Centrum Promocji Produktu Lokalnego powstało dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych, przy wsparciu samorządu województwa podlaskiego.
- W naszym regionie takie miejsca jak „Zagubek” będą powstawały coraz częściej, bo mieszkańcy zrozumieli, że muszą pokazywać to, z czego słyną, a słyną z dobrej kuchni i otwartego serca, i to właśnie będzie można tutaj znaleźć – powiedział Stanisław Derehajło na otwarciu "Zagubka".
Ośrodek został tak nazwany od przysmaku z którego słynie Drohiczyn i jego okolice. To rodzaj rolady z ciasta pierogowego z farszem ziemniaczanym. Danie trafiło w kwietniu na Listę Produktów Tradycyjnych ministerstwa.
Escape room i gotowanie w dworku
Miejsce ma wspierać podlaskich producentów spożywczych. Będzie tu można sprzedać i kupić wszystko, z czego słynie nadbużański region. Centrum znajdujące się przy ul. Targowej w Drohiczynie i jest otwarte każdego dnia. Swoją architekturą przypomina podlaskie dworki. Wewnątrz znajduje się nowoczesna kuchnia, w której planowane są m.in. warsztaty kulinarne. Jest też sala wystawiennicza i miejsce na sklep – oczywiście z lokalnymi produktami. Hitem okaże się z pewnością kulinarny escape room – aby z niego wyjść trzeba będzie np.: przygotować wybrany lokalny przysmak.
Odpowiednio zostanie zagospodarowany teren wokół budynku. Będzie tam m.in. ogród ziołowy, miejsce wypoczynku. Ośrodek będzie prowadzić Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie.
Nowe podlaskie potrawy na Liście Produktów Tradycyjnych
Otwarcie takiego miejsca jak „Zagubek” nie mogło obyć się bez kulinarnych atrakcji. Dlatego połączono je z prezentacją trzech podlaskich przysmaków: stynki suwalskiej, rejbaka i zagubów. W tym roku zostały one wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.
- Wpisanie na tę listę jest pewną formą promocji, ale też uznaniem dla jakości produktu – podkreślił wicemarszałek Derehajło.
Obecnie na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się obecnie 77 podlaskich produktów.