Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się remont zabytkowego kościoła

Azda
Odnowione wejście do świątyni uwieńczone herbami
Odnowione wejście do świątyni uwieńczone herbami Krzysztof Bagiński
Prace finansowane z datków parafian trwały kilka lat.

Remont zabytkowego kościoła w Knyszynie dobiegł końca. Świątynia ma już nową elewację, wzmocnione fundamenty, odnowioną wieżę, okna a nawet herby nad wejściem.

Prace związane z modernizacja świątynie trwały kilka lat. Były finansowane z datków parafian.
Historia kościoła w Knyszynie sięga 1601 roku, kiedy to biskup wileński Benedykt Wojna konsekrował świątynię ufundowaną przez Jana Zamoyskiego. Niestety, w 1710 r. budowlę strawił pożar. Ale już w 1722 roku kościół został odbudowany.

Pod koniec XIX w. skromna świątynia okazała się zbyt mała, jak na potrzeby powiększającej się parafii. Z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Krzysztofa Aborowicza przystąpiono do rozbudowy kościoła. Projekt przedsięwzięcia przygotował architekt Wacław Chrościcki z Grodna. Prace trwały od 1899 do 1902 r. Ich fundatorem był m.in. Adam Krasiński W tym czasie budynek przedłużono o jedno przęsło, zbudowano wieżę, a nowej fasadzie nadano cechy stylu neoromańskiego. Wewnątrz natomiast wykonano ozdobny, drewniany strop.

Wówczas też nad wejściem pojawiły się dwa herby szlacheckie.Ich pochodzenie zbadał Krzysztof Bagiński, z-ca burmistrza i historyk z zamiłowania.

Ten wiszący po prawej stronie należy do rodu Radziwiłłów. 18 grudnia 1528 r. biskup żmudzki Mikołaj Radziwiłł, darował młodziutkiemu, zaledwie ośmioletniemu królowi Zygmuntowi Augustowi, dobra Knyszyn, Długołękę i Krypno. Zapoczątkowało to budowę dóbr królewskich w Knyszynie. Herb Radziwiłłów przedstawia czarnego orła z rozpostartymi skrzydłami i otwartym dziobem umieszczonego w złotym polu na piersiach orła widnieją trąby, które Radziwiłłowie przejęli od arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Trąby.

Drugi herb należy do rodu Krasińskich. Mógł pojawić się on w 1825 r. podczas remontu świątyni, którego fundatorem był m.in. Wincenty Krasiński (bohater wojen napoleońskich, pradziadek Adama Krasińskiego)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna