Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczne media: Polsko, płaczemy z Tobą

opr. online/ TVN24/ wp.pl
Zrzut ekranowy ze strony bbc.co.uk
Zrzut ekranowy ze strony bbc.co.uk
Katastrofa prezydenckiego samolotu była w niedzielę na czołówkach wszystkich światowych gazet. Polska - naród płacze", "Nasz sąsiad w szoku", "Polsko płaczemy z Tobą" - to tylko niektóre tytuły z niemieckich gazet, które informują o śmierci Lecha Kaczyńskiego. We wszystkich dominuje współczucie oraz solidarność z Polakami w obliczu tragedii.

Niemcy przypominają swoim rodakom m.in. sylwetkę zmarłego prezydenta Polski, nazywając go "bojownikiem o wolność i interesy Polski". Podkreślają zwłaszcza jego związki z ruchem Solidarności.

Klątwa Katynia
Zagraniczne media najwięcej piszą o klątwie Katynia.

- Tragedia, do jakiej doszło w zamglonym lesie niedaleko lotniska w Smoleńsku tak obfituje w symbolikę, że jest w stanie wstrząsnąć nawet najbardziej obojętnymi duszami - podkreśla włoska "La Repubblica". I przypomina, że polska straciła dwóch prezydentów, gdyż na pokładzie rozbitego samolotu leciał też ostatni, polski prezydent emigracyjny - Ryszard Kaczorowski.

- To więcej niż katastrofa samolotu. To nieszczęśliwe zrządzenie losu, które wpisuje się w wielką narodową opowieść o cierpieniu i ofiarach narodu - podkreśla niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Francuskie media zastanawiają się zaś, jak katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem wpłynie na przyszłość kraju. Niektórzy publicyści sądzą, że atmosfera żałoby może mieć niekorzystny wpływ na wynik przedterminowych wyborów prezydenckich.

Komentator belgijskiego "Le Soir" opatrzył zaś swój artykuł tytułem: "bezprecedensowy kryzys w polskim państwie".

Zginęła elita kraju
Amerykańkie media podkreślają, że w wypadku zginęła znaczna część polskiej elity oraz wszyscy dowódcy wszystkich formacji wojsk z szefem sztabu, generałem Franciszkiem Gągorem na czele.

- Nigdy w historii Europy w jednej katastrofie nie zginęło tak wielu znaczących ludzi jednego kraju - zwraca uwagę również brytyjski "The Guardian".

Najwięcej uwagi tragedii poświęciła jednak amerykańska telewizja CNN, która bardzo dokładnie przeanalizowała różne hipotezy na temat przyczyn katastrofy. Jej analitycy zastanawiają się, dlaczego w jednym samolocie i w tym samym czasie leciało tak wielu ważnych ludzi w państwie.

Angielska BBC zwraca z kolei uwagę na to, że polscy politycy w obliczu tragedii stanęli na wysokości zadania i próbują zjednoczyć wokół tej sprawy cały naród.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna