Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplecze Skłodowskiej 11. Drzewa padły zanim społecznicy, którzy chcieli je uratować dostali odpowiedź na pismo, które wysłali do prezydent

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda dziś zaplecze bloku przy ul. Skłodowskiej 11.
Tak wygląda dziś zaplecze bloku przy ul. Skłodowskiej 11. Tomasz Mikulicz
Władze miasta twierdzą, że nie dało się uratować drzew na zapleczu bloku przy ul. Skłodowskiej 11. Bo chodzi nie tylko o budowę parkingu, ale też przebudowę instalacji. Architekt Paweł Łuksza twierdzi jednak, że przejrzał projekty uzbrojenia terenu i w jego ocenie można było uratować przynajmniej kilka drzew.

Jak widać w centrum Białegostoku drzewa to intruzi. Zielony Białystok wyszedł dzisiaj z piłą... Tak, to drzewa z planowanego parkingu przy ul. Waszyngtona, o które walczyliśmy ... - taki wpis przy zdjęciu wyciętych drzew zamieściła na FB Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku.

Chodzi o 16 drzew, które padły na zapleczu bloku przy ul. Skłodowskiej 11. Miasto buduje tam bowiem, w ramach budżetu obywatelskiego, parking. Po tym jak napisaliśmy o tych planach, w obronie drzew stanęła wspomniana Katarzyna Sztop-Rutkowska oraz Paweł Łuksza z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Napisali pismo do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego z prośbą o ocalenie przynajmniej części z drzew. Zanim jednak społecznicy otrzymali odpowiedź, drzewa zostały wycięte.

Czytaj też: Białystok. Do końca roku ma paść 15 drzew. Miasto buduje parking z budżetu obywatelskiego [ZDJĘCIA]

- Podejrzewam, że nasz list nie zdążył trafić w odpowiednie ręce - mówi gorzko Paweł Łuksza.

Rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej zauważa, że urząd ma zgodnie z prawem 30 dni na odpowiedź. - Dziś (piątek, 29 listopada) taka odpowiedź została wysłana - mówi.

Dodaje, że społecznicy wysłali pismo 14 listopada, cztery godziny po otwarciu ofert przetargu na wyłonienie wykonawcy inwestycji. – Do tego momentu było 14 dni na zgłaszanie uwag i możliwe zmiany w projekcie. Mimo, tego że uwagi wpłynęły za późno urzędnicy Zarządu Mienia Komunalnego jeszcze raz przeanalizowali projekt. Okazało się, że wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań nie było możliwe. Oprócz budowy parkingu inwestycja polega także na przebudowie instalacji, czyli pracach nawet do 4 metrów w głąb gruntu - mówi rzeczniczka.

Podkreśla, że gdyby drzewa pozostawiono, mogłyby zagrażać nie tylko sprawności instalacji, ale też bezpieczeństwu mieszkańców. – Zgodnie z propozycją mielibyśmy przyciąć korzenie jednego z drzew. Nie można było na to przystać gdyż takie drzewo przy silniejszym podmuchu wiatru mogłoby przewrócić się na zaparkowane samochody. Gdyby nie wycięto innych, nie powstałby chodnik, co także zagrażałoby bezpieczeństwu pieszych - mówi Urszula Boublej.

Czytaj też: Inicjatywa dla Białegostoku i SARP stają w obronie drzew na zapleczu Skłodowskiej 11. Prezydent dostał pismo (zdjęcia)

Według niej wszystkie inwestycje w Białymstoku są prowadzone w taki sposób, aby działo się to jak najmniejszym kosztem drzew.

- Szukamy takich rozwiązań, które pozwalają je ocielić i zrealizować inwestycję. Czasem jednak nie zawsze możemy uniknąć wycinki tak, jak w przypadku inwestycji przy ul. Waszyngtona. Udało się to przy budowie parkingu przy cmentarzu prawosławnym w Białymstoku (ul. Wysockiego/Jagiełły). Tu w pierwotnym projekcie wycięte miały zostać 173 drzewa po to, aby mogły powstać 53 miejsca parkingowe. Po zmianach zaproponowanych przez nas żadne drzewo nie zostanie wycięte i powstanie 18 miejsc. W poniedziałek (2 grudnia 2019 roku ) otwieramy oferty w tym postępowaniu - mówi urzędniczka.

Czytaj też: Drzewa przy ul. Bułgarskiej jednak zostają. Wszystkie. Prezydent zmienił zdanie po prośbach społeczników

Paweł Łuksza twierdzi, że przejrzał projekty uzbrojenia terenu na zapleczu bloku przy ul. Skłodowskiej 11 i w jego ocenie można było uratować przynajmniej kilka drzew.

- Szkoda, że projektowanie przestrzeni publicznych odbywa się z pominięciem architektów. Poza tym dobrze by było, gdyby dokumentacja projektowa upubliczniana była na etapie tworzenia koncepcji - podkreśla architekt.

Tu oglądasz: Ceny idą w górę. Co podrożeje w 2020?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna