Zajęcia SKS – rozrywka dla dzieci i skarbnica młodych talentów. Z wizytą w Szkole Podstawowej w Czarnej Białostockiej

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Sport jest ważną inwestycją w zdrowie, uczy też obowiązkowości, współpracy i wartości takich jak zasady fair play, dlatego warto zachęcać do niego dzieci. Program Szkolny Klub Sportowy ma za zadanie popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Projekt zakłada realizowanie różnorodnych form aktywności. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w formie 60-minutowych spotkań. Angażuje się w nie coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli. Odwiedzamy Szkołę Podstawową w Czarnej Białostockiej, gdzie realizowany jest program SKS.

Sport to zdrowie i okazja do zdobywania nowych umiejętności

Sportowy styl życia ma wiele zalet. Aktywność fizyczna zapobiega chociażby nadwadze wśród dzieci i młodzieży. Sport promuje też takie wartości jak dążenie do celu i chęć doskonalenia się, co jest bardzo przydatne w dorosłym życiu.

Program SKS realizowany jest zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych ośrodkach. W Szkole Podstawowej w Czarnej Białostockiej działają trzy grupy SKS, prowadzone przez dwoje nauczycieli wychowania fizycznego. Zajęcia w ramach SKS to lekka atletyka, zajęcia ogólnorozwojowe i siatkówka. Jak mówi jedna z prowadzących SKS w Czarnej Białostockiej, nauczycielka wychowania fizycznego Agnieszka Chodziutko, cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Prowadzący kładą nacisk na lekką atletykę oraz gry i zabawy ogólnorozwojowe, np. dwa ognie, tak by pojawiała się lubiana przez dzieci zmienność i nie było stagnacji, a uczestnicy mieli możliwość rozwoju i uczyli się nowych rzeczy. Jak podkreśla Agnieszka Chodziutko:

Szczególną uwagę zwracamy na biegi krótkie i średnie, zwłaszcza biegi przez płotki, sztafetę, a także konkurencje takie jak pchnięcie kulą i rzut oszczepem.

Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu, przy czym pani Agnieszka i jej kolega w ramach wolontariatu pracują z dziećmi nawet nieco dłużej, niż jest to przewidziane w projekcie, czyli po 2 godziny lekcyjne (półtorej godziny dwa razy w tygodniu).

Zajęcia SKS – świetny pomysł na wolny czas dla dziecka i skarbnica młodych talentów

W ramach realizacji Programu SKS od 2017 roku każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Następnie umieszczane są one w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich uzdolnieniami.

W naszej szkole jest długa i dobra tradycja uczestniczenia w SKS, dzieci z przyjemnością przychodzą na zajęciamówi pani Agnieszka Chodziutko i dodaje, że w czasie pandemii dzieci mające licencję lekkoatletyczną mogły brać udział w zajęciach i chętnie to wykorzystywały.

Zajęcia w szkole w Czarnej Białostockiej cieszą się zainteresowaniem zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Jak podkreśla Agnieszka Chodziutko:

Stawiamy na równouprawnienie, wszyscy mogą trenować wszystko. Dzieci informowane są na lekcjach, że mogą wziąć udział w projekcie. Trzeba jedynie przynieść zgodę rodzica na uczestniczenie, zajęcia są dla wszystkich chętnych, choć obowiązują limity.

Szkoła w Czarnej Białostockiej może poszczycić się licznymi osiągnięciami młodych sportowców. Najmłodsza grupa chłopców to finaliści zawodów wojewódzkich (8 miejsce w trójboju atletycznym obejmującym 3 konkurencje: rzut piłeczką palantową, skok w dal i bieg na 60 metrów). Pani Agnieszka Chodziutko dodaje też, że po 15 czerwca organizowany będzie w szkole turniej sportowy, podczas którego dzieci będą mogły rywalizować, ale i integrować się w grupach.

Obecnie przygotowujemy się głównie do zawodów zewnętrznych – mówi i dodaje, że szkoła jako jedyna w województwie zorganizowała też mikołajkowy turniej speed ballowy, w którym uczestniczyła dwukrotna finalistka igrzysk olimpijskich, Kamila Lićwinko.[/i]

Być może któryś z uczniów uczęszczających na SKS w Czarnej Białostockiej pewnego dnia sam weźmie udział w Olimpiadzie?

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna