Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zambrów. Zgodzili się na blok komunalny, dostali za to piękne otoczenie

Paweł Chojnowski
Nowe i bezpieczne urządzenia będą służyły dzieciom z okolicy. Mieszkańcy „Koszar” długo czekali na taki plac zabaw.
Nowe i bezpieczne urządzenia będą służyły dzieciom z okolicy. Mieszkańcy „Koszar” długo czekali na taki plac zabaw. P. Chojnowski
Zaniedbane „Koszary” stały się bardziej atrakcyjne, a to nie koniec inwestycji.

Zamontowanie huśtawek i zjeżdżalni na placu zabaw zakończyło pierwszy etap rewitalizacji osiedla „koszarowego” w Zambrowie. Otoczenie bloków przy al. Wojska Polskiego 44, 46 i 48 jest teraz nie do poznania. A mieszkańcy chwalą: Burmistrz dotrzymał słowa.

Zgoda za obietnicę

Kiedy w 2013 roku mieszkańcy osiedla protestowali przeciwko budowie bloku komunalnego, obawiając się złego sąsiedztwa, burmistrz Kazimierz Dąbrowski starał się załagodzić spór. Obiecał wtedy zagospodarowanie otoczenia bloków w zamian za zgodę na postawienie budynku. Dziś widać już efekty modernizacji części dzielnicy.

W miejsce starych garaży i sypiących się komórek lokatorskich stanęły estetyczne budynki magazynowe, wzdłuż ulicy Ogrodowej wybudowano zaś parkingi. Od strony al. Wojska Polskiego są nowe chodniki, ławeczki. Całości dopełnił montaż urządzeń na placu zabaw. Wszystkie prace pochłonęły 1,6 mln zł.

- Bardzo dobrze jest to wszystko zrobione. Wreszcie jest porządek, nie ma pijaństwa między garażami - opowiada Barbara Skowrońska, mieszkanka jednego z bloków „koszarowych”. - Placu zabaw nie było w okolicy. Teraz dzieci będą się miały gdzie bawić, a mieszka ich tutaj naprawdę dużo.

Pani Barbara podkreśla, że mieszkańcy czekają teraz na remont dachów budynków (w części bloków już był), poszerzenie drogi i lepsze oświetlenie.

- Niestety, z sąsiedztwa bloku komunalnego nie jesteśmy zadowoleni. Zdarzają się awantury - dodaje kobieta.

Drugie życie koszar

Władze miasta mają w planach dalszą rewitalizację osiedla „koszarowego”. W 2018 roku ma być zagospodarowany teren przy al. Wojska Polskiego i ul. Magazynowej.

Budynki koszarowe w Zambrowie, powstałe na przełomie XIX i XX wieku, są ważnym elementem historii miasta. Dzięki obecności wojska (funkcjonowały tam m.in. dwie szkoły podchorążych) nastąpił rozwój miejscowości.

Wojsko stacjonowało w tym miejscu jeszcze po wojnie, do 1957 r. Pod koniec lat 50. część budynków rozebrano, a inne przekształcono w mieszkalne, siedziby instytucji i zakłady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna