Zarobki prezydentów i burmistrzów. Dodatkowe pensje są imponujące

Andrzej ZdanowiczZaktualizowano 
Prezydenci i burmistrzowie z naszego regionu poświęcają się nie tylko pracy na rzecz mieszkańców. Niektórzy z nich zarabiają spore pieniądze poza urzędem. Prym wiedzie tu Tadeusz Truskolaski, który jest w pierwszej piątce najwięcej dorabiających do urzędniczych pensji prezydentów miast w Polsce.

W rankingach wynagrodzeń jego pensja jest stosunkowo niska - tyle samo lub nawet więcej zarabiają burmistrzowie lub wójtowie. Jednak zarobki prezydenckie to nie wszystko.

- Dodatkowe dochody uzyskuję z pracy akademickiej - tłumaczy prezydent Białegostoku.

W 2011 roku dochód Tadeusza Truskolaskiego wyniósł 271 621,71 zł. Na tę kwotę, oprócz wynagrodzenia z urzędu miasta, składają się zarobki z: Uniwersytetu w Białymstoku (102 538,18 zł), Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku (1 708,32 zł), Politechniki Białostockiej (800 zł), Uniwersytetu Gdańskiego (651 zł), Stowarzyszenia Wspierania Edukacji (2 729,04 zł).

Jak mu się udaje łączyć te wszystkie obowiązki z pracą prezydenta miasta? - Jak widać, radzę sobie bardzo dobrze - odpowiada prezydent. - Nauczycielem akademickim jestem już od 25 lat i praca ta jest dla mnie bardzo ważna. Wykonuję ją kosztem swego czasu wolnego, pracując parę razy w tygodniu popołudniami i często w weekendy. Na wysokość mojego wynagrodzenia wpływa fakt, że pracuję na stanowisku profesora UwB, jestem kierownikiem zakładu. Dodatkowo otrzymuję wynagrodzenie z tytułu praw autorskich za publikacje itd.

Burmistrz też potrafi zarobić
Na dorabianie zbyt dużo czasu nie mają już zastępcy prezydenta Białegostoku. W 2011 roku Adam Poliński otrzymał jedynie 500 zł za przeniesienie praw autorskich. Aleksander Sosna, pomimo iż również publikuje, nie zarobił nic. Renata Przygodzka po niedawnym objęciu stanowiska zastępcy prezydenta zrezygnowała z etatu wykładowcy w Krakowie, ciągle jednak pracuje na Uniwersytecie w Białymstoku.

Co innego burmistrzowie. Niektórzy dorabiają całkiem dobrze. Wojciech Borzym, poza piastowaniem funkcji burmistrza Drohiczyna, prowadzi ponad 64-hektarowe gospodarstwo rolne. Gospodarzy nieźle, bo w ubiegłym roku uzyskał 90 tys. zł dochodu.

- W tym roku mam zamiar zarobić na gospodarstwie jeszcze więcej - mówi Borzym. - Dzielę obowiązki rolnika i burmistrza, bo pomagają mi syn i ojciec. Poza tym nie hoduję zwierząt, więc rolą nie zajmuję się codziennie.

Z nieco mniejszym zyskiem 20-hektarowe gospodarstwo rolne prowadzi też Krzysztof Chlebowicz, burmistrz Tykocina. Zarobił 55 tys. zł. Stanisław Małachwiej z Sokółki na podobnym areale otrzymał "tylko" 4,7 tys. zł dochodu.

Włodarze dorabiają nie tylko pracą. Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski zarobił np. ok. 3,5 tys. zł na działalności indywidualnej i drugie tyle na giełdzie. Burmistrz Hajnówki więcej zyskał na wynajmie lokali niż na małym gospodarstwie.

Nie wszyscy garną się do dorabiania
- W ubiegłym roku poza urzędem zarobiłem ok. 2,6 tys. zł. To niewiele, ale pełniąc funkcje burmistrza nie ma czasu na inną pracę - mówi Sławomir Halicki z Suraża.

Tylko urzędowi poświęcili się m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, i Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, który jest dodatkowo najmniej zarabiającym burmistrzem w regionie. Eugeniusz Berezowiec, burmistrz Bielska Podlaskiego, poza dość wysokim wynagrodzeniem otrzymuje też emeryturę.

- Profesorem się jest, a prezydentem, wójtem czy burmistrzem się bywa. Łączenie tych funkcji nie jest niczym nieodpowiednim - komentuje dr Piotr Sitniewski, kierownik Centrum Analiz Samorządowych WSAP w Białymstoku. - Prawo zabrania włodarzom prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadanie gospodarstwa rolnego jest ciągle kwestią kontrowersyjną. Z jednej strony, nie jest ono traktowane jak działalność gospodarcza. Z drugiej, dzięki unijnym dotacjom można z tego czerpać zyski porównywalne z przedsiębiorstwem.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
trerthert

nie kazdemu sie chce szukac w BIP, jak juz prasa pisze to niech pisze o wszystkich a nie tylko o kilku

W
Wańka
Jasnowidz: Informacja dnia . W związku z falami strajków i protestów przetaczających sie przez Polskę , w godzinach porannych obalono rządy PO I PSL. Pierwsi zostali aresztowani TUSK I PAWLAK. Władzę w Polsce przejęło Polskie Wojsko. Od rana trwają masowe aresztowania działaczy władz państwowych i samorządowych z PO, PSL, SLD i Ruchu Palikota. Sądy polowe wydają na miejscu wyroki, w tym śmierci za zdradę stanu. Egzekucje zostały wykonane dotychczas na około 10 tyś. działaczy tych partii. Aresztowania objęły również sędziów, prokuratorów i byłych pracowników WSI, UB oraz SB oraz przedstawicieli mediów TVN i GW. Szacuje się, że do wieczora zostanie wykonanych tysiące wyroków na zdrajcach Narodu Polskiego. Rozwiązane zostały wszystkie lewackie i gejowskie organizacje i gminy żydowskie. W godzinach porannych wykonano już egzekucje m. in. na Gradzie, Grabarczyku, Klichu, Schetynie, Dębskim, Rostowskim, Sikorskim, Kalinowskim, Millerze, Kaliszu, Cimoszewiczu, Balcerowiczu, Gronkiewicz-Waltz, Belce, Mazowieckim, Niesiołowskim, Nowaku, Palikocie, Michniku, Lisie, Olejnik, Urbanie, Kiszczaku i wielu innych działaczy, którzy dopuścili się nepotyzmu ,korupcji i zdrady stanu. Unia Europejska ograniczyła się jedynie do formalnych protestów, bojąc się zamknięcia polskich granic i zablokowania tranzytu z Niemiec do Rosji. Dowództwo polskiej armii poinformowało, że majątki wszystkich aresztowanych i ich rodzin na mocy dekretu, zostały w całości skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa. Nacjonalizacji podlegają również wszystkie nieruchomości, które zostały sprywatyzowane na rzecz zachodnich koncernów w wyniku w wyniku korupcji ,co traktuje się jako zdradę stanu. Dowództwo Wojska Polskiego zalewane jest fala depesz gratulacyjnych, ze dało przykład światu na SPRAWIEDLIWOŚĆ. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. Wiadomość z ostatniej chwili Tusk i Pawlak zostali godzinę temu też skazani za zdradę stanu .Wyrok wykonano.

A co z Wałęsa dał rady zwiać z Polski dostał cynk.
P
POwska_żenua

Koryta zasłaniają Truskole widok na rzeczywistość - Hydrobudowa, którą wybrał na wykonawcę stadionu - UPADŁA LIKWIDACYJNIE!!!

K
Krynki moje miasto
A ile zarabia pan Panasiuk burmistrz Krynek? ponoć najbiedniejsza gmina a zarobki ma wcale niemale ponoć, przydałoby się tą sprawę sprawdzić.

Jeśli zadajesz takie pytania to znaczy, ze nie grzeszysz wiedzą i inteligencją. Średnio rozwinięty Polak wie, że takie informacje są jawne i każda gmina umieszcza je na BIP-ie.
x
xyz
Mamy piękne miasto, bezkolizyjne skrzyżowania, podziemne przejścia, nie tak jak w innych miastach sygnalizacja co kilka metrów i pomimo w miarę równych nawierzchni jeździć się nie da! Mieszkamy w bajkowym mieście!

Za idiotycznie działajacą sygnalizację w mieście odpowiedzialny jest Janusz Ostrowski Dyrektor Zarzadu Dróg. Gbur i zakuta pała, do którego nie docierają żadne argumenty.
r
rthtreht

A ile zarabia pan Panasiuk burmistrz Krynek? ponoć najbiedniejsza gmina a zarobki ma wcale niemale ponoć, przydałoby się tą sprawę sprawdzić.

A
Aymen!

Mamy piękne miasto, bezkolizyjne skrzyżowania, podziemne przejścia, nie tak jak w innych miastach sygnalizacja co kilka metrów i pomimo w miarę równych nawierzchni jeździć się nie da! Mieszkamy w bajkowym mieście!

N
Niebiałostoczanin

Po efektach ich poznacie! A za dobrą pracę nie skąpcie godnego wynagrodzenia. Lepiej więcej płacić i być dumnym z tak pieknego miasta jak Białystok, aniżeli skąpić groszą i się wstydzić.

P
Pod prąd!

Oto Polska właśnie! Najlepiej żeby, pijany, zaszczany, leżał pod płotem, ale też nie, SE nagar filmik i też niedobrze!

w
wczesniej niz myslicie

w imieniu wolnej polski skazuje cie na smierc ... i kula w łepetynę.

G
Gość

Jasnowidz: Informacja dnia . W związku z falami strajków i protestów przetaczających sie przez Polskę , w godzinach porannych obalono rządy PO I PSL. Pierwsi zostali aresztowani TUSK I PAWLAK. Władzę w Polsce przejęło Polskie Wojsko. Od rana trwają masowe aresztowania działaczy władz państwowych i samorządowych z PO, PSL, SLD i Ruchu Palikota. Sądy polowe wydają na miejscu wyroki, w tym śmierci za zdradę stanu. Egzekucje zostały wykonane dotychczas na około 10 tyś. działaczy tych partii. Aresztowania objęły również sędziów, prokuratorów i byłych pracowników WSI, UB oraz SB oraz przedstawicieli mediów TVN i GW. Szacuje się, że do wieczora zostanie wykonanych tysiące wyroków na zdrajcach Narodu Polskiego. Rozwiązane zostały wszystkie lewackie i gejowskie organizacje i gminy żydowskie. W godzinach porannych wykonano już egzekucje m. in. na Gradzie, Grabarczyku, Klichu, Schetynie, Dębskim, Rostowskim, Sikorskim, Kalinowskim, Millerze, Kaliszu, Cimoszewiczu, Balcerowiczu, Gronkiewicz-Waltz, Belce, Mazowieckim, Niesiołowskim, Nowaku, Palikocie, Michniku, Lisie, Olejnik, Urbanie, Kiszczaku i wielu innych działaczy, którzy dopuścili się nepotyzmu ,korupcji i zdrady stanu. Unia Europejska ograniczyła się jedynie do formalnych protestów, bojąc się zamknięcia polskich granic i zablokowania tranzytu z Niemiec do Rosji. Dowództwo polskiej armii poinformowało, że majątki wszystkich aresztowanych i ich rodzin na mocy dekretu, zostały w całości skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa. Nacjonalizacji podlegają również wszystkie nieruchomości, które zostały sprywatyzowane na rzecz zachodnich koncernów w wyniku w wyniku korupcji ,co traktuje się jako zdradę stanu. Dowództwo Wojska Polskiego zalewane jest fala depesz gratulacyjnych, ze dało przykład światu na SPRAWIEDLIWOŚĆ. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. Wiadomość z ostatniej chwili Tusk i Pawlak zostali godzinę temu też skazani za zdradę stanu .Wyrok wykonano.

g
gość

Panie Tadziu.Tyle podróży po świecie i Polsce,tyle bankietów, tyle koncertów ,meczów,przecinań wstęgi,kampanii wyborczych PO i to wszystko popołudniami i w weekendy kogo Ty chcesz nabrać? Oj bo zaczniemy liczyć te Twoje wolne chwile i dodatkowe prace.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3