Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasady przedłużania umów dzierżawy? Prace trwają

Redakcja
Końca dobiega wiele umów dzierżaw, które były zawarte na 30 lat. Co dalej? Na jakich zasadach będzie można przedłużać umowy? Rozmawiali o tym uczestnicy posiedzenia Rady Społecznej działającej przy Prezesie Agencji Nieruchomości Rolnej.

Dzierżawiący nieruchomości rolne z zasobu Skarbu Państwa, a konkretnie osoby prawne i rolnicy dzierżawiący grunty o powierzchni ponad 300 hekatrów, są niepewni przyszłości. Dotyczy to zatrudniających pracowników na umowę o pracę, dzierżawiących duże zorganizowane ośrodki gospodarcze, prowadzących na dużą skalę hodowlę zwierząt. Problem podniósł podczas posiedzenia 20 kwietnia przedstawiciel Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP. Chciał wypracowania wspólnego stanowiska w zakresie opracowania zasad przedłużania umów dzierżawy – dzierżawcom nieruchomości rolnych Zasobu. 

 

Państwo powinno stworzyć perspektywy na najbliższe lata, czyli umożliwić przedłużanie umów dzierżawy - długoterminowo, takiego zdania jest Stowarzyszenie w kontekscie dzierżawców i właścicieli dużych gospodarstw towarowych . Temat jest aktualny ze względu na kończące sie umowy sprzed 30 lat. "Dotyczy to w gruncie rzeczy wielu zorganizowanych gospodarstw, które w okresie dzierżawy poczyniły szereg nakładów modernizacyjnych, zatrudniają całą rzeszę pracowników, czy też mają rozbudowaną produkcję zwierzęcą", relacjonuje ANR.

 

Spółki chciałyby kontynuowac działalność. Innym postulatem jest potrzeba przeprowadzenia przez Agencję audytów dzierżaw dużych gospodarstw, "tak aby pozostałym środowiskom rolniczym można było pokazać, że te spółki dobrze gospodarują i robią bardzo dużo dla lokalnego rynku pracy czy rozwoju polskiego rolnictwa". Reprezentujący Stowarzyszenie odkreślił, że są to wyłącznie spółki rodzinne, ze 100% kapitałem polskim oraz spółki pracownicze byłych pracowników PGR.

 

Zasady przedłużania umów dzierżawy? Prace trwają

Zdania były różne. Przedstawiciel Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych jest zdania, że problem powinien być rozwiązany systemowo. Przywołał początki istnienia ANR na początku lat 90. ubiegłego wieku, wówczas rolnicy indywidualni nie byli zainteresowani w takim stopniu jak obecnie dzierżawą państwowej ziemi. Członkowie Rady Społecznej reprezentujący Krajowa Radę Izb Rolniczych mieli inne zdanie i spotkanie nie zakończyło się wypracowaniem wspólnego stanowiska, podaje ANR. 

 

Anna Zając-Plezia, Dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem w Biurze Prezesa ANR: obecnie w Agencji procedowane są nowe zasady dzierżawy, w których będzie rozstrzygnięta również kwestie co dalej z kończącymi się 30-letnimi dzierżawami. Projekt jest na początkowej fazie uzgodnień, więc na tym etapie nie będą jeszcze przedstawione szczegółowe rozwiązania.

 

Źródło: ANR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zasady przedłużania umów dzierżawy? Prace trwają - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna