Zainwestowałeś w fotowoltaikę? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w 2023 roku. Zobacz, co wynika z ustawy o zamrożeniu cen prądu

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Masz w domu instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w nadchodzącym roku.
Masz w domu instalację fotowoltaiczną? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w nadchodzącym roku. bartusp/123RF.com
Ile zapłacą za energię elektryczną Polacy, którzy posiadają w swoich domach panele fotowoltaiczne? Dowiedz się, ile wyniesie maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych, które korzystają z fotowoltaiki. Sprawdź, jaki próg zużycia energii elektrycznej będzie obowiązywał prosumentów, które rozliczają się w systemie net-meteringu i net-billingu.

Spis treści

Zamrożenie ceny prądu w 2023: kto może skorzystać? Jakie warunki należy spełnić?

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, która ostatnio weszła w życie, określa m.in. maksymalne ceny prądu. W 2023 roku każde gospodarstwo domowe w Polsce może skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej na obecnym poziomie do 2 000 kWh zużycia rocznego. Próg ten jest porównywalny do uśrednionego zużycia prądu w przeciętnej rodzinie. Jedynie nadwyżka ponad obowiązujący pułap ma być rozliczana zgodnie z maksymalną taryfą, którą w okresie od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 roku ustalono na kwotę 693 zł za megawatogodzinę (0,693 zł/kWh).

Wyższy limit przysługuje m.in.:

  • osobom niepełnosprawnym (do 2 600 kWh),
  • gospodarstwom domowym dysponującym Kartą Dużej Rodziny (pułap do 3 000 kWh),
  • rolnikom (do 3000 kWh).

A co z właścicielami domów, którzy korzystają z instalacji fotowoltaicznej? Sprawdzamy, w jaki sposób będą rozliczani prosumenci, czyli gospodarstwa domowe, które wprawdzie pobierają energię z sieci, ale też ją do niej dostarczają.

Maksymalna cena energii elektrycznej w 2023 roku dla właścicieli fotowoltaiki. O czym trzeba pamiętać?

Wg danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej ponad milion mikroinstalacji fotowoltaicznych jest podpiętych do sieci. Większość właścicieli rozlicza się z zakładem energetycznym na zasadzie net-meteringu (głównie instalacje uruchomione przed 1 kwietnia 2022 r.). Część natomiast korzysta z nowej formuły net-billingu. Jest to kluczowe rozgraniczenie, ponieważ istotnie wpływa na sposób rozliczania zużycia po zamrożeniu cen energii i ustalania limitu.

Zamrożenie cen prądy na 2023 rok: rozliczanie w systemie net-meteringu

W przypadku, gdy prosument rozlicza energię w formie net-meteringu, za każdą wyprodukowaną i oddaną do sieci kilowatogodzinę powinien otrzymać z powrotem od 0,7 do 0,8 kWh energii (w zależności od parametrów instalacji fotowoltaicznej). Oznacza to, że 4/5 tego, co przekazał, powinien bezkosztowo odebrać i ma na to aż rok. Wg Ministerstwa Klimatu i Środowiska prosumenta będzie obowiązywać aktualna stawka za pobrany prąd do osiągnięcia pułapu 2000 kWh (energii oddanej i pobranej). Po przekroczeniu tej wartości właściciel fotowoltaiki zapłaci za prąd cenę gwarantowaną na 2023 rok, czyli 693 zł za MWh. Wyobraźmy sobie, że prosument wytworzył 3 MWh energii, a pobrał z sieci 4 MWh – po zbilansowaniu tych wartości spokojnie zmieści się w ustawowym limicie.

Jak cena prądu w 2023, gdy korzystamy z net-billingu?

W sytuacji, gdy prosument rozlicza się z zakładem energetycznym w formie net-billingu, to wyprodukowane nadwyżki energii odsprzedaje do sieci wg aktualnie obowiązujących stawek (RCEm, czyli rynkowych miesięcznych cen energii elektrycznej). Nie wykorzystują więc sieci jako wirtualnego magazynu do przechowywania zapasów wyprodukowanej energii. W takim przypadku właściciela instalacji fotowoltaicznej obowiązuje standardowy próg 2000 kWh dla energii pobranej z sieci bez uwzględniania przekazanych nadwyżek, bo na bieżąco były one rozliczane.

Sięgnij po energię ze słońca

kup najtaniej

ceneo

Fotowoltaiczny Panel Słoneczny 150W

799,00 zł

kup najtaniej

Huawei

HUAWEI INWERTER SUN2000-15KTL-M2 (SUN200015KTLM2)

10 806,00 zł

kup najtaniej

Ecoflow

Ecoflow Nóżki Montażowe 036969

65,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Bigblue 80W (B406)

699,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Sunen Powerneed 100W (Es100)

1 068,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Bigblue 20W (B433)

179,00 zł

kup najtaniej

Ja Solar

JA SOLAR FULL BLACK JAM60S21-370/MR

797,04 zł

kup najtaniej

Fronius

Fronius Inwenter Symo 4.5-3-M Wifi 3P

10 799,95 zł

kup najtaniej

ceneo

Volt Polska MPPT3000/GREENBOOST

1 329,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Allpowers Ap-Sp5V 21W (APSP5V21W)

249,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Yangtze Solar JG74182

842,00 zł

kup najtaniej

Fronius

Inwerter Fronius Symo 503M WiFi Light

7 431,39 zł

kup najtaniej

ceneo

Solarfam 160W Elastyczny Sp160Mf

1 065,00 zł
Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Materiał oryginalny: Zainwestowałeś w fotowoltaikę? Sprawdź, ile zapłacisz za prąd w 2023 roku. Zobacz, co wynika z ustawy o zamrożeniu cen prądu - RegioDom.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek
Dopiero mam zamiar w tym roku zakładać panele, jestem już nawet po wstępnej rozmowie z firmą polenergia fotowoltaika bo zależy mi na nowoczesnych panelach jakie oni akurat montują
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie