Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrody edukacyjne to korzyść dla rolników i uczniów miejskich szkół

archiwum
Majątek Howieny w Pomigaczach także prowadzi zagrodę edukacyjną. - można tutaj m.in. poznać zwyczaje zwierząt żyjących w gospodarstwie
Majątek Howieny w Pomigaczach także prowadzi zagrodę edukacyjną. - można tutaj m.in. poznać zwyczaje zwierząt żyjących w gospodarstwie archiwum
Dzieci mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię czy zdobyć wiedzę na temat roślin i zwierząt. Natomiast rolnicy zyskują dodatkowe źródło dochodu.

W województwie podlaskim działa siedem zagród edukacyjnych, a dwie kolejne czekają na rejestrację. Jakie wymogi trzeba spełnić, by prowadzić zagrodę edukacyjną?
- Ułatwione zadanie mają właściciele gospodarstw agroturystycznych - mówi Joanna Czarkowska z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. - Ale prowadzenie działalności agroturystycznej nie jest wymogiem.

Podkreśla, że osoby myślące o prowadzeniu zagrody edukacyjnej powinny przede wszystkim: posiadać miejsce, w którym mogłyby być prowadzone zajęcia (sala lub wiata w okresie letnim), łazienki - oddzielne dla kobiet i mężczyzn, pomoce naukowe.
- Bardzo ważna jest też umiejętność współpracy z dziećmi, bo to do nich najczęściej kierowana jest oferta zagród edukacyjnych - podkreśla Joanna Czarkowska.
Każde gospodarstwo ma określony profil. Tematyka jest różna - może być związana np. z produkcją rolną, ale także z tradycją, przygotowaniem potraw regionalnych, aktywnym spędzaniem czasu.

- Pomysł na założenie zagrody edukacyjnej podsunęli nam pracownicy PODR - mówi Violetta Kamińska, która wraz z mężem Andrzejem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne Miodoborze w miejscowości Stare Motule i od trzech lat zagrodę edukacyjną.

Przyznaje, że jest zainteresowanie tego typu ofertą. Trzeba jednak zadbać o promocję.
- Sami roznosimy ulotki do szkół - mówi pani Violetta.

Na początku gospodarstwo oferowało siedem programów edukacyjnych. Teraz poprzestaje na dwóch, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród grup odwiedzających gospodarstwo. Jeden związany jest z ziemniakiem, drugi pokazuje pracę na wsi, zwierzęta oraz zabawy na świeżym powietrzu.
Zagrody edukacyjne to oczywiście dodatkowy dochód.

- Jest on mniejszy niż ten osiągany z działalności agroturystycznej, ale pozwala na przedłużenie sezonu o trzy miesiące: czerwiec, wrzesień i październik - mówi właścicielka Miodoborza.
Zagrodę edukacyjną prowadzi także gospodarstwo agroturystyczne Dworek Baranówka w Dawidowiźnie.

- Zajmujemy się tym już półtora roku, na razie nie ma dużego zainteresowania naszą ofertą - mówi Łukasz Kramkowski.
Przyznaje jednak, że na razie podchodzą do tego biernie, nie reklamują się w żaden sposób. Ale pan Łukasz wierzy, że tego typu działalność ma przyszłość.
- Z tego pokolenia dzieci mało kto ma dziadków na wsi - mówi. - Są więc ciekawe, jak wygląda praca na gospodarstwie.

W Polsce zagrody edukacyjne dopiero zaczynają rozwijać swoją działalność (na zachodzie Europy funkcjonują znacznie dłużej - 15-20 lat).
- Nie każdy ma odwagę, by taką zagrodę założyć - mówi specjalistka z PODR. - Wiąże się to z chodzeniem po różnych instytucjach, załatwianiem różnych tzw. spraw papierkowych.
Violetta Kamińska wspomina, że trzeba było założyć działalność gospodarczą. Wymagało to dużo pracy i potrzebna była chęć do działania. Ale się udało.

Osoby, które chcą prowadzić tego typu edukację i posiadają odpowiednie zaplecze techniczne, powinny złożyć wniosek w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (dotyczy to osób z woj. podlaskiego). Można też zgłaszać się w tej sprawie do powiatowych zespołów doradztwa. Specjaliści z PODR jadą do tego gospodarstwa, by sprawdzić jak wygląda wszystko w rzeczywistości, opiniują wniosek i przesyłają go do Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna