Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w trakcie negocjacji technicznych, wykonawczych i cenowych UNIBEP z Bielska Podlaskiego jak i warszawski BUDIMEX to dwie firmy wyłonione spośród siedmiu zaproszonych do składania ofert. Rekomendował je Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Tę propozycję pozytywnie zaopiniował Zespół ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.
W ocenie inwestora spełniają one w najwyższym stopniu przyjęte kryteria. Posiadają doświadczenie w budowie inwestycji liniowych, własne zaplecze sprzętowe oraz pracownicze. Zapewniają też możliwość realizacji budowy zapory w trybie elementów prefabrykowanych, co umożliwi ograniczenie do niezbędnego minimum prace wykonywane na miejscu, mogących istotnie destabilizować działania ochronne służb w pasie granicznym.
Wskazane przez inwestora firmy dają także gwarancję dotrzymania zobowiązań terminowych, a przedstawione kosztorysy, przy dochowaniu założeń technicznych i technologicznych, nie odbiegają od oczekiwań inwestora - wskazuje MSWiA.
Zapora o długości ponad 180 km powstanie wzdłuż granicy z Białorusią. Jej wysokość ma mieć 5,5 metra. Pięciometrowe stalowe słupy ma wieńczyć półmetrowy zwój drutu kolczastego. Nie zabraknie też czujników ruchu i kamer wzdłuż granicy.
Przeczytaj też:
Żołnierz 16. Dywizji Zmechanizowanej służący na granicy zniknął z posterunku. "To był akt dezercji"
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?