Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy przez internet

d
Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów.
Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów. Archiwum
Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Białymstoku, odpowiada na pytania naszych Czytelników.

Adam: Czy oświadczenie o odstąpieniu od umowy należy składać na ustawowym wzorcu i w formie pisemnej?

- Przy odstąpieniu od umowy warto posłużyć się ustawowym formularzem, ale nie jest to wymóg konieczny. Można posłużyć się innymi wzorami (m.in. zamieszczonym na stronie internetowej Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku) lub też stworzyć własny. Należy jednak podkreślić, że odstąpienie zawsze warto złożyć na piśmie (w ewentualnych celach dowodowych).

Maria: Czy wiążący jest zakup przez internet, jeżeli nie ma przycisku „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub równoważnego sformułowania?

- Nie, skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do złożenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna, np. „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub równoważnym.

Brak takiego komunikatu oznacza, że nie dochodzi do zawarcia umowy i przedsiębiorcy nie przysługują żadne roszczenia wobec konsumenta, nawet jeżeli spełnił on swoje świadczenie.

Łukasz: Kupiłem żywność w sklepie internetowym z dużej sieci supermarketów. Czy mogę bez konsekwencji odstąpić od umowy?

- Co do zasady, w przypadku umowy sprzedaży produktów żywnościowych na odległość, możemy odstąpić od niej w terminie 14 dni od otrzymania towaru. Uprawnienie to nie przysługuje jednak w przypadku rzeczy ulegających szybkiemu zepsuciu lub mających krótki termin przydatności oraz w przypadku produktów dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu, którego po otwarciu nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub na higieniczne.

Monika: Czy i w jakim terminie mogę zwrócić produkt kupiony w zagranicznym sklepie internetowym?

- Konsumentom w całej UE przysługuje prawo do odstąpienia od umowy na odległość - jest na to 14 dni kalendarzowych. Nie trzeba podawać powodów - wystarczy złożenie stosownego oświadczenia. Sposób obliczania okresu na odstąpienie od umowy zależy od specyfiki transakcji. Inne zaś zasady obowiązują w prawie konsumenckim USA. Ponadto kraj ten składa się z ponad 50 stanów, które mają różne przepisy prawa cywilnego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna