Zambrów najtańszym miastem w Polsce! Tu się płaci najmniej za usługi komunalne. Najdroższe Sejny

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Ranking 2020 - Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych Źródło: Curulis - Doradztwo Samorządowe
Zambrów zwyciężył w tegorocznym rankingu miast o najniższych kosztach usług komunalnych. Na wysokim 5. miejscu uplasowała się też Hajnówka. Z kolei najdroższym podlaskim miastem okazały się być Sejny.

Firma Curulis - Doradztwo Samorządowe, opublikowała ranking wydatków mieszkańców na usługi komunalne w 2020 r. Zestawienie oparto o oszacowanie rocznych kosztów, jakie ponosi statystyczna rodzina w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania.

Wyliczenia zostały sporządzone w oparciu o statystyczny modelu 4-osobowej rodziny, która mieszka w domu jednorodzinnym o powierzchni 78 m kw. Wyliczono, że w ciągu roku jeden członek rodziny zużywa 33,7 litra wody, 33,7 m3 ścieków oraz przez 108 godzin korzysta z komunikacji miejskiej oraz 48 godzin – z parkingu w centrum miasta.

Jak zauważyli autorzy raportu, wśród wymienionych kategorii usług komunalnych, przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w mieście powiatowym, w 2020 r. najwięcej wyda na wodę i ścieki (43,21%), następnie na odbiór odpadów komunalnych (26,87%) oraz komunikację publiczną (26,62%). Opłata parkingowa i podatek od nieruchomości stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich kosztów.

Zambrów liderem rankingu

To trzecia edycja rankingu, w której przeanalizowano koszty w 339 miastach w całej Polsce. W tegorocznym zestawieniu wygrał Zambrów, w którym przeciętna statystyczna rodzina wydaje 1611 zł rocznie na usługi komunalne. Mimo, że koszty usług w Zambrowie wzrosły o 2,64% w stosunku do roku poprzedniego, udało mu się osiągnąć pozycję lidera i przesunąć w aktualnym zestawieniu o jedno miejsce.

- Bardzo cieszymy się, że udało nam się utrzymać koszty usług komunalnych na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku – komentuje wyniki rankingu Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa. Opłaty za odbiór odpadów komunalnych nie zmieniły się u nas od czterech lat. Podatek od nieruchomości też jest niższy od maksymalnej stawki ustanowionej ministerialnie. Woda i ścieki też nie są drogie – 7,54 za metr. Ponadto od dwóch lat mamy darmową komunikację miejską, a także bezpłatną strefę parkowania. I nie mamy zamiaru tego zmieniać.

Wysokie 5. lokatę w rankingu zajęła Hajnówka z łącznymi rocznymi kosztami w wysokości 1902 zł.

- Jeszcze kilka lat temu byliśmy w pierwszej trzydziestce, więc ten wynik bardzo nas cieszy - mówi burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. Tak wysokie miejsce w rankingu to zasługa doświadczenia miejscowych spółek komunalnych, które utrzymują ceny na stosunkowo niskim poziomie.

Burmistrz Hajnówki zaznacza jednak, że w przyszłości podwyżki będą nieuniknione. W związku z niższymi wpływami do budżetu prawdopodobne może okazać się przywrócenie płatnej komunikacji publicznej.

W pierwszej dwudziestce znalazły się też Suwałki (2406 zł), które awansowały aż o 10 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Najdroższe Sejny

Najdroższym podlaskim miastem okazały się być Sejny, w których trzeba zapłacić średnio aż 4118 zł za usługi komunalne. Dlaczego opłaty w Sejnach są tak wysokie?

- Inne samorządy od lat mogły pozyskiwać unijne środki pomocowe na inwestycje, my zaś byliśmy tej możliwości pozbawieni – tłumaczy Arkadiusz Adam Nowalski, burmistrz Sejn. Nawet gdybyśmy składali wnioski, to i tak nie bylibyśmy w stanie ich wykonać. A wiadomo, że to inwestycje w mieście pozwalają obniżyć koszty usług.

Niemoc inwestycyjna w Sejnach jest według burmistrza Sejn spuścizną po wieloletnim sporze wokół oczyszczalni ścieków:

- W 1998 roku zlikwidowano województwo suwalskie. W tym samym roku oddano do użytku sztandarowy projekt województwa suwalskiego, w którym wzięły udział Sejny oraz trzy gminy ościenne. Wybudowano oczyszczalnię, przemiarowano ją i wtedy miasto zaczęło wkraczać na równię pochyłą. Byliśmy w sporze z wykonawcami oczyszczalni. 12 lat procesu i w końcu wyrok, który usankcjonował dług w wysokości 1 miliona 300 tys. zł, który wciągnęliśmy do budżetu.

Jak tłumaczy burmistrz Sejn plan naprawczy, który obowiązywał w ostatnich latach uniemożliwiał dokonywania inwestycji, a bez nich obniżenie kosztów usług jest nierealne.

Ranking miast pod kątem ilości mieszkańców

Zambrów zwyciężył w całym rankingu oraz w zestawieniu miast do 50 tys. mieszkańców. Wśród miast od 50 do 100 tys. mieszkańców najlepiej wypadły Suwałki, które zajęły 2. miejsce (z rocznymi kosztami 2406 zł). W rankingu miast od 100 do 200 tys. nie znalazło się żadne podlaskie miasto. Jednak już w zestawieniu największych metropolii – powyżej 200 tys. mieszkańców – na wysokiej 3. pozycji uplasował się Białystok (z łącznymi kosztami w wysokości 3012 zł).

Województwo podlaskie wśród najtańszych

Według danych raportu województwo podlaskie jest jednym z tych, gdzie poszczególne opłaty komunalne są najniższe. Średnie roczne wydatki na wodę i ścieki dla miast powiatowych wyniosły 1192,50 zł w naszym województwie i są najmniejsze w skali kraju. Wydatki na odpady komunalne wynoszą 740,13 zł i jedynie w województwie świętokrzyskim za śmieci płaci się mniej. Co ciekawe podatki od nieruchomości (średnio 52,33 zł) oraz wydatki na komunikację publiczną (853,97 zł) w naszym regionie nie są już tak korzystne dla mieszkańców. Pod tym kątem plasujemy się w środku stawki. Natomiast opłaty za parkingi są zdecydowanie najniższe w skali kraju.

Szczegółowy ranking miast prezentujemy w galerii zdjęć!

Ceny mieszkań mocno w górę

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
motorhead

Sejny nie są podlaskim miastem.

P
Pan Komentator

Najtańsze, najdroższe miasta na Podlasiu ....ten ranking jest tak wiarygodny jak stwierdzenie, że żaba ma kaszel. Gdyby porównać zgodnie ze stanem faktycznym konkretne parametry i to pokazać światu aaa to wtedy ok. Prosty przykład : woda ścieki w gminie Supraśl są najdroższe we wszechświecie. Na pytanie dlaczego tak drogo padają różne odp., np, że są dzierżawione oczyszczalnie ścieków w B-ku.

j
janek wisniewski

W całej Polsce przebadano niemal 2 769 608 osób. Wykryto dotychczas 71 526 przypadków koronawirusa.

j
janek wisniewski

Od czwartku 16.04 obowiązek zasłaniania twarzy. Szczegóły. Gdzie kupić maseczki? W jakich miejscach trzeba zasłaniać twarz?

j
janek wisniewski

12 osób wyzdrowiało, 4 z pozytywnym wynikiem testu

j
janek wisniewski

Starszy mężczyzna, który z zakażeniem COVID19 trafił do szpitala, to pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie gołdapskim.

j
janek wisniewski

Przypomnijmy: Gołdap był do dziś ostatnim powiatem w Polsce, w którym nie został stwierdzony przypadek koronawirusa.

Dodaj ogłoszenie