Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żadna bakteria się nie przedrze

Urszula Ludwiczak
Doktor Barbara Prześniak na remont oddziału czekała 20 lat. Teraz może pracować na najnowocześniejszym oddziale w województwie, gdzie zainstalowano m.in. wideofon.
Doktor Barbara Prześniak na remont oddziału czekała 20 lat. Teraz może pracować na najnowocześniejszym oddziale w województwie, gdzie zainstalowano m.in. wideofon. B. Maleszewska
Hajnówka. Jedyny w województwie podlaskim system wizyjny do porozumiewania między pacjentami a odwiedzającymi ich na oddziale gośćmi działa na oddziale obserwacyjno-zakaźnym w hajnowskim szpitalu.

Sam oddział po przenosinach i gruntownej modernizacji jest jednym z najnowocześniejszych w kraju.
Oddział zakaźny przez 20 lat mieścił się w osobnym budynku, oddalonym od głównej siedziby szpitala. Warunki, w jakich tam leczono pacjentów, do najnowocześniejszych nie należały - pawilon nie spełniał żadnych norm sanitarnych. W końcu przyszła pora na modernizację. Pod koniec ub. roku oddział przeniesiono do budynku głównego szpitala, w miejsce po poradniach specjalistycznych.
- Robiąc tą inwestycję musieliśmy spełnić wszystkie najnowsze wymogi dotyczące takich oddziałów - mówi Grzegorz Tomaszuk, dyrektor SPZOZ w Hajnówce. - Nowa siedziba jest ewenementem w skali naszego województwa i dorównuje najnowocześniejszym tego typu placówkom w kraju.
Oddział musiał m.in. spełnić normy powierzchniowe, co spowodowało, że 25 łóżek zajmuje aż 800 mkw. powierzchni. Są tu trzy izolatki, a pozostałe sale trzyosobowe posiadają śluzy oraz odrębne węzły sanitarne wyposażone w urządzenia myjąco-dezynfekujące. W każdej sali i na korytarzach są lampy bakteriobójcze.
- Oddział posiada nowoczesny system wentylacji, który dzięki odpowiedniej regulacji ciśnienia zapobiega rozprzestrzenianiu się drob-noustrojów w obrębie pomieszczeń oraz wydobywaniu się ich z sal chorych - opowiada dr Barbara Prześ-niak ordynator oddziału. - Jesteśmy też, chyba jako jedyni w regionie, przygotowani do przyjmowania pacjentów z najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi, takimi jak SARS czy ptasia grypa.
Jednym z najciekawszych i niespotykanych dotąd w województwie podlaskim rozwiązań jest zamontowany na oddziale system urządzeń audiowizualnych, który umożliwia bezkontaktową komunikację pacjentów z osobami odwiedzającymi.
- Odwiedzający może w każdej chwili wywołać do wideotelefonu pacjenta, utrzymywać z nim kontakt bez narażenia na zachorowanie - mówi dr Prześniak.
Ogólny koszt inwestycji wyniósł ok. 2,4 mln zł. Sfinansowana została ona ze środków pozyskanych w ramach europejskich funduszy strukturalnych (ZPORR), budżetu państwa, dotacji powiatu i miasta oraz darowizn przekazanych przez sponsorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna