– Ważne jest to, że człowiek miał powód, by wyjść z domu. A te zajęcia to bardzo dobry powód: nawiązujemy znajomości, spotykamy się i dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy – mówi Helena Nielepko, jedna z uczestniczek.
Zajęcia w ramach obu projektów realizowane są już od kilku lat. I – niemal w każdej edycji nieco zmieniania, tak, by jak najbardziej odpowiadały uczestnikom. – Uczestnicy prosili na przykład o zajęcia z okulistą czy dotyczące pracy mózgu oraz większy nacisk na naukę udzielania pierwszej pomocy– opowiada dr Joanna Fiłon, koordynatorka projektu.
Uniwersytety dla seniorów to projekt edukacyjno-zdrowotny realizowany na Wydział Nauk o Zdrowiu UMB, przy współpracy z miastem Białystok oraz Stowarzyszenie Pro Salute. Uczestniczyć w nim mogą osoby w wieku 65+, które chcą się dowiedzieć o tym jak zatroszczyć się o swoje zdrowie, ale też zdrowie swoich bliskich. Zajęcia realizowane są w formie dwugodzinnych wykładów, a liczba chętnych do uczestniczenia w nich przekracza możliwości Wydziału.
W uroczystościach zakończenia roku udział wzięli: dziekan WNoZ prof. Sławomir Terlikowski oraz wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. Studenci prócz symbolicznych dyplomów zakończenia nauki, otrzymali również pamiątkowe birety.
Studia podzielone są na dwa stopnie: pierwszy – Uniwersytet Zdrowego Seniora (ogólny program profilaktyki zdrowotnej); drugi - Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej (unikatowy w skali kraju program skupiający się na problemach w sferze psychicznej osób starszych, studia zyskały na wartości po pandemii koronawirusa, kiedy problemy sfery psychicznej znacznie nasiliły się w grupie osób starszych).
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?