Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast kamaszy będzie kasa

Iza Wysocka
Paweł Majkowski nie chce zostać żołnierzem zawodowym zaraz po szkole średniej. Ale nie wyklucza, że włoży mundur  po studiach na Wojskowej Akademi Technicznej.
Paweł Majkowski nie chce zostać żołnierzem zawodowym zaraz po szkole średniej. Ale nie wyklucza, że włoży mundur po studiach na Wojskowej Akademi Technicznej.
Ostrołęka. Zawód - żołnierz. Dołącz do najlepszych - plakaty z takimi hasłami można już zobaczyć w kilku miejscach w Ostrołęce. W całym kraju, również u nas, trwa akcja promująca pracę w wojsku. Skąd pomysł na taką kampanię? Od stycznia 2010 roku w polskim wojsku służyć mają tylko żołnierze zawodowi.

Nie będzie już służby obowiązkowej. Rząd zapowiedział, że w tym roku odbędą się ostatnie nabory do obowiązkowej służby zasadniczej. Od przyszłego ma ich nie być.

Żołnierzami zawodowymi będą mogły zostać osoby, które nie przekroczyły 30. roku życia. Obecnie granicą jest wiek 25 lat. Złagodzone zostały też rygory dotyczące wymaganego wykształcenia. Obecnie wymagany minimalny poziom szkoły ponadgimnazjalnej obniżono do poziomu szkoły gimnazjalnej.

- Preferowane będą mimo wszystko osoby, posiadające świadectwa dojrzałości - zaznacza ppłk. Krzysztof Gemza, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce. - Osoby tylko z wykształceniem gimnazjalnym, by zostać przyjętymi, musiałyby się wykazać specjalnymi umiejętnościami, np. posiadać kilka kategorii prawa jazdy.

W ostrołęckiej WKU zainteresowanie służbą zawodową w porównaniu do ubiegłego roku już znacznie wzrosło. W 2007 z okręgu, które nasza WKU obsługuje (czyli z powiatu przasnyskiego, makowskiego, ostrołęckiego wraz z miastami) do służby zawodowej zgłosiło się na ochotnika 26 osób. W tym roku tylko do sierpnia - chętnych jest już 67.

- Stajemy się teraz jednym z wielu pracodawców na rynku - mówi ppłk. Gemza.
Pracodawcą całkiem atrakcyjnym. Obecnie uposażenie szeregowego zawodowego (bez dodatków) wynosi 2200 zł brutto i ma on zapewnione wyżywienie w dniach służby. Kapral dostaje 2700 złotych, a podporucznik - 3540 zł.

Jeśli żołnierz jest zatrudniony na stałe, przysługuje mu mieszkanie. Jeśli pracuje w oparciu o kontrakt (umowa zawierana na kilka lat, od której możliwe jest wypowiedzenie), wówczas przysługuje mu dopłata do wynajmu mieszkania lub internat. Planowane jest wprowadzenie dodatku mieszkaniowego - jeszcze wyższej dopłaty.

Zapytaliśmy ostrołęcką młodzież, czy interesuje ich praca w wojsku.
- Musiałbym się dobrze zapoznać z zarobkami, jakie oferują - powiedział 18-letni Karol.
Natomiast Paweł Majkowski bierze pod uwagę pracę w wojsku, ale dopiero po studiach.
- Wybieram się albo na politechnikę albo na Wojskową Akademię Techniczną - mówi.
Dominika Kuczyńska, dziewczyna Pawła nie chciałaby, żeby był wojskowym. Martwiłaby się o niego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna