Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamknięcie klubów fitness, siłowni i basenów. Rząd zapowiedział nowy lockdown

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Geert Pieters/ Unsplash.com
Zamknięcie siłowni, basenów i aquaparków ma nastąpić w już w sobotę 17 października. Tego dnia zaczynają obowiązywać nowe, restrykcyjne obostrzenia. Branża fitness może nie wytrzymać kolejnego lockdownu.

Rząd zamierza zamknąć siłownie, baseny i aquaparki w czerwonych i żółtych strefach, czyli w całym kraju. 15 października premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe obostrzenia. Dzień później wiele osób poszło do pracy w stanie niepewności. Trenerzy personalni i instruktorzy fitness zastanawiają się, co będzie z ich dalszym zatrudnieniem.

- Ekonomicznie to katastrofalna decyzja dla branży fitness. To czas trudnych decyzji i wyborów. Każdy indywidualnie potrzebuje rozważyć, odnieść się do finansowych problemów, jak i zdrowotnego ryzyka - komentuje Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce na swoim oficjalnym fan page’u na Facebooku.

Polska Federacja Fitness zapowiedziała na 17 października protest w Warszawie. W ciągu kilkunastu godzin pod wpisem na temat planowanych działań organizacji pojawiło się ponad 1000 komentarzy.

15 października zaczęła obowiązywać 5. tarcza antykryzysowa, ale pominięto w niej przedstawicieli branży fitness. Nie mają oni prawa do świadczenia postojowego, ani zwolnienia ze składek ZUS. Te formy wsparcia przysługiwały im podczas pierwszego lockdownu, ale tylko przez trzy miesiące. (Wśród innych form pomocy warto wymienić nisko oprocentowaną pożyczkę.) Według Polskiej Federacji Fitness nowe obostrzenia są nieprzemyślane i doprowadzą wiele firm do bankructwa.

- Będziemy podejmować próby i kroki legislacyjne również w kwestii ew. specjalnych tarcz antykryzysowych dla branży, bez których nie przeżyjemy. Ale docelowo walczymy o brak lockdownu - deklaruje federacja w swoim oficjalnym oświadczeniu na Facebooku.

Od czwartku można składać wnioski o świadczenie postojowe oraz dodatkowe świadczenie postojowe na nowych zasadach. W ocenie ekspertów wsparcie dla firm, o które można się ubiegać od 15 października, jest niewystarczające.  Sprawdź, kto może otrzymać dopłatę.

Komu przysługuje świadczenie postojowe? Zobacz, jak dostać 2080 zł

Już po pierwszym lockdownie dochody branży fitness spadły. Niektórzy klienci zrezygnowali z chodzenia do klubów sportowych, na fitness czy jogę, decydując się na tańsze zajęcia online lub wybierając inną formę aktywności. Wiele osób zrezygnowało także z kart Multisport i programu OK System.

- Drugi raz w tym roku mogę stracić pracę. Nie wiadomo, na jak długo. W jednej siłowni opłacam ryczałt, żeby móc pracować, w drugiej mam umowę o współpracę i rozliczają mnie z faktur na ilość wykonanych treningów w danym miesiącu - mówi trenerka personalna z Warszawy.

Przedstawiciele branży są rozgoryczeni, zwłaszcza że nie ma oficjalnych danych, które potwierdzałyby wysoką zachorowalność na koronawirusa w klubach fitness i na siłowniach. Jak wskazują, te często świecą pustkami, a dużo większe prawdopodobieństwo zakażenia występuje w kościołach, do których uczęszczają duże ilości osób. Dodatkowy problem stanowi nadchodząca zima. O ile wiosną część treningów można było realizować na świeżym powietrzu, o tyle teraz trudno jest liczyć na taką możliwość.

Od 15 października firmy z sektora turystycznego, hotelarskiego, jak też organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020. Przedstawiamy listę firm, które nie muszą opłacać składek ZUS.

Komu przysługuje zwolnienie ze składek ZUS od 15 październik...

- Pierwsze zamknięcie nastąpiło w okresie wiosenno-letnim, kiedy mieliśmy możliwość realizacji treningów outdoorowych. Z uwagi na obecną pogodę raczej już nikt się na to nie zdecyduje. Oczywiście, można prowadzić klientów online, jednak niewiele osób chce w ten sposób współpracować, chociażby ze względu na rodzaj wykonywanych treningów czy brak sprzętu, który jest potrzebny do ćwiczeń. Co prawda poza siłownią można wykonywać trening oporowy, w tym celu wystarczy posiadać gumy (bandy), ale nie w każdym przypadku ta forma ćwiczeń się sprawdzi. Tak więc mogę ponieść duże straty w związku z zamknięciem miejsca pracy - komentuje trenerka klubu fitness i trenerka personalna z Warszawy.

Mimo deklaracji rządu o zamknięciu siłowni, basenów i aquaparków, dzień przed datą podaną na gov.pl nie był jeszcze znany żaden oficjalny akt prawny w tej sprawie. W dużej niepewności pozostały również szkoły jogi, które nie wiedziały, czy mogą w weekend kontynuować pracę.

Od soboty 17 października obowiązują nowe obostrzenia w żółtej i czerwonej strefie. W obu strefach lokale gastronomiczne mogą serwować jedzenie na miejscu od 6.00 do 21.00, później możliwa jest wyłącznie sprzedaż na wynos (co drugi stolik musi być wolny). W środkach komunikacji publicznej może być zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. Oficjalnie lockdown nie został jeszcze ogłoszony (stan na 16.10 godz. 12.50), ale wiele wskazuje na to, że niebawem ukaże się stosowne rozporządzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamknięcie klubów fitness, siłowni i basenów. Rząd zapowiedział nowy lockdown - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna