Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żaluzje czy skrzydła

Wojciech Nowicki
Podwójna brama rolowana - wygoda i bezpieczeństwo
Podwójna brama rolowana - wygoda i bezpieczeństwo
Garaż powinien chronić nasze auto przed kradzieżą. Warto więc zabezpieczyć wejście do niego. Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Najtańsze są systemy uchylne, najdroższe - rolowane.

Tradycyjne bramy - drewniane konstrukcje wypełnione listwami, także z drewna - mocowane są na zawiasach i otwierana jak drzwi. Nieskomplikowane i tanie rozwiązanie, jeśli komuś chce się otwierać i zamykać każde ze skrzydeł. Ręcznie, choć do takich bram też montuje się czasem napędy.

- Brama uchylna może być niewygodna - mówi Andrzej Byczkowski, szef białostockiej firmy Bramster. - Podczas otwierania skrzydło bramy wychyla się na zewnątrz i ogranicza miejsce na podjeździe.

To duży kłopot, gdy wjeżdżamy bezpośrednio z ulicy lub podjazd jest krótki.
- Bramy segmentowe są dużo popularniejsze - radzi ekspert. - Powierzchnia takiej bramy składa się z sekcji podnoszonych i wciąganych pod sufit garażu, nie zajmują więc dużo miejsca przed nim. I chociaż droższe niż bramy uchylne, takie bramy posłużą przez wiele lat.

Najdroższe są bramy rolowane - konstrukcje wąskich listew połączonych ze sobą tak, jak żaluzje w oknach. Brama nawija się na wał zamontowany pod sufitem garażu albo w kasecie na zewnątrz.

Razem czy osobno?

Do garażu wchodzimy bardzo często. Dobrze, oprócz samej bramy, mieć w nim także drzwi. Gdy garaż ma odpowiednią szerokość, można je zamontować obok bramy. Najlepiej w takim samym wzorze i kolorze, co brama. Jeżeli zabraknie na nie miejsca, można zamówić bramę z wbudowanymi drzwiami wejściowymi.
Coraz częściej buduje się garaże na dwa samochody. I choć podwójna brama nie jest zbyt ładna, to ułatwia manewrowanie samochodami. Wjazd i wyjazd z garażu jest łatwiejszy.

Dwie oddzielne bramy kosztują więcej niż brama podwójna. Jeśli będą otwierane automatycznie, do każdej potrzebny jest oddzielny napęd. Ale takie rozwiązanie też ma zalety - aby wjechać wystarczy otworzyć jedną bramę.

Ładne i z gwarancją

Funkcjonalność i bezpieczeństwo to nie wszystko. Bramy powinny też pasować do kolorystyki domu - elewacji, dachu, okien i drzwi. Warto postawić na producenta, który oferuje szeroką gamę kolorów i dekorów drzwi garażowych. Zawsze sprawdzą się też okleiny przypominające drewno - mahoń, złoty dąb orzech.
- Trzeba tylko pamiętać, że inny niż standardowy kolor podwyższa koszt bramy o 20-30 proc. - informuje szef Bramsteru.

O wyglądzie bramy decyduje też szerokość przetłoczeń i kasetonów. Faktura - najczęściej imitująca drewno - może być gładka lub chropowata. Na estetykę, także i na cenę, wpłynie wykończenie blachą miedzianą lub aluminium pokrytym brązem lub miedzią. Równie popularne są - np. kute - zdobienia i detale dekoracyjne.
Trzeba tylko pamiętać, że brama wypełniona drewnem - najczęściej wykorzystuje się sosnę kanadyjską, świerk skandynawski, sekwoję, dąb, mahoń - jest znacznie cięższa.

Bez wysiadania

Każdą bramę, również garażową, można otworzyć kluczem. Podnoszenie drzwi nie wymaga dużo siły. Dla wygody korzystania z garażu warto jednak wyposażyć ją w napęd elektryczny. Podstawowe elementy napędu to: głowica, szyna z łańcuchem i element łączący napęd z bramą. Napędy instaluje się do wszystkich rodzajów bram garażowych.

- Aby otwieranie i zamykanie bramy było bezpieczne, instaluje się fotokomórki - wyjasnia Andrzej Byczkowski. - Gdy w linii zabezpieczonej fotokomórką pojawi się np. dziecko lub samochód, fotokomórka natychmiast wyłączy napęd. W części systemów montuje się również sprzęgła bezpieczeństwa. Gdy podczas zamykania skrzydło bramy natrafi na jakiś opór, zatrzyma się.

Montaż automatyki do bramy wjazdowej to koszt od jednego do kilku tys. zł.
Automatykę do bram doceniamy, kiedy pada czy wieje. Bo otwieranie bramy bez konieczności wysiadania z samochodu to wygodne i bezpieczne rozwiązanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna