MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wycinki drzew wydłużony do września. I to na dwa razy większym terenie

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne archiwum Polska Press
O 100 proc. zwiększy się obszar, na którym będzie obowiązywać wstrzymanie lub ograniczenie wycinki drzew. Aktualizację na prośbę Ministerstwa Klimatu i Środowiska prowadzi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Branża drzewna jest pełna obaw.

Na początku tego roku minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ogłosiła decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w dziesięciu lokalizacjach. Aż 2/3 terenów objętych tym zakazem leży w zasobach zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. Zakaz dotknął tereny m.in. Puszczy Augustowskiej i Knyszyńskiej. W połowie czerwca ministerstwo ogłosiło, że moratorium na wycinkę lasów zostało przedłużone do 30 września.

 - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku (zgodnie z kolejnym poleceniem MKiŚ z 26 kwietnia br.) przygotowała propozycję korekty obszarów, która pozwala chronić obszary cenne przyrodniczo na terenie całej białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych, a nie we wskazanych nadleśnictwach, co dodatkowo pozwoli rozproszyć i zniwelować negatywne skutki ekonomiczne związane z mniejszą ilością pozyskiwanego drewna. Powierzchnia ta to, około 120 tys. ha - informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. 

Decyzje ministerstwa mają ograniczyć wyręby drzew w najcenniejszych fragmentach lasów - starodrzewiach w wieku 100-200 lat, lasach wodochronnych oraz górskich. W niektórych przypadkach starodrzewy, w których ograniczono prace mają unikalne walory historyczne i kulturowe – np. bory augustowskie niezbędne są do kontynuowania bartnictwa stanowiącego niematerialne dziedzictwo ludzkości.

- Szkoda, że nie mówi się o zbawczej roli przemysłu drzewnego. Po co produkuje się płyty wiórowe czy płyty MDF? Ano właśnie po to, żeby chronić las. Do produkcji płyt wiórowych wykorzystywane jest drewno z przycinki, czyli czyszczenia lasu. A to jest niezbędne po to, aby inne drzewa mogły prawidłowo narastać, aby ich grubość była odpowiednia. Ponadto wykorzystujemy coraz więcej drewna poużytkowego oraz z recyklingu - mówi Eugeniusz Formejster, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Płyt Drewnopochodnych NSZZ „S" i pracownik grajewskiego producenta płyt wiórowych Pfleiderer. - Dlatego dobrze by było, gdyby te decyzje zostały podjęte po wcześniejszej dyskusji, przemyśleniu i wypowiedzi ekspertów o różnych poglądach. Bo, jak się posłucha dobrze ekspertów, to oni mówią, że niektóre gatunki drewna powyżej stu lat, już nie narastają, tylko obumierają i się rozkładają. Zamiast pochłaniać dwutlenek węgla, to go emitują. Ponadto mogą być zagrożeniem dla turystów - dodaje.

Dziś szeroko pojęta branża drzewna w Polsce to: 40 tysięcy firm, zatrudniających 400 tysięcy pracowników, z czego znacząca część w województwie podlaskim, plus firmy i zatrudnienie w otoczeniu. Branża ta ma udział 6 proc. w przyroście PKB, 15 proc. we wpływach z eksportu oraz znaczący udział we wpływach podatkowych do Skarbu Państwa i samorządów lokalnych.

- W obecnej sytuacji rynkowej, która i tak jest bardzo trudna, zmniejszenie podaży drewna, a do tego te moratorium doprowadziło, będzie oznaczało wyższe ceny pozyskania surowca dla firm z branży, a tym samym dalszą utratę konkurencyjności polskich firm wobec firm z innych krajów europejskich - Bartosz Kamil Bezubik, prezes zarządu firmy Biaform SA w Białymstoku, wiodącego polskiego producenta i dystrybutora sklejek z drewna liściastego i iglastego.

Aktualnie trwają konsultacje społeczne nowo zaproponowanych obszarów.

- Do 11 czerwca br. wpłynęło do RDLP w Białymstoku łącznie 98 uwag, wniosków i opinii dotyczących wydanego polecenia MKiŚ. Zgłoszone wnioski i uwagi reprezentują stanowiska samorządów, organizacji pozarządowych, naukowców, przedsiębiorców (głównie związanych z branżą drzewną), zakładów świadczących usługi leśne, lokalnych społeczności. Z jednej strony są to wnioski o całkowite odrzucenie propozycji aktualizacji obszarów i utrzymanie moratorium bez zmian, z drugiej – wnioski o uwzględnienie negatywnych skutków ekonomicznych i społecznych wynikających z w polecenia MKiŚ z 8 stycznia br. - informuje Krawczyk. 

Konsultacje społeczne potrwają do 16 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna