Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz aborcji i czarny protest: Mężczyźni chcą decydować za kobiety

Agata Sawczenko
Andrzej Zgiet
Z Agnieszką Stupkiewicz-Turek, działaczką społeczną.

W Sejmie była dwa projekty ustaw, dotyczące aborcji. Projekt środowiska pro-choice, które chciało pozostawić wybór kobietom, nie przeszedł. Będą natomiast kontynuowane prace nad projektem całkowicie zakazującym aborcji.

PiS obiecywało, że wszelkie projekty obywatelskie zawsze zostaną skierowane do prac w komisjach. Okazuje się, że i tu nie można im wierzyć.

A dlaczego tak ważne jest, żeby to prawo aborcyjne zostało zliberalizowane?

Pod projektem komitetu Ratujmy Kobiety zebrano ponad 215 tys. podpisów. Ludzie zauważyli, że jest on niezwykle istotny. Wprowadzał dostęp do świadczeń medycznych, dostęp do przerywania ciąży do 12. tygodnia, gwarantował oczywiście też dostęp do badań prenatalnych, do informacji o swoim stanie zdrowia. Ale najważniejsze jest to, że wprowadzał edukację seksualną, której już właściwie w tym momencie nie ma. A to ważne, by zapobiegać niechcianej ciąży właśnie poprzez naukę, w jaki sposób się zabezpieczać. Przekazujmy tę wiedzę młodzieży, dostosowujmy poziom nauczania do określonego wieku. I rozmawiajmy o seksie. Bo to, że nie rozmawiamy z młodzieżą o seksie, nie znaczy, że młodzież go nie uprawia.

Jedna kwestia to przerywanie ciąży ze względów społecznych - temu oczywiście może zapobiegać dostęp do antykoncepcji, edukacja seksualna. Ale ciążę przerywa się też ze względów zdrowotnych.

Względy zdrowotne są najważniejsze. Naprawdę nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby ustawodawca w ogóle miał prawo zmusić kobietę do tego, że ma umrzeć, bo ciąża zagraża jej życiu.

Komu i dlaczego zależy, żeby kobiety w Polsce były w złej sytuacji, były marginalizowane?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Nie chciałabym poruszać tylko jednej z przyczyn. Ale Kościół katolicki i fanatycy religijni bardzo często wypowiadają się na tematy związane z rozrodczością kobiet. Czują się ekspertami w tym zakresie - mimo że są mężczyznami i powinien ich obowiązywać celibat. I nie powinni się takimi sprawami interesować. Ale jak widzimy - oni najwięcej mają do powiedzenia w tym zakresie. Nie wiem, dlaczego tak bardzo im zależy, żeby kobiety pozbawiać podstawowych praw człowieka. Wydaje mi się, że w ogóle w tym samym chciejstwie, żeby kobiety podporządkować - chodzi o władzę. O władzę nad rozrodczością, nad kobietami, nad tym, czego się nie ma. Mężczyzna nie może zajść w ciążę - więc chce decydować za kobietę. I to jakoś tak totalnie zbiorowo. Nie wiem, po co ta władza jest tym ludziom. Czy chcą w jakiś sposób wypełnić swoje kompleksy, jakieś swoje prywatne problemy?

Środowiska pro-life mają też argumenty za zaostrzeniem przepisów aborcyjnych. Nie przekonują one Pani?

Zupełnie mnie nie przekonują. Prawo jest prawem świeckim i dotyczy różnych grup społecznych, z różnymi wierzeniami religijnymi czy niereligijnymi. Nie można narzucać społeczeństwu określonych wierzeń religijnych czy określonej ideologii. Jeżeli prawo mówi, że kobieta ma prawo przerwać ciążę, to nie znaczy, że kobieta ma obowiązek z tego prawa skorzystać. Więc jeżeli kobiety wierzące nie chcą przerywać ciąży, to nikt ich do tego nie zmusza. Przede wszystkim to prawo jest związane z wolnym wyborem, więc jeżeli ktoś jest katoliczką czy wyznaje jakąś inną wiarę, to nie musi korzystać z tego prawa. Ale to też nie znaczy, że musi narzucać swoje zdanie, swoją religię osobom, które myślą inaczej. Mamy wolność do wyznawania religii, mamy wolność do niewyznawania religii. To jest zagwarantowane przez konstytucję. Więc nie rozumiem, dlaczego pogląd religijny miałby być nadrzędny wobec obwiązującego prawa, oczywiście nie wspominając kwestii biologii i medycyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna