Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o wzrok za kierownicą

(agsa)
sxc.hu
W czasie wyjazdów nasze oczy często zmuszone są do wzmożonego wysiłku.

Podczas jazdy samochodem promienie słoneczne nie tylko rozpraszają uwagę, ale także podrażniają oczy. Użycie zasłonki czy wstawienie przyciemnianej szyby do samochodu będzie pomocne, lecz nie stanowi wystarczającej ochrony przeciw promieniom UV. Radą może być jednak zakup odpowiednich soczewek okularowych wyposażonych w filtr. Przy dokonywaniu wyboru warto kierować się głową, nie ceną, a w przypadku osób z wadą wzroku najlepiej udać się po poradę do okulisty.

- Najbardziej popularne są szkła barwione brązowe i szare, ale paleta możliwych barwień jest o wiele szersza; istnieje też możliwość przygotowania szkieł na indywidualne życzenie klienta - mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO. - Warto zaznaczyć, że na bardzo realistyczne widzenie kolorów pozwalają tzw. barwienia fizjologiczne soczewek okularowych.

Jeśli cenimy sobie wygodę i nie chcemy nosić przy sobie dwóch par okularów, zastanówmy się nad soczewkami fotochromowymi. W zależności od ilości promieniowania UV automatycznie zmieniają one swoje zabarwienie.
Pamiętajmy, że w czasie jazdy oczy kierowcy narażone są nie tylko na promienie UV, ale również na niebezpieczne refleksy.

- Asfalt drogowy czy śnieg odbijają światło słoneczne w taki sposób, że jego odblask oślepia kierowcę. Podobnie może zachować się deska rozdzielcza samochodu - mówi Hubert Pikulski, dyrektor ośrodka szkolenia kierowców w Wołowie. - Przez to spada szybkość reakcji, a przy prędkości ok. 50 km/godz. oślepienie tego typu może spowodować wydłużenie drogi hamowania nawet o 4 metry.

Jak w takim razie uchronić nasz wzrok nie tylko przed promieniami ultrafioletowymi, ale również odblaskami ? Okulary korekcyjne to za mało, a przeciwsłoneczne szkła ze stacji benzynowej, bez odpowiednich filtrów, mogą nam tylko bardziej zaszkodzić. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem soczewek okularowych wyposażonych w kilka warstw, z których każda będzie odpowiadała za eliminowanie innego szkodliwego czynnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna