Zarząd województwa o swojej kadencji: Fundusze unijne, dotacje i stabilny rozwój gospodarczy, mimo pandemii

Opr. (AM)
Udostępnij:
2,2 mld zł dotacji z funduszy europejskich, miliard na inwestycje transportowe, ponad 200 mln zł na inwestycje zdrowotne, prawie 300 mln zł na działania osłonowe podczas pandemii. Tak zarząd województwa posumował trzylecie swojej kadencji, która zaczęła się w grudniu 2018 roku.

– Zarządzanie województwem to gra zespołowa, bez dobrej współpracy między nami nie odnieślibyśmy tak dobrych wyników. Choć bywało niełatwo, bo jeszcze żaden samorząd nie musiał pracować w tak trudnych i nieprzewidywalnych warunkach. Pandemia wszystkich nas zaskoczyła i gdybyśmy od razu nie zareagowali, nie moglibyśmy dziś mówić o sukcesach. A nam się udało przejść przez pandemię w miarę łagodnie, nie zwalniać tempa – mówi marszałek Artur Kosicki. – Przyznaliśmy rekordowe wsparcie na kulturę i sport oraz utrzymaliśmy bardzo wysokie wydatki na ochronę zdrowia, transport czy rolnictwo.

Zarząd na początku wybuchu pandemii stworzył dwa pakiety osłonowe:

  • Podlaski Pakiet Gospodarczy (PPG) pozwalał chronić lokalne firmy,
  • Podlaski Pakiet Zdrowotny (PPZ) zabezpieczał jednostki ochrony zdrowia.

Czytaj również:

Do firm trafiło 220 mln zł, co przyniosło wymierne korzyści. Dzięki dotacjom i pożyczkom udało się wesprzeć 11 tys. firm i uratować blisko 19 tys. zł miejsc pracy. Z kolei w ramach PPZ ponad 60 mln zł zasiliło placówki zdrowia w całym województwie, co pozwoliło przygotować je do walki z pandemią.

Pomoc dla mniejszych gmin: fundusz wsparcia i oze

Zarząd województwa pierwszy raz w historii podlaskiego samorządu utworzył Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów – narzędzie pomocy dla mniejszych samorządów. Budżet wsparcia wyniósł 22 mln zł. Z tych pieniędzy skorzystało 40 samorządów terytorialnych, które dzięki pomocy przeprowadziły remonty dróg, modernizacje szkół, internatów, hal gimnastycznych, budowę miejsc rekreacji. Fundusz cieszy się tak dużym powodzeniem, że jeszcze nie zaczął się 2022 rok, a już wnioski od samorządów wyczerpały przeznaczoną na niego pulę.

Kolejny ważna sprawa, o której warto wspomnieć, to rozwój odnawialnych źródeł energii w gminach. Zarząd przeznaczył na te inwestycje aż 420 mln zł z funduszy unijnych. Dzięki temu z zielonej energii korzysta 95 podlaskich gmin, które montują kolektory i panele fotowoltaiczne na dachach domów mieszkańców.

Czytaj również:

210 mln zł na zdrowie, 220 na rolnictwo

Dużo działo się również w obszarze zdrowia. Oto przykłady niektórych inwestycji, na jakie zarząd przeznaczył prawie 210 mln zł:

  • W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku został wybudowany nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny,
  • w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży przebudowano oddział kardiologiczny,
  • w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie utworzono oddział neurologii i poradnię neurologiczną.

Z kolei ponad 220 mln zł zostało skierowanych na realizację różnych przedsięwzięć w rolnictwie. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na program odnowy wsi, promocję dziedzictwa kulinarnego, lokalnego przetwórstwa, pszczelarstwo czy gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich.

Czytaj również:

Miliard na transport

Ponad 900 mln zł kosztowały budowy i przebudowy dróg w regionie.

  • Zakończyły się przebudowy m.in. dróg: Zabłudów – granica gminy, Nowogród – Łomża, Łomża – Śniadowo czy Markowszczyzna – Łapy.
  • Dzięki wsparciu 65 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych prowadzona jest też przebudowa drogi Lipsk – granica państwa, natomiast 115 mln zł z FDS zasila budowę trasy Bielsk – Hajnówka.
  • Udało się również uruchomić nowe połączenia kolejowych, np. po raz pierwszy od 27 lat jeździ pociąg z Białegostoku do Hajnówki. Wróciły też połączenia, m.in. do Walił.

Czytaj również:

Przyspieszenie w funduszach unijnych

Podczas ostatnich trzech lat Podlaskie bardzo przyspieszyło z wdrażanie programu regionalnego. Odnotowaliśmy największy przyrost, jeśli chodzi o liczbę zawieranych umów o dofinansowanie.

Nasze województwo jest też pierwszym miejscu pod względem umów dotyczących wspierania przedsiębiorstw, a na drugim licząc wszystkie podpisane umowy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łącznie zarząd zawarł ich ponad 4 tys. - na 2,2 mld zł.

– Zawsze powtarzam, że najcenniejszym dobrem tego regionu są jego mieszkańcy. Ich kreatywność i pracowitość przekłada się na rozwój Podlaskiego. Dzięki nim możemy dziś mówić o tych sukcesach – podsumował marszałek Artur Kosicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie