w Holandii.

  Takie atrakcje czekają na widzów w niedzielne popołudnie. Między koncertami na Rynku Kościuszki odbędą się warsztaty tańców żydowskich, a także będzie można spróbować tradycyjnej żydowskiej kuchni.

  W Białymstoku pojawią się także aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie, którzy wystąpią z koncertem „Gdybym był bogaczem...” (poniedziałek, godz. 19, Aula Magna Pałacu Barnickich) . W czasie Zachora zostaną wręczone medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

  - Otrzymają je trzy rodziny związane z naszym regionem. Jedna z nich pomagała w ratowaniu Szymona Datnera, który był nauczycielem w Gimnazjum Hebrajskim w Białymstoku - mówi Lucy Lisowska.

  Program festiwalu Zachor

  Sobota, 18 czerwca

  godz. 12 otwarcie wystawy „Wizyta Papieża Franciszka w Izraelu” - Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2

  Niedziela, 19 czerwca

  godz. 16-22 Imprezy plenerowe przed Ratuszem

  koncerty: Pieśni żydowskiego Polesia Olga Mieleszczuk z zespołem (Izrael, Polska), izraelski rock zespół Dolly’s Circus (Izrael), Pieśni żydowskie Urszula Makosz z zespołem (Polska)

  warsztaty: koszernej kuchni żydowskiej z degustacją (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz) oraz tańca żydowskiego i izraelskiego (Monika Leszczyńska)

  konkurs plastyczny dla dzieci: symbole, tradycja żydowska

  godz. 19 koncert organowy Matteo Imbruno (Holandia) i Marek Kulikowski (Polska)

  - kościół św. Rocha

  Poniedziałek, 20 czerwca

  Wręczenie Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

  (wydarzenie za zaproszeniem imiennym)

  godz. 9-18: V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Judaizm środkowo- i wschodnioeuropejski” - Książnica Podlaska ul.Skłodowskiej-Curie 14a, VI piętro, sala audytoryjna

  godz. 13 wykład Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha - Książnica Podlaska ul.Skłodowskiej-Curie 14a, VI piętro, sala audytoryjna

  godz. 19 koncert „Gdybym był bogaczem...” aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie - Aula Magna Pałacu Branickich, wstęp wolny

  Wtorek, 21 czerwca

  godz. 9-14 V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Judaizm środkowo- i wschodnioeuropejski” - Książnica Podlaska ul.Skłodowskiej-Curie 14a, VI piętro, sala audytoryjna

  godz. 11 warsztaty muzyczne z zespołem Six 13 „Jewish A Cappella” (Uniwersytet Muzyczny - tylko dla zaproszonych gości)

  godz. 19 koncert galowy: Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski, Six 13 „Jewish Cappella”, zespół w składzie Mike Boxer, Phil Kaplan, Jacob Spadaro, Mordy Weinstein (USA) - Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2 (wstęp za bezpłatnymi wejściówkami dostępnymi od piątku, 17 czerwca w kasie OiFP przy ul. Odeskiej 1)

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)