Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapytaj swoje dziecko, ile razy się już upiło. Możesz się zdziwić

(ka)
Białostoccy uczniowie (oczywiście nie wszyscy) upijają się, palą papierosy i zażywają narkotyki. Większość spróbowała już używek każdego rodzaju. Z badań ogólnopolskich wynika jednoznacznie, od kogo młodzi uczą się picia - od dorosłych, głównie od swoich rodziców.

Wyniki badań przeprowadzonych wśród młodzieży ponadgimnazjalnej przez Urząd Miejski w Białymstoku, które przedstawiono ostatnio radnym miejskim, są zatrważające. 74,5 proc. nastolatków przynajmniej raz w życiu piło wódkę, 70 proc. już zdążyło się upić. Wielokrotnie upija się siedem proc. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Białymstoku.

Jedna trzecia badanych pali regularnie papierosy. Tyle samo próbowało marihuany. Z haszyszem eksperymentowało 14 proc. nastolatków, z amfetaminą - niecałe osiem proc. Prawie 14 proc. używa leków uspokajających lub nasennych bez zalecenia lekarza.

- Młodzież i dzieci eksperymentują z alkoholem i narkotykami. Zdarza nam się przywozić na komisariat ośmio- i dziewięciolatki zupełnie pijanych - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Z tego wniosek, że magistrat powinien przebadać uczniów podstawówek, by rzeczywiście ocenić, jak poważnym problemem jest picie alkoholu przez najmłodszych.

- Nastolatki pod wpływem używek wpadają w stan "Batmana": skaczą z dachów i daszków, skaczą po samochodach, niszczą wszystko, co im stanie na drodze - opowiada Dobrzyński. - Najbardziej zaskoczeni są rodzice, gdy odwozimy im do domu pijane dziecko. Dopiero wtedy otwierają szeroko oczy. Lepiej niech otworzą je teraz, nim będzie za późno!

Czy białostocka młodzież pod tym względem wyróżnia się negatywnie na tle całego województwa?

- Trudno to ocenić, ponieważ nie robiliśmy takich badań w całym regionie - mówi Anna Sawicka z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białymstoku. - Planujemy ich przeprowadzenie dopiero pod koniec 2009 r.

Badania zrobiono za to w całej Polsce. Z najnowszych danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika wyraźnie, że Polacy piją chętnie i dużo, zwłaszcza dorośli w wieku 18-40 lat. Rośnie nie tylko spożycie 100-procentowego alkoholu (obecnie wynosi 9,2 litra na osobę), ale także liczba zgonów z powodu zatruć alkoholem (zwłaszcza wśród kobiet). Już wiadomo więc, kto daje naszym dzieciom zły przykład - my sami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna