Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty i wniosek o areszt wobec 3 osób podejrzanych o zniszczenie samochodów medyków pomagających migrantom. W mieszkaniach mieli maczety

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W mieszkaniach zatrzymanych znaleziono m.in. maczety, które - zdaniem śledczych - mogły zostać użyte do uszkodzenia samochodów
W mieszkaniach zatrzymanych znaleziono m.in. maczety, które - zdaniem śledczych - mogły zostać użyte do uszkodzenia samochodów www.facebook.com/medycynagranicy
Przebite opony, potłuczone szyby, lampy, uszkodzona karoseria. To efekt działania wandali, którzy zniszczyli prywatne auta "Medyków na granicy" i ich współpracowników. Po trzech dniach śledczy zatrzymali podejrzanych. To troje mieszkańców Białegostoku, związanych ze środowiskiem pseudokibiców - podaje policja.

Do incydentu doszło w nocy z 13 na 14 listopada w Świnorojach w gminie Narewka (pow. hajnowski). Pokrzywdzeni to dyżurujący wówczas członkowie zespołu Medyków na Granicy oraz towarzyszący im w tych dniach dokumentaliści. Zniszczonych zostało w sumie pięć pojazdów osobowych.

Czytaj też: Medycy na Granicy kończą pomagać imigrantom. Wszystko przez to, że ktoś zniszczył ich samochody

Sprawę zgłoszono policji, która w czwartek 18 listopada poinformowała o zatrzymaniu poprzedniego dnia trzech osób w związku z tą sprawą. To dwóch mężczyzn w wieku 25 i 23 lat oraz kobieta w wieku 23 lata.

- Wszyscy są mieszkańcami Białegostoku, i według ustaleń policjantów, są związani ze środowiskiem pseudokibiców - podaje podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Podejrzani zostali ujęci w swoich miejscach zamieszkania. Te zostały przeszukane. Funkcjonariusze zabezpieczyli telefony komórkowe, laptopy, ale także maczety oraz noże, które - zdaniem śledczych - mogły zostać użyte do uszkodzenia samochodów.

Trwają badania laboratoryjne i analiza zebranych śladów. W czwartek, po nocy spędzonej w tzw. policyjnym areszcie, zatrzymani usłyszeli policyjne zarzuty uszkodzenia mienia. Przestępstwo to jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

- Policjanci wystąpili z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy - informuje podinsp. Krupa.

Z takim wnioskiem białostoczanie zostaną doprowadzeni do prokuratury w Hajnówce.

Zobacz także: Atak migrantów na granicy. Polski policjant poważnie ranny

Medycy na Granicy to grupa kilkudziesięciu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy od półtora miesiąca stacjonowali w pobliży strefy stanu wyjątkowego, by udzielać pomocy medycznej migrantom nielegalnie przedostającym się do Polski. Tuż po ataku na bazę wolontariusze podawali, że ambulans jest sprawny i nadal będą nieść pomoc potrzebującym. Niedługo potem, tłumacząc to względami bezpieczeństwa i zaangażowaniem w czynności policyjne, zawiesili jednak działalność do czasu wyjaśnienia sprawy. Od 16 listopada dyżur przy granicy strefy objętej stanem wyjątkowym pełni Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna