MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wjazdu samochodów z silnikiem Diesla do centrum miasta jeszcze w tym roku? Na liście m.in Tychy, Katowice, Zabrze, Rybnik i Bielsko...

RED
Zakaz wjazdu do centrum miasta samochodów z silnikiem Diesla jeszcze w tym roku? W miastach mają być wytyczone strefy czystego transportu. Ministerstwo klimatu i środowiska chce, by powstały one jeszcze w 2021 roku. Na liście wiele śląskich miast. Sprawdź, co się zmieni i jakie miasta są na liście. Przesuń w PRAWO lub kliknij NASTĘPNE
Zakaz wjazdu do centrum miasta samochodów z silnikiem Diesla jeszcze w tym roku? W miastach mają być wytyczone strefy czystego transportu. Ministerstwo klimatu i środowiska chce, by powstały one jeszcze w 2021 roku. Na liście wiele śląskich miast. Sprawdź, co się zmieni i jakie miasta są na liście. Przesuń w PRAWO lub kliknij NASTĘPNE
Zakaz wjazdu do centrum miast samochodów z silnikiem Diesla w śląskich miastach? W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców mają być wytyczone strefy czystego transportu. Ministerstwo klimatu i środowiska chce, by powstały one jeszcze w 2021 roku. Na liście wiele śląskich miast.

Zakaz wjazdu do centrum miast samochodów z silnikiem Diesla w śląskich miastach? W fazie konsultacji jest w tej chwili projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności, gdzie jest mowa o zakazie wjazdu do miast pojazdów z silnikami Diesla i wprowadzenia tam stref czystego transportu. Są plany, by te nowości zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku.

Sprawdź w galerii szczegóły projektu

Zakaz wjazdu do centrum miasta samochodów z silnikiem Diesla jeszcze w tym roku?

Zakaz wjazdu do miast aut z silnikiem Diesla oraz strefy czystego transportu miałyby dotyczyć miast powyżej 100 tys. mieszkańców. A w takiej sytuacji są m.in. Tychy, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Toruń, Sosnowiec, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Płock, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin.

Do strefy czystego transportu mogłyby wjeżdżać samochody elektryczne, wodorowe, napędzane gazem ziemnym oraz zeroemisyjne autobusy, a także samochody z silnikiem Diesla i benzynowe z odpowiednimi normami spalin.

Nie przeocz

Rząd przewiduje pewne etapy realizacji swojego założenia o poprawie jakości powietrza w miastach.

W latach 2021-2025 w strefach czystego transportu miałyby poruszać się samochody spełniające normę Euro 4. W kolejnych czterech latach, a więc do 2030, najstarszym dopuszczonym dieslem i benzyną będzie Euro 5, a w latach 2031-2035 – Euro 6.

W tej chwili ustawa o elektromobilności mówi o tym, że samorządy mogą wprowadzić strefę czystego transportu, wkrótce będzie to jednak obowiązek samorządów.

- Tychy czekają na konkretne regulacje, bez nich nic się nie zmieni. Natomiast wprowadzenie nowych przepisów w życie jeszcze w tym roku będzie trudne. Jeśli zaś chodzi o Tychy, to tak naprawdę nie wiadomo, gdzie te strefy czystego transportu miałyby być. Nie mamy klasycznego centrum, jak np. Kraków. Może taką strefą będą objęte tylko stare Tychy. Będziemy musieć się nad tym zastanowić - mówi radny Michał Kasperczyk. - A poza tym, jeśli chodzi o samochody elektryczne, to na razie nie mamy wystarczającej ilości miejsc do ich ładowania, więc to na razie też w jakiś sposób może przyhamować tempo wprowadzania zmian.

Strefy czystego transportu funkcjonują w Europue zachodniej, ale budzą kontrowersje.

Jak podaje portal WP autokult.pl , w 2019 roku opublikowano w Niemczech badania, z których wynikło, że niemieckie miasta z najwyższą średnią wieku aut mają też najlepsze powietrze. A badanie wykonane na zlecenie niemieckiej firmy ubezpieczeniowej OCC wykazało wręcz, że leciwy mercedes 240D z 1982 roku emituje mniej szkodliwych tlenków azotu NOx niż jego najnowocześniejszy odpowiednik, mercedes klasy E, a nawet mniej niż kompaktowe SUV-y (wszystkie auta były badane z katalizatorem).

Zobacz koniecznie

Francja narzeka na strefy czystego transportu ze względu na towarzyszące im niejasne przepisy, które nakładają ograniczenia w ruchu zależnie od chwilowego stanu powietrza i warunków pogodowych.
Kontrowersje takie strefy budzą też w Wielkiej Brytanii. Na razie wycofały się z nich dwa brytyjskie miasta, Bristol i Leeds, które miały je wprowadzić 28 września 2020 ., ale nieco ponad miesiąc przed tą datą ogłoszono przełożenie planu na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

A może coś bardziej szalonego?

Książka w prezencie? Świetny pomysł

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakaz wjazdu samochodów z silnikiem Diesla do centrum miasta jeszcze w tym roku? Na liście m.in Tychy, Katowice, Zabrze, Rybnik i Bielsko... - Dziennik Zachodni

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna