MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie wokół nowych przepisów w szkołach. Dyrektorzy mają wątpliwości

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Od 15 sierpnia 2024 r. w pełni wchodzi obowiązek opracowania standardów ochrony małoletnich, spowodowany wejściem w życie „ustawy Kamilka”. Wszystkie placówki oświatowe i nie tylko muszą stworzyć specjalne przepisy regulujące kwestię reagowania w przypadku, gdy dziecko jest ofiarą przemocy. Dyrektorzy mają jednak wątpliwości. Na przykład, które osoby trzeba sprawdzać w rejestrze sprawców przestępstw seksualnych.

Spis treści

Ustawa Kamilka wchodzi w życie. Dyrektorzy zgłaszają problemy

15 sierpnia to kluczowa data dla wdrożenia „ustawy Kamilka”, mającej na celu ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie, że każdy przypadek krzywdzenia będzie dokładnie zbadany. Nowe przepisy wprowadzają również standardy ochrony małoletnich, które muszą być przestrzegane przez wszystkie instytucje pracujące z dziećmi.

smutna dziewczyna
Dyrektorzy mają wiele wątpliwości. Zgłaszają je do MEN. freepik

Chociaż największe kuratoria nie odnotowały alarmujących zgłoszeń od dyrektorów szkół, to nie oznacza, że problemów nie ma. Dyrektorzy mają wiele pytań i niejasności dotyczących nowych przepisów, jak podała „Rzeczpospolita”.

– Podczas prowadzonych szkoleń uczulaliśmy ich, aby szkoły nie pisały regulaminów, które pokażą w trakcie kontroli, ale będą tak długie, że trudno będzie się do nich stosować – podkreślił Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO).

Dyrektorzy mają wątpliwości. Standardy ochrony małoletnich są wyzwaniem

Izabela Leśniewska, ekspertka OSKKO prowadząca szkolenia dla dyrektorów z przepisów ustawy, potwierdziła, że niektóre szkoły stworzyły bardzo szczegółowe regulaminy, które są trudne do wdrożenia w praktyce.

– Często szkoły tak starają się w nich opisać wszelkie możliwe sytuacje, że staje się to absurdalne; w jednej z procedur pojawiał się zakaz spania z dzieckiem w jednym łóżku w trakcie wycieczki – mówiła ekspertka OSKKO.

W środowisku oświatowym pojawiają się różne interpretacje nowych przepisów. Dyrektorzy mają wątpliwości co do tego, kogo dokładnie należy sprawdzać w rejestrze przestępców seksualnych.

– W naszym środowisku pojawiają się różne interpretacje nowych przepisów i pojawiają się pytania, na które padają różne odpowiedzi, np. czy panią szatniarkę i woźną albo artystów przyjeżdżających z występem do szkoły też trzeba sprawdzać w rejestrze przestępców seksualnych i żądać od nich zaświadczenia o niekaralności? Na jakich zasadach rodzic dziecka z danej klasy będzie mógł jechać na wycieczkę jako opiekun? – wskazała Leśniewska.

Dyrektorzy szkół z wątpliwościami zwracają się do Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN). Ministerstwo zapewnia, że udziela odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nowych przepisów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna