Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca 27.07.2018 [ZDJĘCIA] Gdzie MARS i ISS. Jak oglądać. Transmisja na youtube

dd
Zaćmienie Księżyca 27.07.2018 [ZDJĘCIA] Gdzie MARS i ISS. Jak oglądać. Transmisja na youtube
Zaćmienie Księżyca 27.07.2018 [ZDJĘCIA] Gdzie MARS i ISS. Jak oglądać. Transmisja na youtube
Najdłuższe całkowite zaćmienie księżyca w Polsce 2018 już pod koniec lipca! Sprawdź, jaka jest dokładna data, godzina oraz o której i gdzie oglądać całkowite zaćmienie księżyca 2018 w Polsce.

Całkowite zaćmienie księżyca online będzie można oglądać za darmo w internecie. Gdzie i jak to zrobić?

  • Wystarczy wejść na stronę https://www.timeanddate.com/live/, gdzie za pośrednictwem kanału Youtube transmitowane będzie całkowite zaćmienie księżyca (ang. total lunar eclipse).
  • Jeżeli nie możesz go obejrzeć na żywo, zrób to w sieci!

Zaćmienie Księżyca 27.07.2018 [ZDJĘCIA] Gdzie MARS i ISS. Jak oglądać. Transmisja na youtube

Całkowite zaćmienie księżyca elektryzuje nie tylko miłośników astronomii. Na kolejne tego rodzaju wydarzenie przyjdzie nam czekać długo, dlatego warto dziś wieczorem wyjść na dwór, a jeśli pogoda nie dopisze, śledzić zaćmienie księżyca w lipcu 2018 online.

Zaćmienie Księżyca 27.07.2018. O której? Jak oglądać i jak zrobić zdjęcia? Poradnik jak fotografować

Zaćmienie będzie tym bardziej spektakularne, że Księżyc przybierze wtedy czerwony, rdzawy kolor. Taki „krwawy” Księżyc, który trudno będzie przegapić na nocnym niebie, to efekt przechodzenia promieni słonecznych przez naszą atmosferę. Ta będzie filtrowała wtedy głównie pomarańczowe i czerwone światło, stąd spektakularny kolor Księżyca.

Zaćmienie Księżyca 27.07.2018 [ZDJĘCIA] Gdzie MARS i ISS. Jak oglądać. Transmisja na youtube

Pierwsza z pięciu faz zaćmienia rozpocznie się w Polsce już koło 19:14. Najciekawsza całkowita faza zaćmienia będzie miała miejsce ponad dwie godziny później, koło godziny 21:30 i potrwa do 23:13. To wtedy najlepiej obserwować niebo.

Całkowite zaćmienie księżyca 2018 - lipiec. Kiedy, o której, gdzie oglądać?

Zobacz także: ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2018 ONLINE. Gdzie oglądać, o której. Całkowite zaćmienie Księżyca stream live na youtube

Drugie niesamowite zjawisko piątkowej nocy będzie związane z Marsem, czyli czwartą planetą od Słońca i najbliższym sąsiadem Ziemi (razem z Wenus). 27 lipca, pierwszy raz od 2003 roku i ostatni przed 2035 rokiem, będzie miała tak zwana wielka opozycja Marsa do Ziemi. Mimo że Czerwona Planeta i Ziemia są w opozycji do siebie co około dwa lata, to co kilkanaście lat są koło siebie wyjątkowo blisko. W tym roku Mars znajdzie się „zaledwie” 57,7 miliona kilometrów od Ziemi.

ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 2018 ONLINE. Gdzie oglądać, o której. Całkowite zaćmienie Księżyca stream live na youtube

Mars będzie widoczny gołym okiem, jest to bowiem najjaśniejsza planeta po Wenus na naszym Ziemi. Jak podkreślają eksperci, należy go wypatrywać na południowym niebie. Warto więc zwrócić na niego uwagę, podczas obserwacji zaćmienia. Widoki mogą być bowiem niesamowite, zwłaszcza, że będzie można również kilka razy (m.in. między 22:33 a 22:38) zobaczyć przelatującą Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Zobacz tutaj: Zaćmienie księżyca 2018 lipiec. Gdzie i kiedy oglądać 27.07.2018? Stream online LIVE Youtube

Całkowite zaćmienie księżyca 2018 - lipiec. Kiedy, o której, gdzie oglądać?
Zainteresowani tematem powinni wiedzieć, że całkowite zaćmienie księżyca odbywa się w oparciu o 5 podstawowych faz. Wśród nich wyróżnia się następujące:

  1. PÓŁCIENIOWA (od P1 do U1) - niewidoczna z większości Polski, podczas której Księżyc będzie prawie niezauważalnie ciemniał
  2. CZĘŚCIOWA (od U1 do U2) - widoczna w Polsce bezpośrednio po wschodzie Księżyca (godziny wschodu Księżyca dla różnych miast poniżej). W czasie jej trwania coraz większa część powierzchni Księżyca będzie skrywać się w cieniu Ziemi.
  3. CAŁKOWITA (od U2 przez MAX do U3) - cała tarcza Księżyca pogrąży się w ciemnościach. Do powierzchni Księżyca docierać będzie jedynie słabe światło rozproszone w ziemskiej atmosferze
  4. CZĘŚCIOWA (od U3 do U4) - Księżyc stopniowo powinien wychodzić z cienia Ziemi. Jedna z jego powierzchni powinna robić się z czasem coraz jaśniejsza.
  5. PÓŁCIENIOWA (od U4 do P4) - W chwili wschodu Księżyca będzie już trwała faza półcieniowa lub częściowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna