Kpt. Władysław Dąbrowski II był oficerem Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” , dowódcą I komp. ckm 71 pp. Został ciężko ranny 11 września 1939 roku podczas bitwy o Zambrów. Dwa dni później zmarł w niemieckim szpitalu polowym w miejscowości Dmochy Wochy. Razem z nim na zambrowskim cmentarzu pochowano szczątki drugiego żołnierza odnalezionego w Dmochach Wochach. Jego tożsamość pozostała nieznana. Genetycy zabezpieczyli materiał do badań porównawczych wierząc, że uda się go zidentyfikować.
- Z przekazów ustnych regionalnej ludności wynikało, że w mogile pochowano Jana Chodyńskiego, Kodyńskiego lub Kudelskiego. I właśnie trzecie nazwisko okazało się strzałem w dziesiątkę - mówi Jarosław Strenkowski z Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.
Zobacz także: Po 78-latach poszukiwań odnaleźli grób ojca
Jak informuje historyk, w dokumentach Polskiego Czerwonego Krzyża odnaleziono dane szeregowego 71 Pułku Piechoty. Strzelec Jan Kudelsky, ur. 12 stycznia 1916 roku, został ciężko ranny 12 września 1939 roku. Postrzelony w szyję, najprawdopodobniej pod Andrzejewem, 13 września 1939 roku został przekazany do Głównego Punktu Opatrunkowego w Dmochach - Wochach, gdzie zmarł dzień później.
- Informacja pozwala mieć nadzieję na odnalezienie potomków Kudelskiego, zawężając obszar poszukiwań poległego żołnierza do wschodniego Mazowsza i zachodniego Podlasia. Mogą to być ziemie łomżyńskie, ale i Siedlce, Węgrów. Z tych terenów bowiem prowadzony był pobór do zambrowskiej jednostki 71. Pułku Piechoty - mówi Strenkowski. I zachęca do zgłaszania się osób znających rodziny Kudelskich. Zwłaszcza te, które pamiętają krewnych z września 1939 roku.
- Materiał genetyczny pozwoli na potwierdzenie, że razem z kpt. Dąbrowskim w wojskowej mogile spoczął strzelec Kudelski - mówi Jarosław Strenkowski.
Zobacz także: Pogrzeb kpt. Władysława Dąbrowskiego
Oddali hołd kpt. Władysławowi Dąbrowskiemu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …