Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszkają tu tylko wybrani. Dla kogo powstaje nowy blok?

Rafał Bieńkowski [email protected]
Członkowie firmy budującej blok komunalny cieszą się z łaskawej zimy. Dzięki temu praca idzie pełną parą. Zbudowano już dolne kondygnacje budynku.
Członkowie firmy budującej blok komunalny cieszą się z łaskawej zimy. Dzięki temu praca idzie pełną parą. Zbudowano już dolne kondygnacje budynku.
Nie będzie łatwo o własny kąt w nowym bloku komunalnym.

Tu też budują

Tu też budują

Łomżyńscy radni w tegorocznym budżecie zaplanowali 150 tys. zł na opracowanie dokumentacji technicznej nowego budynku komunalnego. Zwiększeniu, w stosunku do 2011 r., ulegną również wydatki na rewitalizację budynków. Dzięki temu w mieście przybędą kolejne lokale mieszkalne.

Zawiodą się wszyscy ci grajewianie, którzy chcieliby dostać w końcu przydział na mieszkanie komunalne. Co prawda, na tzw. Alternatywach powstaje blok komunalny z 32 nowymi mieszkaniami, ale rodzina, która do tej pory nie miała gdzie mieszkać i tak tam się nie wprowadzi.

- Lokale w nowym bloku będą praktycznie przeznaczone tylko dla tych, którzy obecnie zajmują mieszkania komunalne - mówi Bogdan Wojsławowicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Grajewie. - Powołana komisja zbada, czy dany mieszkaniec będzie w stanie utrzymać nowe mieszkanie. Nie chcemy przekazywać komunikatów, że jest duża szansa na otrzymanie lokalu, bo to nieprawda.

Potrzeby są dużo większe
Budowa pierwszego od wielu lat bloku komunalnego rozpoczęła się kilka miesięcy temu. Ma się zakończyć w styczniu przyszłego roku. To jedna z najważniejszych ubiegłorocznych inwestycji miasta.
Już od samego początku budzi jednak wielkie kontrowersje. Szczególnie w kwestii zasad przyznawania nowych M.

Nic dziwnego, do rozdysponowania są tylko 32 mieszkania. To kropla w morzu potrzeb.

- Obecnie w kolejce do lokalu socjalnego lub komunalnego znajduje się u nas 140 osób - mówi Bogdan Wojsławowicz.

Większość z tych osób, nawet nie ma co liczyć na nowe mieszkanie.

Lokale komunalne zamienią na socjalne
Co się stanie z opuszczonymi mieszkaniami komunalnymi.

Miasto przekształci je w lokale socjalne. Zamieszkają tam osoby, które nie są w stanie samodzielnie utrzymać mieszkania komunalnego. Będą tu mieli dużo lepsze warunki niż w dotychczasowych lokalach socjalnych.

Powodów do zadowolenia nie mają osoby mieszkające w sąsiedztwie tych lokali. Wprowadzić się do nich mogą lokatorzy, którzy zmagają się z wieloma problemami społecznymi.

Nie jest to jednak dobra wola urzędników, ale konieczność. W innym przypadku władze będą musiały zwrócić dofinansowanie, jakie otrzymały na budowę z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Zgodnie z zapisami ustawowymi w przypadku utworzenia zasobów o statusie lokali komunalnych przy udziale wsparcia finansowego, podmiot zobowiązany jest do utworzenia ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych - wyjaśnia Bogusław Białowąs, wicedyrektor Departamentu Usług Agencyjnych BGK. - Ich liczba i łączna powierzchnia musi być, co najmniej, równa liczbie i powierzchni utworzonych lokali komunalnych.

Całkowity koszt budowy bloku to 3 mln zł. 30 proc. tej sumy stanowi dofinansowanie, jakie miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna