Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapisy do szkół gimnazjalnych. Warto zapytać dziecko o zdanie

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
Rodzice szóstoklasistów już powinni pomyśleć do jakiego gimnazjum poślą swoją pociechę.

Właśnie ruszył nabór do szkół. Podpowiadamy jak wybrać placówkę i jak się zapisać.

Zgłoś się przez Internet

Podobnie jak do przedszkoli, do gimnazjów również można zapisać się przez Internet. Należy zalogować się na stronie nabor.progman.pl/lomza.html. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić, znajdziemy tam również szczegółową instrukcję. Serwis zawiera też oferty poszczególnych szkół i terminarz rekrutacji.

Do piątku, 20. kwietnia należy złożyć dokumenty do szkół. Karty zgłoszeniowe dostępne są w sekretariatach placówek, na ich stronach internetowych oraz na wspomnianym serwisie rekrutacyjnym. Natomiast do środy, 4. lipca należy dostarczyć świadectwo ukończenia VI klasy szkoły podstawowej. W poniedziałek, 9. lipca szkoły wywieszą listy przyjętych uczniów. Wyniki naboru będzie można sprawdzić również na stronie wspomnianego wcześniej serwisu.

Dwie szkoły maksymalnie

Każde gimnazjum ma swój obwód i ma obowiązek przyjąć uczniów, którzy mieszkają w jego obrębie. Jednak gdy z jakichś względów dziecko nie chce uczęszczać do szkoły ze swojego rejonu, można składać aplikację do innych.

Jak wyjaśnia Łukasz Sokołowski z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Łomża, podczas rekrutacji istnieje możliwość wskazania na liście preferencji maksymalnie dwóch gimnazjów, w tym obwodowego. Czyli można wybrać jedną dodatkową szkołę.

- Jeśli szkoła ma wolne miejsca, to przyjmuje też uczniów spoza obwodu - mówi Halina Dąbrowska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży.

Wówczas nie wystarczy złożenie dokumentów. Szkoły będą brały pod uwagę także świadectwo dziecka.
- Punktowane będą oceny z przedmiotów, ze sprawdzianu, z zachowania i dodatkowe sukcesy ucznia - wylicza Dąbrowska.

Dlatego warto się przyłożyć do nauki, żeby poprawić oceny i dobrze napisać sprawdzian szóstoklasisty.

Do szkoły pójdź osobiście

Wybór szkoły to trudna decyzja. W jej podjęciu mogą pomóc wyniki z zeszłorocznego egzaminu gimnazjalnego.

Najlepiej poszło w PG nr 6, gdzie uczniowie dostali blisko 40 pkt na 50 możliwych z obu części testu. Na drugim miejscu jest Gimnazjum Katolickie z wynikiem 30,2 pkt z części humanistycznej i 28,9 z matematyczno-przyrodniczej. Tuż za nim plasuje się PG nr 1 z wynikami 26,9 i 28,1 pkt.

Warto skorzystać też z "dni otwartych". Znamy już terminy. We wtorek, 27. marca podwoje otworzy PG nr 1, trzy dni później PG nr 8 i Gimnazjum Katolickie. PG nr 2 zaprasza w czwartek, 12. kwietnia. Natomiast w sobotę, 21. kwietnia zaprasza Publiczne Gimnazjum nr 6, a Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego zaraz po świętach wielkanocnych.

Taki dzień to dobra okazja, żeby spotkać się z nauczycielami i dyrekcją. Można zapoznać się z ofertą placówki, a także obejrzeć budynek i wyposażenie.

- Zorganizujemy pokaz umiejętności językowych naszych uczniów oraz ratownictwa przedmedycznego. Wystąpi też szkolny chór i będzie przedstawienie historyczne - zachęca Małgorzata Kowalczyk, wicedyrektor PG nr 2. - Chcemy w ten sposób pokazać, że nasi uczniowie z powodzeniem mogą rozwijać u nas swoje pasje.

Małgorzata Kowalczyk radzi też, żeby sprawdzić jakie zajęcia dodatkowe proponuje wybrana placówka.
- Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto też w sposób dyplomatyczny porozmawiać na ten temat z dzieckiem - podkreśla wicedyrektorka. - Należy wziąć pod uwagę jego zdanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna