MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zambrowscy radni miejscy nie udzielili wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi miasta

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Burmistrz Zambrowa nie otrzymał od radnych wotum zaufania oraz absolutorium.
Burmistrz Zambrowa nie otrzymał od radnych wotum zaufania oraz absolutorium. Jakub Wróblewski/archiwum
Zambrowscy radni miejscy nie udzielili burmistrzowi Kazimierzowi Dąbrowskiemu wotum zaufania oraz nie podjęli uchwały w sprawie absolutorium. W obu przypadkach za głosowało 9 radnych, natomiast 11 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie nad wotum zaufania

Sesja, na której radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium odbyła się we wtorek 18 czerwca. Głosowanie nad wotum zaufania poprzedziła debata nad raportem o stanie gminy miejskiej Zambrów za 2023 rok. Dyskusję rozpoczął radny Zbigniew Średnicki.

Należałoby zadać pytanie, dlaczego tak dobrze prosperujący budżet w poprzednich latach został roztrwoniony na różnego rodzaju inwestycje w minionym roku, które nie zostały zrealizowane zgodnie z planem. Jeżeli nadwyżka w roku 2019 wyniosła 6,3 mln zł, w roku 2020 3,9 mln zł, w 2021 roku 5 mln zł, w 2022 roku 5,4 mln zł, a w 2023 roku powstał deficyt i kredyt w wysokości 4,630 mln zł. Deficyt na początku roku wyniósł 0 zł, natomiast na koniec 21,119 mln zł, co może świadczyć o przeszacowaniu niektórych inwestycji, a może nieodpowiednim zaplanowaniu kosztów inwestycji - mówił radny Zbigniew Średnicki.

Burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski nie zgodził się z wystąpieniem radnego. Odpowiedział, że mają odmienne spojrzenie na wydatki inwestycyjne.

Proszę nie mylić kolejnych budżetów z uchwałą rady miasta podjętej w kadencji ósmej dotyczącej harmonogramu pewnych działań, założeń. To było w lutym 2019 roku. Było to robione po to, aby określić kierunki działania, ale trudno było niektóre rzeczy przewidzieć - powiedział podczas sesji burmistrz.

Radny Zbigniew Korzeniowski podkreślił, że prawdziwe wotum zaufania obecny burmistrz otrzymał od mieszkańców miasta dwa miesiące temu podczas wyborów. -Zarówno ja, jak i moi koledzy i koleżanki z klubu radnych Zambrów Razem głosując za wotum zaufania, po prostu potwierdzą wolę mieszkańców - zapowiedział podczas sesji radny.

Głosowanie nad udzieleniem absolutorium

Ostatecznie radni nie udzielili wotum zaufania burmistrzowi za było 9 radnych, natomiast 11 wstrzymało się od głosu. Podobny przebieg miało głosowanie dotyczące rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, informacji ostanie mienia komunalnego Miasta Zambrów oraz wykonania planów finansowych samorządowej instytucji kultury za 2023 r. Następnie przyszedł czas na głosowanie nad absolutorium. Ostatecznie po dyskusji nad finansami miasta radni nie podjęli uchwały w sprawie absolutorium. Podobnie jak w poprzednich głosowaniach za głosowało 9 radnych, a 11 wstrzymało się od głosu.

Zobacz też:Raport suszowy IUNG. Susza rolnicza wystąpiła w 15 województwach. Najgorsza sytuacja jest w zbożach jarych. Rolnicy liczą straty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna