Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zambrów. Nieprawidłowości w parafii Trójcy Przenajświętszej? Kuria wydała oświadczenie w sprawie

JBa
Po ponad półtora roku po rezygnacji ks. Jerzego Samsela w parafii huczy od plotek. Mówi się o zadłużeniu parafii przez byłego proboszcza, ale i kradzieży mienia księdza, a nawet podrobionym liście pożegnalnym.

Kuria miała świadomość, iż do wiadomości parafian docierały informacje o rzekomych nieprawidłowościach w parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Przypuszczając, że jednym z celów jest wprowadzenie zamętu w parafii nie chciała zabierać głosu. O dobre imię byłego proboszcza najstarszej zambrowskiej parafii postanowili walczyć mieszkańcy. Mieli dość plotek słyszanych od księży oraz oczerniania duchownego na forach internetowych. Zapowiedzieli więc petycję, by domagać się odsunięcia obecnego proboszcza i przywrócenia ks. Samsela.

Głos w sprawie postanowiła zabrać Kuria Diecezji Łomżyńskiej.

- Liczyliśmy na opamiętanie inicjatorów - czytamy w komunikacie przygotowanym przez ks. Jana Krupkę, rzecznika Kurii Diecezji Łomżyńskiej Ponieważ jednak to nie nastąpiło, kierując się duchowym dobrem parafian postanowiła wydać oświadczenie, które opublikowała 16 lutego br.

Chodzi o księdza Jerzego Samsela, który przez 14 lat był proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Był także dziekanem zambrowskim. W 2018 roku jednak niespodziewanie zrezygnował z obu pełnionych funkcji, zaś swoje odejście tłumaczył kłopotami ze zdrowiem i koniecznością poddania się leczeniu. Parafianie dowiedzieli się o wszystkim z listu pożegnalnego, który przeczytano podczas jednego z nabożeństw w majową niedzielę. I choć chorobę księdzu prałatowi udało się pokonać, do zambrowskiej parafii już nie powrócił. Kuria tłumaczy, że o takie przywrócenie nigdy nie zabiegał. Nie chciał też, by przydzielono mu inną placówkę.

Nieprawidłowości w parafii Trójcy Przenajświętszej? Kuria wydała oświadczenie w sprawie

Po jego rezygnacji, od 1 lipca 2018 roku, zarządcą parafii został ks. Zbigniew Choromański, ówczesny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołakach Kościelnych. W mieście zaczęły krążyć wśród parafian pogłoski o rzekomych długach: zaległym podatku do kurii oraz kosztów ułożenia kostki, ale i usunięciu księgozbiorów z biblioteki parafialnej, a nawet wyrzucaniu na śmietnik rzeczy osobistych księdza Samsela.

- Na osobistą prośbę i wskazanie ustępującego duszpasterza jego prywatne meble zostały sprzedane, a uzyskane środki przekazane osobiście właścicielowi. Z całą stanowczością sprzeciwiamy się zarzutom o kradzież mienia lub przywłaszczenie prywatnych środków - zaprzecza kuria.

I zapewnia, że nigdy też nie odmawiano byłemu proboszczowi czasu na rozmowę zarówno podczas pobytu w szpitalu (gdzie był odwiedzany zarówno przez biskupów jak i księży), jak również w późniejszym czasie.
- Od momentu zakończenia przez ks. Jerzego Samsela pełnienia funkcji proboszcza przekazuje mu comiesięczną pomoc finansową, a parafia opłaca składki ubezpieczenia ZUS - napisał ks. Krupka, rzecznik Łomżyńskiej Kurii diecezjalnej.

Odwołano się także do zarzutu podrobienia listu pożegnalnego.

- W archiwum parafii znajduje się egzemplarz własnoręcznie podpisany przez byłego proboszcza, w którym skierował on do parafian słowa pożegnania i podziękowania – tłumaczy rzecznik.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna