Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy i przeliczenie emerytury

ew
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS
W czwartek gościliśmy w redakcji Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

W marcu będę ubiegała się o emeryturę. Mam wyliczony kapitał początkowy, ale okres moich studiów jest ograniczony do 1/3 okresów składkowych i ZUS zaliczył mi 4 lata 3 miesiące, 29 dni zamiast 5 lat. Czy zostanie mi przeliczony kapitał początkowy po złożeniu wniosku o emeryturę?

- Gdy złoży pani wniosek o ustalanie wysokości emerytury, kapitał początkowy również zostanie przeliczony. Dodane zostaną okresy nieskładkowe, które dotyczą nauki w szkole wyższej na jednym kierunku. Warunkiem ich uwzględnienia jest ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. Trzeba zaznaczyć, że uwzględniony zostanie czas nauki przed dniem 1 stycznia 1999 r., w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Jeżeli po tej dacie podlegała pani ubezpieczeniu i do dnia przyznania emerytury udowodni co najmniej 15 lat okresów składkowych, wówczas 5-letni okres studiów zostanie zaliczony w całości. Należy dodać, że okresy nieskładkowe, ustala się z dokładnością do pełnego miesiąca.

Jestem matką trzyletniego, chorego dziecka, z którym w lutym wyjeżdżam do sanatorium. Obecnie pracuję i na okres ten dostanę zwolnienie lekarskie. Jak ono będzie płacone?

- Zwolnienie lekarskie, które będzie wypłacone w postaci zasiłku opiekuńczego, przysługuje pani przez okres zwolnienia od pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do lat 14. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest do 60 dni w roku kalendarzowym. Prawo do zasiłku opiekuńczego uzyskuje się od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Nie obowiązuje tu żaden okres wyczekiwania, jak w przypadku zasiłku chorobowego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, jednakże wypłacany jest tylko jednemu z rodziców - temu, który opiekuje się dzieckiem i wystąpił z wnioskiem o wypłatę zasiłku za dany okres. Ponieważ z pytania nie wynika, na podstawie jakiej umowy wykonuje pani zatrudnienie, należy pamiętać o tym, że prawo do zasiłku opiekuńczego mają wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym - zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna