Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę

Paweł Tomkiewicz [email protected]
– Zachęcamy mieszkańców do profilaktycznych badań, bo lepiej jest zapobiegać niż później się leczyć – uważa dr Marzena Puchała.
– Zachęcamy mieszkańców do profilaktycznych badań, bo lepiej jest zapobiegać niż później się leczyć – uważa dr Marzena Puchała.
Chcemy zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy.

Im szybciej wykryjemy nowotwór, tym większa szansa, że jest on mniej zaawansowany. I większa szansa na to, że wspólnie go wyleczymy - mówi dr Marzena Puchała, psycholog i specjalista onkologii klinicznej z przychodni w 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku. Pod hasłem "Zdrowa, bo piękna" rozpoczął się Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Lekarze i specjaliści zachęcają również ełczanki do skorzystania z profilaktycznych badań.

Badanie jest bezbolesne

Zdaniem onkologów tylko wczesne wykrycie choroby daje szansę na wyleczenie. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą u lekarza, tym leczenie może okazać się trudniejsze.

Jak pokazują statystyki, profilaktyka wśród mieszkanek Mazur nie jest popularna. Najrzadziej badają się mieszkanki powiatu piskiego. Z profilaktycznych badań w 2010 roku skorzystało tam nieco ponad 24 proc. kobiet objętych programem. Najlepiej sytuacja wyglądała w powiecie oleckim, gdzie przebadało się 43,74 proc. pań powyżej 25. roku życia.

- poniedziałek, godz. 12-14 - spotkanie edukacyjne dla mieszkańców w ełckim ratuszu
- poniedziałek, godz. 12-15 - w stoisku informacyjnym w urzędzie miasta rozdawane będą informatory, broszury, ulotki, gadżety promujące programy profilaktyczne, onkologiczne oraz otrzymamy informacje o dostępie do onkologa w 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku
- wtorek, godz. 13-17 - akcja promocyjna w Kauflandzie. Oprócz stoiska informacyjnego na mieszkańców czekają porady pielęgniarskie i punkt pomiaru ciśnienia
- środa, godz. 9-15 - punkt informacyjno-edukacyjny przy przychodni w 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku

Ale w tym tygodniu specjaliści będą przekonywać panie nie tylko do cytologii. - Zachęcamy do zarządzania zdrowiem całej rodziny. Myślenia o mężu, dzieciach i samej sobie. Wierzymy w profilaktykę i wolimy, żeby przychodziła do nas uśmiechnięta kobieta, która mówi: dzień dobry, jestem zdrowa i chce się zbadać.

Albo przychodzi, a my wykrywamy nowotwór we wczesnym stopniu zaawansowania. Mówimy jej: my to umiemy leczyć, będzie pani zdrowa i będzie mogła o tym zapomnieć, a potem tylko przychodzić na badania - wyjaśnia dr Marzena Puchała.

Jak zapewniają lekarze, cytologia jest bezpieczna, a samo badanie bezbolesne. Wiąże się jedynie z wizytą u ginekologa.

W ramach akcji w tym tygodniu w Ełku odbędą się spotkania z mieszkańcami. Natomiast lekarze z poradni ginekologicznej w oleckim szpitalu przez najbliższe dwa tygodnie będą pracować dłużej.

Badaj się. Będziesz żyć dłużej.

Podczas Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy lekarze będą zachęcać także do innych badań profilaktycznych, które mogą wykryć nowotwory. W przypadku niektórych mamy bardzo duże szanse na ich wczesne wykrycie. Ale wszystko i tak zależy od nas.

- W przypadku raka piersi jest to mammografia, natomiast jelita grubego to badanie na krew utajoną w kale i badanie kolonoskopowe. I te badania naprawdę zmniejszają umieralność na nowotwory - zapewnia dr Marzena Puchała.

W badaniach profilaktycznych ważna jest również ich cykliczność.
W przypadku raka szyjki macicy kobiety mające co najmniej 25 lat cytologię powinny wykonywać raz na 3 lata. Żeby wykluczyć raka piersi, panie między 50 a 69 rokiem życia mammografię powinny zrobić raz na 2 lata.

Natomiast w przypadku raka jelita grubego, po skończeniu 50. roku życia badanie na krew utajoną w kale należy wykonywać co 2 lata, a kolonoskopię raz na 10 lat. Ale jeśli ktoś w rodzinie chorował na taki nowotwór, pierwsze badanie powinniśmy wykonać, gdy będziemy mieli o 10 lat mniej niż nasz krewny, kiedy zachorował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna