Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAPYTAJ LEKARZA | Czy wysokie ciśnienie rozkurczowe jest bardziej niebezpieczne niż rozkurczowe?

PG
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

Czy wysokie ciśnienie rozkurczowe jest bardziej niebezpieczne niż rozkurczowe?
Profesor Beata Wożakowska-Kapłon:
Ciśnienie skurczowe jest lepszym wskaźnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego niż rozkurczowe, zwłaszcza u osób w średnim i starszym wieku. U osób w wieku podeszłym z nadciśnieniem tętniczym czynnikiem dodatkowo obciążającym rokowanie jest tzw. ciśnienie tętna, tj. różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym. Jeżeli przekracza ona 55 mmHg u osób powyżej 65. roku życia, świadczy to najczęściej o zwiększonej sztywności naszych tętnic i wymaga skrupulatnej terapii.

Czy każdy lek, który obniża ciśnienie, jest odpowiedni dla osoby z nadciśnieniem?
Profesor Beata Wożakowska-Kapłon:
Leki powinniśmy dobierać dla pacjenta z nadciśnieniem tak jak się dobiera ubranie czy rękawiczki, czyli nie dla każdego ten sam lek czy taka sama dawka. Uwarunkowań wpływających na wybór leku jest bardzo dużo: wiek, płeć, profil metaboliczny, wydolność nerek, towarzyszące choroby serca, oczu etc. Na pewno sąsiad czy rodzina, mimo że w dobrej wierze, nie powinni nas raczyć swoimi farmaceutykami. Jedynie 24% Polaków z nadciśnieniem tętniczym uzyskuje prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Jedni, bo zaniechali leczenia, inni, ponieważ przyjmują nieodpowiednie leki: w niedostosowanych dawkach lub w złych skojarzeniach z innymi preparatami.

Często słyszy się, że osoby starsze mają inne normy prawidłowych wartości ciśnienia niż osoby młodsze. To prawda czy mit?
Profesor Beata Wożakowska-Kapłon:
Wartości uprawniające do rozpoznania nadciśnienia tętniczego są takie same dla wszystkich dorosłych. Natomiast u osób w podeszłym wieku ostrożniej obniżamy ciśnienie tętnicze i wartości docelowe mogą różnić się od młodszych pacjentów. U osób w wieku powyżej 80. roku życia zadowala nas obniżenie ciśnienia skurczowego poniżej 150 mmHg.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ZAPYTAJ LEKARZA | Czy wysokie ciśnienie rozkurczowe jest bardziej niebezpieczne niż rozkurczowe? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna